Skoro polovina Čechů chce jít do důchodu dřív, ale není na to finančně připravena

Průzkum
Skoro polovina Čechů by ráda do důchodu okolo šedesátých narozenin nebo i dřív, šestina dokonce už v 55 letech. Pětina dotázaných, jak ukázal reprezentativní průzkum společnosti Instant Research se vidí v důchodu na zahrádce, každý desátý si chce pořídit domeček u moře, stejné množství se chce věnovat vnoučatům. Pětina lidí naopak na důchod nemá žádné plány.
Kdyby někdo šel do důchodu právě teď, potřeboval by k dorovnání průměrné mzdy a udržení životní úrovně mít v důchodu 22 428 korun měsíčně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Převážná většina Čechů (66 %) chce jít do důchodu v 60 až 65 letech, tedy tak, jak je dnes zvykem. Na odpočinek v 55 letech by chtělo 16 % lidí, nejčastěji ti mezi 25-34 lety. Čtvrtina populace je proti tomu odhodlaná pracovat, dokud bude moci.

A představy o stáří? Pětina se vidí na zahrádce s knížkou a pejskem. Desetina si na stáří plánuje pořídit domeček u moře, nejčastěji lidé do 24 let a častěji muži než ženy, 7,5 procenta chce cestovat. Vnoučatům se chce věnovat 11 procent lidí, častěji ženy.

„Co nás ale překvapilo je, že pětina lidí důchod vůbec neřeší. Nepřemýšlí nad tím, jak ho stráví, ani se na něj nepřipravuje finančně a spoléhá na stát. O to víc překvapilo, že se stářím začínají zabývat až lidé nad 55 let. Přitom čím jste mladší, tím méně si musíte upírat, abyste našetřili stejnou částku,“ vysvětluje analytik investiční platformy Portu Filip Louženský.

PSALI JSME:
Téměř polovina Čechů do 35 let se finančně nepřipravuje na důchod

Průzkum došel také k závěru, že Češi jsou v nakládání s penězi čím dál odpovědnější. Polovina dotázaných má s investováním zkušenost, 57 procent investuje pravidelně a sedm lidí z deseti zvládne odložit alespoň tisícovku měsíčně.

Čtvrtina obyvatel (28 %) zvládne odložit stranou od jednoho do tří tisíc korun, třetina do tisíce korun, 17 procent pak mezi třemi až pěti tisíci. Částku mezi pěti až deseti tisíci korun dokáže ušetřit 13 procent dotázaných, výrazně častěji přitom muži, necelých deset procent pak zvládne odložit měsíčně víc než 10 tisíc, i zde výrazně dominují muži.

S představou, kolik je třeba mít na důchod naspořeno, už na tom tak dobře nejsme. Necelá polovina (46 %) dotazovaných má v plánu si na důchod odložit do jednoho milionu. S průměrným důchodem v roce 2021 (15 411 Kč) a průměrnou mzdou (37 839 Kč) to ale nestačí.

PSALI JSME:
Jak odcházet do důchodu se šesti miliony? Záleží na vašich rodičích

To znamená, že kdyby někdo šel do důchodu právě teď, potřeboval by k dorovnání průměrné mzdy a udržení životní úrovně mít v důchodu 22 428 korun měsíčně. Dejme tomu, že po odchodu do důchodu nás čeká ještě 20 let. V tom případě je třeba mít ke zmíněnému dorovnání našetřeno 5 382 720 korun.

Pokud člověk začne spořit už ve dvaceti, stačí během 45 let investovat jen lehce přes tisícovku měsíčně (s průměrným zhodnocením akciového trhu 8 %, pozn. aut.), ale bez započtení inflace, jak dodává expert Portu. Kdo bude investovat tisícovku měsíčně od 18 let, v 65 letech bude mít téměř šest milionů. Když začne až ve 30 letech, s tisícovkou měsíčně to budou jen něco přes dva miliony.

Velmi důležitým rozhodnutím je, co s penězi po dosažení důchodového věku. Pokud si člověk nechce pořídit chalupu, domek u moře nebo si splnit jiný sen, ale žít jako dosud, není důvod celou investici vybírat. Mnohem větší smysl dává čerpat měsíčně pouze částku, která chybí k udržení životní úrovně. Zbývající peníze mohou zůstat zainvestované a dál se zhodnocovat tentokrát pro boj s inflací.

PSALI JSME:
Důchodci bez důchodu. Přibývá seniorů bez nároku na penzi

Podle investičního portálu je třeba k našetření deseti milionů korun investovat dva tisíce měsíčně po dobu 45 let. Kdo začne až ve 30 letech, na stejnou sumu už musí měsíčně investovat 4500 korun.

Podle expertů z ČSOB Penzijní společnosti je klíčem k důstojnému stáří začít spořit co nejdříve a naučit se pravidelně část příjmů odkládat. Lidé by nad vlastními rezervami měli uvažovat v okamžiku, kdy začínají být ekonomicky produktivní, nejlépe v prvním zaměstnání hned po ukončení studia.

Mladí lidé mají velkou výhodu, jíž je dlouhý investiční horizont, který pro ně bude pracovat ve zhodnocení peněz. „I z malých pravidelně odkládaných částek po dobu třiceti až čtyřiceti let díky státní podpoře vznikne opravdu hezká suma, která bude zajímavým příspěvkem k udržení životní úrovně i po odchodu do penze,“ uvedl Václav Lokaj, obchodní ředitel ČSOB Penzijní společnosti.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Třetina Čechů se bude muset v důchodu spolehnout jen na státní penzi. Anebo dál pracovat

Zavřít reklamu ×
 1. A proc by se meli financne pripravit? Stat (pracujici z dani) jim da tolik, ze duchody jsou vetsi nez plat pracujiciho cloveka

  • Čas od času dochází k drsnějšímu přerozdělení bohatství. Sledujte, je to fascinující. Nyní je to směrem k těm, kdo profitují na globální ekonomice. Ostatní mají smůlu. Uvidíme za 20 let.

 2. Pořád stejně nesmysly…v důchodu nepotřebují příjem na úrovni mzdy, jelikož děti jsou samostatné a finance na provoz jsou daleko menší…beru důchod přes 20 tisíc Kč, žena ještě pracuje za podobnou částku a účet v bance nám narůstá. Ještě jsem si ani nevybral důchodové spoření, za být platíme 6000 Kč k tomu energie za 1100 Kč. Bydlíme v bývalém okresním městě, tož tak…

  • Otázka nezněla, co potřebujete, ale co byste mohli mít. Pak byste logicky uspořili pro vnoučata či jejich rodiče ještě víc,

 3. už jste za polistopadovou éru zažili nějaký fond nebo způsob investování, který by nebyl vytunelován, ukraden, převeden, sloučen …., naposledy ARCA,

 4. 45 let šetřit aby měl člověk 10 milionů., jakou budou mít ty peníze cenu? V r.78 jsem bral 2 tisíce když naši řádili na šestidenní…

 5. A novinář si plete hrubou průměrnou mzdu, s čistým důchodem. A také je nutné odečíst náklady, které v důchodu nevznikají neježděním do práce.

 6. já mám ID 14 000,-kč a nějaký drobný a vyjdu z toho,naučilo mě to nerozhazovat.Státní důchdy budou vždy, je to veliká voličská síla,zaleží co si lidi nechají líbit s inflací krizema se stejně nenašetří a nenainvestuje dost aby to stačilo k žití(kolik se lidem povede se ukáže za takových 20 let 30let).S tím mým důchodem vyjdu, zdědila jsem barabiznu 3+1 se zahrádkou plnou ovocných keřů a stromů. Na energie mám tříletý fix a pokud by to s ním neklaplo, budu bivakovat přes zimu v koupelně, mám ji větší a topení vypustím,pokud by bylo třeba ještě ušetřit, nastěhuji se do spíže přes topnou sezonu.Určitě nebudu barabiznu prodávat(má dobrou střechu a topení v mědi) a kupovat za to garsonku nebo 1+1 vybydlené v dožilém paneláku kde s budou množit v SVJ neplatiči.Jo mám luxus- živím dvě kočky je to 2v1, nesežerou mě myši a jsou to mazlíci..Bydlím na samém kraji okresního města.Obědy mi vozí charita půlku mám na večeři,zatím spočítáno že takhle bych si za ty peníze neuvařila (včetně energií) + bych se musela plížit nakupovat takhle jdu nakupovat 1x týdně a stačí mi jen do Hrušky,což mám deset minut pěšky,auto nemám žralo peníze.

 7. a z té barabizny 3+1 zatím jsem vytápěla jednu místnost a koupelnu,ještě si můžu zažádat o příspěvek na bydlení,zatím jsem hrdá a nežádám

 8. Jo a kravinu prodat to tady a zmizet do mého milovaného města k moři mě přešlo.Stačilo si uvědomit praktickou stránku existence v cizině když je člověk nemocný,že v těch bytech buď člověk bydlí v kamenném sklepě)zkusila jsem pobyt dva týdny v blbé sezoně a je to o zápal plic nebo je tam příkrých schodů jak do nebe a udržujte v cizí zemi nemovitost(shánějte zedníka,elektrikář,e vodaře).Ale taky to bylo lákavé byteček u moře.Jde o to si domyslet ty konce.Ale jako nápad to bylo úžasné.Občas zajdu na stránky tamní realitky a zamáčknu slzu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB