Pumpování peněz do ekonomiky má zelenou

Vzhledem k uvolněné měnové politice centrálních bank a rozhazovačné rozpočtové politice vlád je vhodné nakupovat aktiva, která si budou udržovat hodnotu. Naopak přestává dávat smysl vytvářet velké peněžní zůstatky, které v čase budou ztrácet kupní sílu.
Podle Christine Lagardeové je již hospodářské oživení patrné, ale zůstává nerovnoměrné, nejisté a neúplné. Foto: Depositphotos.com

Podle prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové by měla být nadále podporována uvolněná měnové politika. Vlády v eurozóně by snahu ECB měly podpořit rozsáhlými vládními výdaji. Díky tomu by mělo být dosaženo oživení po historickém propadu ekonomiky v důsledku pandemie koronaviru.

Podle Christine Lagardeové je již hospodářské oživení patrné, ale zůstává nerovnoměrné, nejisté a neúplné. Zatímco čínská ekonomika se již z krize téměř vzpamatovala, evropská ekonomika reaguje se zpožděním. Vede si však lépe, než například arabské ekonomiky, které jsou závislé na ceně ropy.

PSALI JSME:
Zabrzděná Evropa Wall Street jen tak nedožene

Oživení globální ekonomiky trpí řadou nejistot. Závisí především na dalším vývoji pandemie koronaviru a aplikaci účinných lékařských řešení. V eurozóně prozatím platí, že se průmysl zotavuje rychleji, než se očekávalo. Problémy jsou však patrné v sektoru služeb, který se zotavuje velice pomalu.

Statistiky ECB zaznamenaly, že si spotřebitelé začali vytvářet takzvané preventivní úspory. Díky nim mohou snáze čelit nepřízni osudu, kdy například mohou přijít o část svých příjmů. Růst preventivních úspor má však negativní vliv na spotřebu, což může bránit hospodářskému oživení v sektorech, které spotřebitelé vyhodnocují jako zbytné.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Největší firmy světa už vymazaly koronavirové ztráty

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý březen v českém průmyslu

Březnové výsledky českého průmyslu jsou jednoznačně slabé, ale vlastně ne překvapivé. O špatné kondici našeho největšího odvětví už řadu měsíců napovídaly indexy nákupních manažerů i ukazatele důvěry. Základní …

Další výrazný přebytek obchodní bilance

Obchodní bilance byla v březnu ve výrazném přebytku 39,3 miliardy korun a výrazně tak překonala naší i tržní prognózu. Tento výsledek byl dokonce větší než již tak silný únorový výsledek, který byl nyní ještě …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB