Stavebnictví balancuje na hraně

Produkce stavebnictví se v říjnu meziměsíčně zvýšila o 1,2 procenta, meziročně ovšem byla díky vyššímu srovnávacímu základu letos nižší o 0,9 procenta. Dařilo se spíše inženýrskému stavitelství, které jede na vlně veřejných zakázek, zatímco to pozemní se vypořádává se slabší komerční výstavbou.
Bytová výstavba zůstává i nadále v útlumu, a to především v důsledku prudkého propadu budování rodinných domů. lustrační foto: Pixabay.com

Měsíční výsledky bytové výstavby byly tentokrát v meziročním srovnání lepší, avšak nemá smysl je v tuto chvíli příliš přeceňovat. Tři tisíce nově stavěných bytů za měsíc je stále podprůměrný výsledek, který rozhodně nezajistí vybalancování realitního trhu.

Dá se proto říct, že bytová výstavba zůstává i nadále v útlumu, a to především v důsledku prudkého propadu budování rodinných domů. Začalo se jich od začátku roku stavět o 29 procent méně než za stejné období loňského roku. Výsledky v případě nových bytových domů však také nejsou rozhodně dechberoucí.

Důvody omezování výstavby bytů a domů zůstávají stejné. Vysoké ceny stavebních materiálů, drahé hypotéky a všeobecná nejistota. Dokud realita tento trojúhelník nerozsekne, tak nelze očekávat obrat k lepšímu.

Stavebnictví jako takové letos zakončí rok nejspíše v mírném mínusu. Nové zakázky sice co do hodnoty narůstají, avšak jde spíše o efekt některých velkých projektů a samozřejmě inflace, respektive rostoucích nákladů. Na boom stavebnictví to rozhodně stále ještě nevypadá.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ro Roman

    Pravý důvod pomalé výstavby? Stát! Moloch! Úředník! Každé povolení je řádově na roky. . A to vše neuvěřitelně prodražuje. A zase to zaplatí obyčejný člověk. Každé novele stavebního zákona se dá jen s pláčem smát!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB