Spekulační peníze jako zlepšovák

Názor
Koruna v posledních měsících neposiluje, ačkoli české úrokové sazby rychle rostly. Dosavadní neposilování koruny mohlo být dáno zahraničními faktory platnými pro celou střední Evropu, jako je třeba hrozba obchodních válek. Přes léto koruna sice neposilovala, ale na rozdíl od forintu a zlotého alespoň neoslabovala – a to bylo možno vysvětlit tak, že oslabující dopad společných faktorů byl v Česku kompenzován rychlým růstem úrokových sazeb. Ve zbylých dvou porovnávaných zemích se sazby neměnily.
Koruna v posledních měsících neposiluje, ačkoli české úrokové sazby rychle rostly. Foto: Pixabay

Od září však zlotý i forint posílily, zatímco koruna nadále stagnovala. Dnes je tedy – stejně jako forint a zlotý – česká měna vůči euru zhruba tam, kde byla na začátku června. Že by spekulanti definitivně zlomili nad českou korunou hůl, a tak proti růstu českých sazeb začal působit navíc ještě odliv spekulačního kapitálu z haldy přišlé během kurzového závazku ČNB?

Spekulanti asi v pozadí jsou, ale nemusí jít rovnou o lámání hole. Možná že kurzové dopady obav z obchodních válek a podobných šoků jsou u koruny čistě kvůli velikosti oné haldy spekulačního kapitálu zkrátka silnější než u jiných podobných měn.

PSALI JSME:
Prodejem části devizových rezerv můžeme posílit korunu

A v posledních týdnech se nejspíš přidává ještě snaha českých bank vypudit ze svých bilancí na přechodnou dobu některé velké vklady, aby se jim snížila základna pro výpočet odvodů do rezolučního fondu. Ty se totiž počítají z objemu nepojištěných vkladů na samém konci roku. Odvody do rezolučního fondu se sice týkají i bank v Polsku a Maďarsku, ale pro české banky je tato zátěž v důsledku oné haldy spekulačních peněz výrazně větší.

Spekulační investice do korunových aktiv tak mohou působit jako jakýsi zvětšovák: I když mluvíme o faktoru společném pro více zemí, u koruny může být kvůli tomuto zvětšováku konečný kurzový dopad takového faktoru oproti jiným měnám silnější.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru