Tuzemská inflace za leden překvapila výrazně směrem dolů

Analýza
Vysoce sledovaný údaj tuzemské lednové inflace skončil výrazně pod očekáváními. Spotřebitelské ceny byly v lednu meziročně vyšší o 2,3 procenta, což bylo jak pod naším odhadem ve výši 2,7 procenta, tak i konsensem trhu (2,9 %) a očekáváním České národní banky ČNB (3 %). Inflace se tak přiblížila k jejímu dvouprocentnímu cíli.
Tuzemská inflace za leden překvapila výrazně směrem dolů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve srovnání s lednem 2023 byl letošní meziměsíční nárůst o 1,5 procenta zhruba čtvrtinový a oproti lednu 2022 třetinový. To pouze dokumentuje již výrazný ústup inflačních tlaků. Meziměsíční dynamika zůstala umírněná napříč spotřebitelským košem. Ve zbytku roku se inflace bude pravděpodobně převážně nadále pohybovat mírně nad dvěma procenty.

Nižší než očekávaná úroveň inflace, především té jádrové (2,9 % y/y vs. 3,8 % v prognóze ČNB, pozn. aut.), vyvíjí tlak na zrychlení uvolňování měnové politiky. V potaz při rozhodnutí o úrovni úrokových sazeb ale roli pravděpodobně sehraje i oproti prognóze ČNB výrazně slabší česká koruna, která ve čtvrtek atakovala hranici 25,50 CZK/EUR. Poté však korigovala zpět k otevíracím úrovním.

PSALI JSME:
S výměnou peněz na dovolenou nemá cenu váhat. Koruna ještě oslabí

Nakonec skončila téměř beze změny, a to zřejmě i v souvislosti s komentáři centrálních bankéřů (viz níže). Investoři ovšem sázky na tempo snižování sazeb v letošním roce navýšili. V úhrnu do konce roku finanční trhy zaceňují snížení repo sazby o zhruba 300 bazických bodů do blízkosti tří procent. Korunové tržní sazby ve čtvrtek výrazně klesly napříč splatnostmi o 12-18 bazických bodů.

V bezprostředních komentářích po zveřejnění inflace se guvernér Alše Michl a viceguvernérka Eva Zamrazilová snažili mírně potlačit tržní zacenění, když zmínili, že úrokové sazby zůstanou zvýšené a tempo jejich snižování bude nadále opatrné.

PSALI JSME:
Vítězství v boji nad vysokou inflací

Zároveň dodali, že vývoj kurzu české koruny bude mít také zásadní roli, přičemž její oslabování je proinflačním rizikem. To je v případě guvernéra Michla oproti vyjádření na tiskové konferenci po únorovém zasedání ČNB určitý posun v komunikaci. V reakci na komentáře česká koruna korigovala ztráty ze začátku dne.

Směrem dolů překvapila i inflace v Polsku, když v lednu činila 3,9 procenta meziročně a meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 procenta, zatímco konsensus trhu čekal 4,1 procenta meziročně a 0,5 procenta meziměsíčně. Polský zlotý však vůči euru zůstal beze změny. Polské tržní sazby, stejně jako ty korunové, ve čtvrtek klesaly, byť daleko mírněji (o 3-8 b. b.).

PSALI JSME:
Rusnok: Hlavní sazba ČNB už měla být mezi čtyřmi a pěti procenty

Americké maloobchodní tržby překvapily výraznějším poklesem v lednu. Meziměsíčně se snížily o 0,8 procenta a 0,6 procenta meziměsíčně v případě tržeb bez aut (vs. konsensus -0,2 % a +0,2 % m/m). Směrem dolů byly zároveň revidovány údaje za předchozí dva měsíce. Spotřebitelská poptávka v USA, která byla doposud velmi silná, tak vstoupila do letošního prvního čtvrtletí slabší.

A to navíc s menší dynamikou vzhledem revizím v předchozích měsících. Pokračující oslabování spotřebitelských výdajů by působilo ve směru dřívějšího začátku snížení sazeb Fedu (centrální banka USA, pozn. red.), který finanční trh očekává v červnu, byť i květen je s menší pravděpodobností ve hře. V reakci na zveřejněná data americký dolar oslabil a vůči euru ztratil 0,5 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Fed sazby nezvýšil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB