„Romantické výdaje“ vzrostly za poslední desetiletí o 548 procent

Analýza
Romantici na nákupech utrácejí před svátkem sv. Valentýna stále více. Vyplývá to z každoročně sestavovaného ukazatele Mastercard Love Index, podle nějž za posledních deset let vzrostly valentýnské výdaje ve světě celkově o 180 procent, v Evropě dokonce o 648 procent.
Mnoho mladých lidí ale ani vlastně neví, že existuje česká obdoba Valentýna a že je to První máj, jenž se těší větší oblibě u střední a starší generace. Foto: Pixabay

V Čechách se pak romanticky podbarvené výdaje za posledních deset let zvýšily o 548 procent, v případě květin až o neuvěřitelných 1 806 procent.

„Je ovšem třeba vzít v potaz odlišné cenové hladiny v ČR a v zahraničí, odlišnou cenovou strukturu, jiné valentýnské zvyklosti, podíl populace, který Valentýna v dané zemi skutečně slaví, rozdílnou počáteční srovnávací základnu či makroekonomický vývoj v ČR a v zahraničí, včetně vývoje kursů měn,“ poznamenává hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

„Teprve pak bychom mohli spolehlivěji určit, o kolik výrazněji skutečně narůstá obliba Valentýna v ČR a jinde ve světě,“ dodává.

„Průzkum Mastercard Love Index sleduje nákupní chování a trendy ve výdajích v období jednoho z nejromantičtějších dní roku už dekádu. Letošní rok je oproti předchozím zcela výjimečný. Z aktuálních dat vidíme, že Češi v současném mimořádném stavu vyhledávají možné příležitosti k rozptýlení a Valentýn je bezpochyby jednou z nich,“ říká Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

V průběhu posledních deseti let stabilně rostlo i nakupování na internetu a počet on-line nákupů uskutečněných v období před svátkem sv. Valentýna se podle indexu tak za toto období zvýšil o celá 572 procenta, v Čechách pak o neuvěřitelná 6 542 procenta. Přes dvě pětiny (43 procenta) dotazovaných Čechů uvedly, že na internetu budou valentýnské dárky nakupovat i letos.

Letošní oslavy svátku zamilovaných nabídnou vzhledem k aktuální situaci výrazně méně možností než v předchozích letech. Trávení Valentýna zejména v domácím prostředí potvrzují i data společnosti Shoptet. Podle nich se totiž v českých e-shopech v posledních dvou týdnech například zvýšila poptávka po erotických deskových hrách, a to o 60 procent oproti běžnému období.

PSALI JSME:
Muži se do oslav svátku sv. Valentýna moc nehrnou

„V týdnech před Valentýnem každoročně evidujeme nárůst poptávky po erotických pomůckách, v letošním roce se k nim přidaly i deskové hry s touto tematikou. Odhadujeme také, že o víkendu stoupne až šestinásobně poptávka po rozvozu jídla z restaurací domů. Příliš jiných možností, jak strávit Valentýna jinak než doma, se letos nenabízí,“ vysvětluje Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

Jak vyplývá z prodejních dat slevového portálu Slevomat, k nejoblíbenějším valentýnským dárkům, které lidé v ČR pořizují on-line, patří poukazy na pobyt, masáže a dále dárky jako květiny, čokolády či upomínkové předměty. Kampaň slevového serveru nabízí valentýnské poukazy s extrémně dlouhou splatností. Zákazníci tak mohou dát dárek, který se uskuteční až po skončení současného lockdownu.

„Nelze však předpokládat, že tato a podobné akce letos Valentýna zachrání,“ domnívá se ekonom Kovanda, obchodníci prý musí počítat s citelným poklesem valentýnských tržeb, které se nevyrovnají těm předpandemickým, kdy importovaný svátek slavila zhruba čtvrtina tuzemské populace starší patnácti let, tedy necelé 2,3 milionu lidí. „Loni muži za dárky na Valentýna utratili v průměru zhruba 750 korun, ženy zase průměrně necelých 600 korun,“ vypočítává Lukáš Kovanda.

PSALI JSME:
Letos bude Valentýn chudší

Kvůli pandemické situaci a zhoršenému ekonomickému výhledu řady tuzemských domácností, jak predikuje, budou letos Valentýna slavit jen zhruba dva miliony lidí. „Muži v průměru utratí 600 korun a ženy 500 korun. Zatímco loni valentýnské výdaje obyvatel ČR navýšily tržby příslušných obchodníků o zhruba 1,5 miliardy korun, letos to bude jen asi o 1,1 miliardy,“ uvádí ekonom.

Pro letošní rok se pro zamilované páry na přední místa žebříčku oblíbenosti „valentýnských aktivit“ dostala domácí kuchyně, romantické procházky parkem či městem, domácí piknik nebo herní večery. Nejvíce bude na Valentýna letos zamilovaným českým párům scházet právě romantická večeře v restauraci, kterou si však až 54 procent vynahradí večeří uvařenou doma.

Studie také ukazuje, jak se za poslední rok změnily postoje k partnerským vztahům. Letošní sv. Valentýn tak může být tím doposud nejpromyšlenějším: 45 procent respondentů (v Čechách 36 %) v průzkumu uvedlo, že vymýšlení dárků věnuje letos daleko více úsilí a 46 procent (36 % Čechů) má v tomto roce daleko kreativnější plány než dříve.

PSALI JSME:
Polovina Čechů „Valentýna“ letos opět slavit nebude

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru