Teplo v Česku zdražuje až o 150 %. Domácnosti tak po zdražení plynu a elektřiny zažívají další cenový šok

Názor
Lidé v mnoha koutech Česka čelí v těchto dnech další nepříjemnosti – rostoucím cenám tepla. Není výjimkou, že měsíční záloha platby za teplo vzrostla domácnosti na maloměstě třeba ze čtyř tisíc nad deset tisíc korun měsíčně. V některých oblastech ČR narůstají ceny tepla pro domácnosti i o více než 150 procent.
V některých oblastech ČR narůstají ceny tepla pro domácnosti i o více než 150 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Častým důvodem je loňský vzestup burzovních cen zemního plynu, z něhož se v Česku vyrábí zhruba čtvrtina veškerého dodávaného tepla. Výrobci tepla nejednou čekali do konce loňska na výhodnější ceny. Jenže ty se nedostavily. Naopak. Koncem roku vystoupaly ceny plynu v EU na historický rekord.

V EU v té době vážně hrozil blackout a třeba ve Francii nebo Švédsku museli nouzově zapojovat záložní závody, jež vyrábí elektřinu z mazutu. Důvodem byla právě extrémně vysoká cena plynu a obava z jeho nedostupnosti. Z plynu se kromě tepla vyrábí také podstatná část elektřiny.

Výrobci tepla v ČR tak mnohdy byli loni koncem roku nuceni nakupovat plyn velmi draze. Letos musí tyto náklady přenést na své odběratele, i ty z řad domácností.

V šoku jsou ze zdražení tepla v těchto dnech třeba obyvatelé Vamberku, České Třebové, Benešova nebo Hrádku nad Nisou. Ve všech těchto městech letos narůstají ceny tepla o více než 100 procent v porovnání s loňskem.

PSALI JSME:
Češi využívají kotlíkové dotace, aby se odpojili od tepláren. Vadí jim zdražování tepla

Naopak třeba zákazníci liberecké teplárny si připlatí jen jedenáct procent. To ovšem jen proto, že v Liberci vedle plynu využívají také teplo ze spalovny.

Kromě hnědého uhlí, z něhož se v Česku vyrábí zhruba 40 procent tepla, je dalším klíčovým zdrojem tepla biomasa. Z té se v Česku produkuje přibližně patnáct procent tepla. V místech, kde teplárny využívají právě biomasu, tak ceny tepla narůstají méně než v místech, kde k jeho výrobě potřebují plyn nebo uhlí.

Uhlí totiž také citelné zdražuje. A nejen uhlí samotné. Ale také jeho spalování, třeba právě v teplárnách. Na historickém rekordu je totiž v těchto dnech cena emisních povolenek EU. Ty si musí teplárny kupovat, aby mohli uhlí spalovat a teplo tak vyrábět. Cena povolenek se blíží úrovni 100 eur za kus.

V předpandemických letech se přitom pohybovala převážně v pásmu od pěti do deseti eur.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
EU hazarduje, když chce s vytápěním budov plynem skoncovat už za necelých 20 let

Zavřít reklamu ×
 1. Konecne a snad se to brzy zase zdvojnasobi, aspon si aspon nekteri lide u pristich voleb rozmysli komu to hodi

  • Volby nemají s tímto nic společného. Vše „zařídil“ Brusel…..Naši politici i v Bruselu jsou v menšině a i kdyby chtěli tak nemají šanci ovlivnit běh Evropy.

   • ale maji,soucasne strany maji hlavy v bruselskem otvoru az po krk a podepisi sebevetsi nesmysl. Je treba vyhrozovat odchodem. Byt v EU se vsemi regulacemi a nesmyslnymi dotacemi uz pro CR neni vyhodne, volny trh uz v EU prestava existovat

   • Politici především rozhodují o našem setrvání v této čím dál škodlivější organizaci. A to i svou nečinností.

    Od ANO nelze čekat žádnou změnu, protože Babiš chce pobírat dotace na biopaliva a na jiné nesmysly. Od vládních stran také ne. To jsou kašpaři, kteří si jezdí do Bruselu pro notičky tak jako Biľak a spol jezdili do Moskvy. Totálně poslušní vlezisti.

    Ale SPD má referendum o czexitu v programu. Kdyby měla víc hlasů než sebranka SPOLU + ANO, tak ho vyhlásí.

    To znamená, že na výsledku voleb záleží VŠECHNO. „Jen“ je třeba volit strany, které hájí naše zájmy a zároveň mají v průzkumech dostatek preferencí, aby se do parlamentu s jistotou dostaly. Hlasy malých stran propadnou a jejich mandáty připadnou velkým stranám, klidně i s opačným programem. V posledních volbách bylo takto ukradeno více než milion hlasů. Podle toho to teď vypadá.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.