Technické normy budou nově zdarma. Bezplatný přístup získají odborníci i široká veřejnost

Názor
Nezaslouženě trochu mimo hlavní zájem zůstala poměrně výrazná změna, kterou v polovině září schválili poslanci. Zpozornět by měli hlavně všichni projektanti, architekti a lidé plánující výstavbu. Pokud stát nařizuje, že se mají lidé něčím řídit, nemůže zároveň zveřejnění těchto podmínek zpoplatnit.
Pokud stát nařizuje, že se mají lidé něčím řídit, nemůže zároveň zveřejnění těchto podmínek zpoplatnit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Novela zákona o technických požadavcích na výrobky totiž umožní bezplatný on-line přístup k technickým normám pro všechny, kdo se jimi ze zákona musí řídit. Za takzvaný sponzorovaný přístup budou České agentuře pro standardizaci nově platit ministerstva nebo úřady. Novelu ještě musí schválit senátoři.

Jde zcela jistě o krok správným směrem. Stávající systém byl totiž dost nelogický. Projektant či výrobce jakéhokoliv výrobku podléhajícího technickým normám až dosud musel nejprve zaplatit, aby zjistil, co všechno vůbec musí splnit. Technické normy totiž podle evropských a mezinárodních pravidel podléhají autorským právům a nemohou tak údajně být dostupné zdarma plošně. Co na to, že to odporuje českému ústavnímu pořádku.

Nesmyslnost této argumentace se ještě více zvýrazní, pokud technické normy zaměníme za jiná závazná pravidla. Co třeba silniční zákon? Ten stanovuje, jak se mají účastníci silničního provozu chovat. Je proto logické, že je dostupný všem a každý do něj může kdykoliv nahlédnout. Nehledě na to, že prověření jeho znalosti je jednou ze zásadních podmínek pro získání řidičského oprávnění.

PSALI JSME:
Mezinárodní řidičský průkaz: Za pár minut a velmi slušné peníze už máte papíry k jízdě třeba na Haiti

Jenže pokud by byl systém stejný jako u technických norem, musel by nejprve zájemce o řízení zaplatit za nahlédnutí do tohoto zákona. Stejně tak by se dal zavést poplatek za přístup k trestnímu zákonu, občanskému zákoníku či další legislativě. Každý zákon a předpis má svého autora, který by se také mohl začít hlásit o svá práva.

Pokud stát nařizuje, že se mají lidé něčím řídit, nemůže zároveň zveřejnění těchto podmínek zpoplatnit. Schválená novela nyní našla způsob, kterým se dá problematika placených technických norem vyřešit.

České agentuře pro standardizaci budou platit paušální poplatek ty úřady a ministerstva, která mají danou normu ve své působnosti. Lidé, kteří si technickou normu budou potřebovat nastudovat, už nic platit nebudou. Jen se nemůžu zbavit pocitu, že to zase dopadlo, jako vždy. Že se vlk nažral a koza zůstala celá.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Developer je v naší zemi skoro sprosté slovo

×
  1. Neříká se „ústavní pořádek“ ale ústavní řád (v češtině) a ústavný poriadok (ve slovenštině). Ústavní pořádek je slovakismus, který tu vznikl v padesátých letech za úřadování slovenského ministra spravedlnosti Štefana Raise.

  2. Bylo by krásné, kdyby autor, kterému jde o informovanost čtenáře, také zmínil číslo přijaté zákonné úpravy legislativy pod SbZ nebo jako číslo tisku v Poslanecké sněmovně. Ale možná že se naši drazí úředníci obávají, aby jim před kancelářemi nestáli občané chtiví si něco nastudovat a třeba zjistit, jak je „móglovali“, a dali to panu autorovi nenápadně najevo. Nu, chtělo by to errata, pane autore.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Stavební úřady mají spadat pod stát

Nový stavební zákon je beze sporu nejdůležitější legislativou, kterou by měli poslanci a senátoři v letošním roce ještě schválit. Dotýká se totiž úplně všech, a to nejen těch, kteří se chystají stavět nové bydlení …

ANO spolu s KSČM pohřbily jednání o exekučním řádu

Středeční mimořádné jednání poslanců k insolvencím a exekucím skončilo fiaskem. Druhé čtení novely exekučního řádu se nestihlo dokončit a na insolvenční novelu se vůbec nedostalo. Poslanci za hnutí ANO a KSČM navíc …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru