Stavebnictví nadále drtí vysoké úroky, drahé hypotéky a investiční nejistota

Tuzemská stavební produkce podle údajů Českého statistického úřadu v březnu opět zklamala, i když meziměsíční pokles byl výrazně nižší než v únoru. Ani teplá zima, jež ekonomice jako celku jinak výrazně pomohla, tak stavebnictví nenavádí na dráhu příznivějšího vývoje.
Ani teplá zima, jež ekonomice jako celku jinak výrazně pomohla, tak stavebnictví nenavádí na dráhu příznivějšího vývoje, jak potvrzují údaje ČSÚ za březen. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Špatně se vyvíjí ale hlavně pozemní stavitelství, které v březnu meziměsíčně kleslo o 1,8 procenta. Na něj neblaze doléhá stále utlumená celková ekonomická situace, nadále hrozící recese, a v neposlední řadě neústupná inflace, jež udržuje vysoké úrokové sazby, a tedy i náklady investic do výstavby realit či náklady na jejich pořízení, například v podobě hypoték.

Stavebnictví se tradičně vyvíjí s jistým zpožděním například za průmyslem. Zatímco ten vykázal v březnu lepší než očekávaná čísla, stavebnictví si na příznivější vývoj musí počkat. A ještě nejspíše delší dobu, jak vyplývá z citelného meziročního snížení vydaných stavebních povolení, o 13,3 procenta.

Slabší výstavba rezidenčních nemovitostí, kterou současná situace vyvolává, v budoucnu může umocnit tlak na zdražování realit a bydlení jako takového. Meziročně se zahájila výstavba o 21 procent méně bytů.

Za celý letošní rok stavebnictví vykáže zejména díky inženýrskému stavitelství, více podpořenému investicemi z veřejných rozpočtů, ovšem i tak „černou nulu“, tedy růst, ačkoli jen v rozsahu několika desetinek procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    České stavebnictví je jeden velký paradox. Stavební dělníci za zahraničí (většinou Ukrajinci) staví domy většinou pro cizince(většinou bohatí Rusové)…. Zatímco mladí Češi bydlí kde se dá….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB