Rok 2018 nebyl pro tuzemské fondové investory nijak úspěšný

Zvýšení celkové nervozity a obavy o vývoj globální ekonomiky. To jsou podle odborníků hlavní důvody, proč rok 2018 nebyl pro tuzemské fondové investory nijak úspěšný. Svoji roli však sehrály i centrální banky a agresivní protekcionistická zahraniční politika prezidenta Spojených Států Donalda Trumpa.
Prostor pro růst na trzích ve fázi pozdní konjunktury stále existuje, investoři si však musí být vědomi vyšší nejistoty, která na trzích panuje. Foto: Pixabay

Akcioví investoři investující do akciových podílových fondů zažili neblahé čtvrtletí a konzervativní investoři, kteří svěřili svůj majetek dluhopisovým fondům, jsou také ve ztrátě. „V loňském roce se sešlo hned několik negativních faktorů naráz, což mělo za následek pokles všech hlavních tříd aktiv,“ vysvětluje Michael Holec, hlavní analytik poradenské společnosti Swiss Life Select.

V zisku byly pouze některé fondy, například fondy zaměřené na zdravotnictví nebo určité segmenty dluhopisů. Nejúspěšnějším fondem indexu CII 750 (Index Českého Investora CII750 společnosti Swiss Life Select) se v uplynulém čtvrtletí stal fond Conseq Invest Dluhopisů Nové Evropy s úctyhodným korunovým výnosem 10,28 %, následovaný fondem BlackRock World Gold zaměřeným na zlato, kterému se všeobecně v dobách nejistoty a recese také daří.

Vývoj Indexu českého investora (CII750) za rok 2018. Zdroj: CII750, Swiss Life Select a Thomson Reuters

„Po velmi nepovedeném závěru roku 2018, mohou letos nabídnout zajímavý ziskový potenciál především dividendové akcie,“ říká vedoucí obchodního oddělení společnosti BH Securities Tomáš Matuška s tím, že světová ekonomika stále pádí dostatečně rychle, než aby ji něco zastavilo.

Světové akciové indexy vstoupily podle Matušky do nového roku pravou nohou. S blížícím se koncem ledna přidávají pět procent burzy v USA, pozadu nezůstává ani Německo. O něco málo horší růst je patrný také v Asii a na parketu celé řady rozvíjejících se ekonomik.

K vysvětlení dobré nálady však stačí pohled na vývoj cen akcií v posledním kvartále roku 2018, tvrdí Matuška: „Celá řada zklamání a silné poklesy kurzů svým způsobem předurčily, že vstup do dalšího roku nezačne žádnou katastrofou, varovným zprávám navzdory. Zjednodušeně řečeno, trhy zatím mají kde brát. Vracejí alespoň část z bohatství, které se z nich před Vánoci vypařilo.“

PSALI JSME:
Zájem Čechů o investování ve fondech meziročně znatelně poklesl

Jak nynější situaci nyní uchopit z pohledu investora? Odpověď podle Matušky tentokrát příliš složitá není: „Střemhlavé vrhání se do pozic rozhodně doporučit nelze. Setrvalejší návrat na vyšší ceny lze totiž dnes očekávat jen od titulů, které se s podzimním propadem svezly spíše ze setrvačnosti a nespravedlivě.“

Posouzení výše a stability dividendových výplat by ale, tvrdí Matuška, mělo být bráno v potaz více než kdy jindy. Dobrou zprávou přitom podle něj je, že na trhu je z čeho vybírat. „Všeobecná opatrnost letos sice přetrvá, avšak celá řada šancí, která se díky varování vytvořila, by neměla zůstat ležet ladem. Dobře ukotvené společnosti si své zisky v letošním roce udrží a světová ekonomika bude pádit dostatečně rychle, tak aby si poradila s vyšší mírou nejistoty,“ soudí odborník.

PSALI JSME:
V loňském roce si investoři spálili prsty

Podle hlavního analytika Swiss Life Select bude rok 2019 lepší. „Zatím tomu vše nasvědčuje,“ říká a poukazuje na to, že od začátku roku se nejvíce zhodnotily investice do zdravotnického sektoru. To potvrdil fond BlackRock World Healthscience, který vynesl 11,18 % a vyhrál tak výkonnostní souboj o pomyslné první místo fondů prodejných v České Republice.

„Zůstáváme pozitivní, ale ostražití. Prostor pro růst na trzích v této fázi pozdní konjunktury stále existuje, investoři si však musí být vědomi vyšší nejistoty, která na trzích panuje. Pro klienty, kterým dobíhá investiční horizont, doporučujeme zásadní zkonzervativňování portfolií,“ doplňuje Holec.

Ekonomické zprávy optimismus rozhodně nepřináší. Brexitem rozdivočelá Británie či nevyjasněná situace kolem obchodních válek navyšují nervozitu. A k tomu všemu ještě Čína. Asijský gigant roste nejpomalejším tempem od roku 1990. Nikterak investičně přitažlivé prostředí.

PSALI JSME:
Češi mají v podílových fondech třikrát méně, než kolik domácnosti dluží bankám

Zavřít reklamu ×
  1. Já už jsem své portfolio zkonzvervativněl před rokem. Prodal jsem akcie, nakoupil zlato a jsem v plusu i po započtení inflace a poplatku za případný prodej. Kdybych si nechal akcie, tak mám ztrátu nějakých 10 procent. A to jsme zatím na začátku hospodářské recese. Letošní rok pro většinu akcií nebude dobrý. S dalším nákupem akcií si počkám na jejich výrazný pád.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.