ROK 2016 NAŠIMA OČIMA: Aby nás humor nepřešel

Nejlepší vtip roku 2015? Redakce ekonomického portálu FAEI.cz se shodla na jednom krátkém, zato však povedeném – elektronická evidence tržeb. I s vědomím, že až se Andreji Babišovi podaří přeprat opozici a své elektronické účtenky parlamentem protlačí, nás ten humor brzy přejde.

Ilustrační foto: Pixabay

V této chvíli si však označení nejvýznamnější novinky roku 2016 v oblasti ekonomiky drží povinnost 550 000 firem i podnikatelů podávat kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty (DPH). Navíc musí všichni plátci DPH začít podávat přiznání elektronicky, dosud existující výjimka pro fyzické osoby totiž přestane platit.

Jen pro ilustraci. Středně velká stavební firma vystavuje ročně zhruba 80 000 faktur. Vytištěné na archy A4 pokryjí plochu jednoho hektaru a váží půl tuny. Není divu, že podnikatelé kontrolní hlášení kritizují kvůli zvýšení administrativní zátěže, což finanční správa odmítá. Komora daňových poradců opatření podpořila. Zároveň ale vyzvala finanční správu, aby přijala opatření k úplnému či částečnému prominutí sankcí na počátku spuštění kontrolního hlášení.

Další změnou od ledna 2016 je rozšíření přenesené daňové povinnosti DPH na dodání nemovité věci. Dosud DPH z prodeje nemovitosti platil prodávající. Od Nového roku bude DPH z prodeje nemovitosti odvádět kupující, který zároveň uplatní nárok na odpočet daně. V případě nemovitostí od dubna bude daň platit pouze kupující.

Atraktivnější bude takzvané doplňkové penzijní spoření, které má aktuálně uzavřeno přes 330 tisíc lidí. Asi nejvýraznější změnou je možnost vybrat si naspořené prostředky už v 60 letech. Druhou důležitou novinkou je možnost spořit i malým dětem.

Pozitivní změnou je určitě možnost odečíst si více peněz z daňového základu. Při úložce minimálně 3000 Kč měsíčně střadatel ročně získá maximální státní příspěvky, tedy 2 760 korun, a dalších 3 600 korun ušetří na daních.

Rovněž se zpřísní pravidla pro poskytování spotřebitelských úvěrů. Jestliže si například poskytovatel úvěru žadatele neproklepne dostatečně a ten pak bude mít problémy splácet, může se dovolat neplatnosti úvěrové smlouvy.

Nová pravidla se uplatní jak na již zákonem regulované spotřebitelské úvěry, tak i na dosud neregulované úvěry na bydlení. Budou se tedy vztahovat i na hypotéky, úvěry ze stavebního spoření, překlenovací úvěry, leasing, kreditní karty apod. Zákon navíc začne regulovat spotřebitelské úvěry malých objemů, tedy do pěti tisíc korun, které na trhu představují velký problém. Mimo úpravu zákona tak zůstanou pouze podnikatelské úvěry, tedy úvěry, které si berou firmy a podnikatelé, například když si lékař bere úvěr na vybavení své ordinace.

Zaměstnanci pracující za minimální mzdu si finančně od ledna 2016 polepší o 700 korun. Minimální mzda z letošních 9 200 korun stoupne na 9 900 korun za měsíc.

Příští rok by také mělo opět vzrůst daňové zvýhodnění na druhé dítě a další dítě. Na druhé dítě v rodině se má zvýšit o 100 korun měsíčně. Na třetí a další dítě má stoupnout o 300 korun měsíčně. Pro rodiny s jedním dítětem se výše slevy měnit nemá. Problémem je ovšem, že příslušnou změnu zákona ještě poslanci neschválili, takže bude platit nejdříve od druhého čtvrtletí.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB