Česká ekonomika po revizi odhadu HDP klesla ve třetím čtvrtletí výrazněji

Analýza
Závěr týdne byl bohatý na data z tuzemské ekonomiky. Zpřesněný odhad hrubého domácího produktu (HDP) revidoval mezičtvrtletní růst ve třetím kvartálu o 0,2 procentního bodu směrem dolů na 0,5 procenta mezičtvrtletně. K poklesu významně přispěla nižší tvorba zásob (-0,5 p. b.) a shodně (-0,1 p. b.) také čistý vývoz, spotřeba domácností a fixní investice.
Finanční trhy nadále očekávají první snížení sazeb České národní banky již na prosincovém zasedání. Ilustrační foto: FAEI.cz

To částečně kompenzovala vyšší spotřeba vlády. Spotřeba domácností po růstu v předešlém čtvrtletí ve třetím kvartále opět klesla (-0,2 % q/q). Tuzemský PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) ze zpracovatelského průmyslu za listopad byl jen dílčí útěchou, když překvapil oproti očekávání vyšším nárůstem o 1,2 bodu, avšak na stále nízkých 43,2 bodu.

Deficit státního rozpočtu se v listopadu prohloubil o téměř 60 miliard korun na 269,1 miliardy korun. K naplnění schváleného rozpočtu (295 mld. Kč) by nicméně nakonec mohlo dojít.

PSALI JSME:
Ještě výraznější propad české ekonomiky

Tržní reakce na zpřesněný odhad českého HDP byla omezená. Finanční trhy však nadále očekávají první snížení sazeb České národní banky již na prosincovém zasedání. Výraznější pokles české ekonomiky včetně nižší spotřeby domácností mohl tato očekávání zpevnit.

Z tohoto pohledu bude zajímavá další sada tuzemských dat zveřejněná příští týden, a to včetně centrální bankou často skloňovaného vývoje mezd ve třetím čtvrtletí. Česká koruna po posílení v první polovině týdne, zřejmě i v reakci na zlepšení výhledu pro rating ČR od agentury Moody’s, část zisků v jeho druhé polovině odevzdala a v týdenním srovnání končí silnější o 0,3 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Agentura Moody's zlepšuje Česku ratingový výhled

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB