Pokles českého stavebnictví pokračuje. Povolených staveb je méně, ale jsou mnohem dražší

Hledání dna českého stavebnictví pokračuje. Stavební produkce v říjnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 0,9 procenta. Stavební úřady během letošního desátého měsíce vydaly o 7,4 procenta stavebních povolení méně než před rokem, jejich hodnota ale vzrostla o vysokých 36,8 procenta. Platí tak, že se za více peněz staví mnohem méně.
Hlavním problémem českého stavebnictví těchto dnů jsou extrémně vysoké ceny stavebních prací i materiálů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po předchozím velkém propadu a odkládání některých projektů se o slovo začíná opět trochu hlásit bytová výstavba. Stavební firmy v rámci celé ČR v říjnu zahájily stavbu 3 012 bytů, což je meziročně o rovných deset procent více. Ve stejném měsíci se dokončilo 3 570 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o 7,2 procenta. Podle ČSÚ za tímto růstem stojí hlavně bytové domy.

Nejvíce nových bytů se staví ve Středočeském kraji, kde statistici evidují 4 339 nových bytů zahájených v rámci zcela nové výstavby během prvních deseti měsíců letošního roku. Druhé místo s 3 982 zahájenými byty drží Jihomoravský kraj a až za ním je Praha, kde se v rámci zcela nové výstavby začalo od začátku roku do konce října stavět 3 972 nových bytů.

Statistikům zbývá sečíst poslední dva měsíce, ale už teď je jasné, že celkovými čísly příliš nepohnou. Bytová výstavba hlavně v Praze zůstává velmi slabá.

Odborníci přitom dlouhodobě říkají, že pro pokrytí poptávky a přirozenou obnovu bytového fondu je nutné v hlavním městě stavět minimálně deset tisíc nových bytů ročně. Za tím však letos hodně zaostaneme.

Pravidelně zveřejňované statistiky ČSÚ jasně ukazují na hlavní problém českého stavebnictví těchto dnů, kterým jsou extrémně vysoké ceny stavebních prací i materiálů. Jak už jsem uvedl, staví se méně za více peněz. Stavební práce i materiál zdražovaly skokově o desítky procent a tento růst se v poslední době jen zmírnil, nikoliv otočil.

Ceny vyrostly tak vysoko, že mnoho investorů své záměry raději odložilo na později, protože by se jim nyní jednoduše nevyplatily. Tím došlo k poklesu poptávky až do takové míry, že největší výrobci některých stavebních materiálů oznámili přerušení výroby v některých svých výrobních závodech. Krize ve stavebnictví se proto v dohledné době jen tak nevyřeší.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB