Vydržíš 14 dní bez mobilu? I to dnes děti učíme, říká starosta Junáka – českého skauta

Rozhovor

Skaut je pro mnohé děti něco jako druhá rodina, přináší ale i nová dobrodružství a poznání. Zatímco před desítkami let skládali mladí lidé například zkoušku na odbornost Lyžař, dnes je to třeba Smartphonistka. „Dokazuje, že zvládne napsat recenzi na svůj smartphone či bez něj vydržet čtrnáct dní,“ říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický. Foto: Archiv

Jaký je zájem českých dětí o skauting, respektive o Junáka? Přibývá členů?
Zájem dětí o skauting neustále stoupá. V posledních dvanácti letech v Česku přibylo 20 tisíc nových skautek a skautů, od roku 2006 jsme zaznamenali padesátiprocentní nárůst. Letošní meziroční nárůst byl navíc největší od roku 2006, přivítali jsme přes dva a půl tisíce nováčků. Máme z toho velkou radost a oceňuje to i naše mateřská světová skautská organizace představující 50 milionů skautek a skautů po celém světě.

Čím si tento zájem vysvětlujete?
Jde o kombinaci několika věcí: Skaut dětem přináší dobrodružství ve všech možných podobách, zajímavý a atraktivní program, který je přizpůsobený věku, takže je stále něčím překvapuje a klade před ně nové výzvy, a taky společenství kamarádů, starších i mladších, se kterými zažívají intenzivní prožitky a mají díky tomu silné a pevné vztahy – mnozí mladí skauti a skautky proto s trochou nadsázky označují skautský oddíl za svou druhou rodinu. V souvislosti s aktuálním překonáním hranice 60 tisíc skautek a skautů v Česku jsme připravili web, kde vysvětlujeme sedm důvodů, proč se skautingu u nás tak daří, najdete ho na www.skaut.cz/60tisic.

Čím se Skaut, respektive Junák liší od jiných dětských a mládežnických organizací?
Skautská výchova klade důraz na opravdu všestranný rozvoj dětí a mladých lidí, stojí na hodnotách a postojích. Máme nástroje, které provází děti a mladé lidi v jejich osobním rozvoji a motivují je, a také unikátní skautskou výchovnou metodu ozkoušenou staletím fungování. Díky ní si kluci a holky odnáší ze skautu mnoho dovedností užitečných na celý život: Umí fungovat v týmu, spolupracovat, jsou samostatné, nebojí se výzev nebo chyb, učí se mezilidské komunikaci, rozvíjí empatii a sociální dovednosti, učí se pracovat s motivací svojí i ostatních, přijímat zodpovědnost nebo umět odhadnout své vlastní síly. Ve skautu necháváme holky a kluky, aby si co nejvíce věcí vyzkoušeli a zařídili sami. Zároveň mají vždycky po ruce nějakého staršího průvodce, který jim dokáže pomoci a poradit.

Mají děti rovněž nějaké vzory?
Za důležité pokládám taky to, že se u nás kluci a holky často setkávají s příběhy hrdinství, které provází naši více než stoletou historii, mnohdy mají i možnost setkat se s pamětníky naživo. Věřím, že je to inspirující a důležité pro formování charakteru dětí.

Děti ve vaší organizaci skládají takzvané odborky, tedy tradiční skautské zkoušky. Před desítkami lety tak usilovali například o „titul“ Lyžař, protože lyže byly tehdy velkou novinkou. Jaké odborky plní dnes?
Současné odborky mají několik kategorií, jsou např. tábornicko-cestovatelské, technické, sportovní, nebo umělecké a celkem je jich více než padesát. Každou odborku tvoří soubor aktivit, kterými skauti a skautky prokáží znalosti, dovednosti nebo postoje. Z těch nedávno zavedených bych zmínil například Geocachera (musí třeba dokázat, že ví, jak funguje satelitní navigace), Smartphonistku (dokazuje, že zvládne napsat recenzi na svůj smartphone či bez něj vydržet čtrnáct dní), Ajťáka (umí například nainstalovat operační systém nebo vysvětlit ostatním, jak vypadá silné heslo) nebo Ekologickou Edisonku (rozumí šetrným technologiím). U odborek, které existovaly již dříve, se často výrazně měnily jednotlivé aktivity – například mapař nyní prokazuje, že se umí orientovat nejen podle buzoly, ale také podle GPS a zná mapové aplikace do mobilu.

Zdroj: odborky.skaut.cz

Barvy umožňují rychlou orientaci ve velkém množství odborek. Má někdo více nášivek stejné barvy? Je pravděpodobně specialista na danou oblast. Má někdo nášivky různých barev? Znamená to, že je všestranněji zaměřený. Barvy jsou nepřehlédnutelným faktorem odborkových listů a nášivek. Každá barva označuje určitou oblast:

FIALOVÁ označuje humanitní odborky.
HNĚDÁ je barva technických odborek.
ŽLUTÁ prezentuje duchovní odborky.
SVĚTLE ZELENÁ barva patří přírodě.
TMAVĚ ZELENÁ najdeš u tábornicko-cestovatelských odborek.
SVĚTLE MODROU se vyznačují vodácké odborky. Jsou vhodné jak pro oddíly vodácké, tak i pro suchozemské.
TMAVĚ MODRÁ barva ukazuje, že odborka je sportovní.
Kdo nosí odborku BÍLOU, věnuje se službě bližním.
ORANŽOVÁ odborka na kroji symbolizuje umělecké odborky.
ČERVENÁ kategorie je určená odborkám zaměřeným na oddílové dovednosti.

Zdroj: odborky.skaut.cz

O jaké odborky je největší zájem?
Bude to například Atlet/Atletka, Zdravotník/Zdravotnice, Táborník/Tábornice nebo Plavec/Plavkyně.

Pokud tuto odborku skaut nebo junák získá, nosí pak třeba na své skautské košili nějaký znak? Jak vypadá?
Skauti a skautky, kteří si odborku splní, mají právo přišít si na rukáv své skautské košile kulatou nášivku. Ta znázorňuje oblast té či oné odborné specializace, každá má svoje logo. Systém odborek jsme nedávno inovovali a z vzhledu nášivek se dá snadno poznat, čeho se odborka týká.

Chystáte v blízké době zavedení i nějakých dalších odborek? Jakých?
Odborky vznikají postupně, při vzniku každé z nich asistuje odborný autor, odborný oponent a minimálně čtyři metodičtí oponenti. V tuto chvíli vzniká třeba odborka kameraman a bezpochyby přibydou i další. Jejich podstatou je, že reagují na aktuální dění.

 

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.