Tuzemský i německý průmysl v únoru svižně rostly

Analýza
Průmyslová produkce v Česku v únoru meziměsíčně vzrostla o 1,9 procenta a částečně tak kompenzovala lednový meziměsíční propad o 2,8 procenta. Meziročně byla vyšší o 1,5 procenta, což byl oproti tržnímu konsensu (+1,9 %) mírně horší výsledek, který však z části souvisel z revizí dat předchozích měsíců.
Německá průmyslová produkce v únoru pozitivně překvapila, když meziměsíčně vzrostla o 2,1 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve zpracovatelském průmyslu byl meziměsíční nárůst produkce ještě vyšší, když dosáhl 2,6 procenta po lednovém poklesu o 3,3 procenta meziměsíčně. Významně k tomu přispěla výroba motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků.

Meziměsíční růst produkce byl však ve zpracovatelském průmyslu poměrně plošný, když se týkal zhruba 80 procent sledovaných odvětví. Údaj za průmysl jako celek snižoval pokles výroby energií, která byla pravděpodobně hlavně vlivem neobvykle teplého počasí meziměsíčně nižší o 4,8 procenta.

Pozitivní z hlediska dalšího vývoje tuzemského průmyslu byl i únorový vývoj nových průmyslových zakázek. Jejich hodnota se oproti lednu zvýšila o skoro pět procent a byla nejvyšší od září 2022. V meziročním vyjádření pak vzrostla o 8,8 procenta. Poslední data tak dávají naději na postupné oživení průmyslové produkce.

PSALI JSME:
Průmysl v únoru zklamal

Pozitivně v únoru překvapila německá průmyslová produkce. Ta meziměsíčně vzrostla o 2,1 procenta oproti očekávaným 0,5 procenta meziměsíčně a navázala tak na svižný růst z ledna o 1,3 procenta. Z meziročního úhlu pohledu se ale nadále nacházela ve výrazném poklesu, který v únoru dosáhl -4,9 procenta.

Data německého zahraničního obchodu naopak zklamala, když obchodní bilance skončila přebytkem 21,4 miliardy eur, zatímco tržní konsensus předpokládal 25 miliardy eur. V eurozóně byla v pondělí zveřejněna také dubnová důvěra investorů podle ukazatele Sentix.

Ten zaznamenal další zlepšení, a to ve srovnání s očekáváními ve větší míře. Ačkoli úroveň předstihových indikátorů z evropské ekonomiky zůstává nadále nízká, tak v posledních měsících můžeme pozorovat příznivý zlepšující se trend. To by mohlo indikovat dílčí zlepšení zahraniční poptávky.

PSALI JSME:
Eurozóna: Výrazný ústup cenových tlaků ve výrobní sféře

Příznivá data silného meziměsíčního růstu průmyslové produkce z Německa i ČR finančními trhy nijak nezahýbala. Naopak obchodování bylo v pondělí velmi poklidné. Kurz eura k americkému dolaru tak po celý den zůstal prakticky beze změny, když se pohyboval v úzkém pásu kolem 1,084 USD/EUR.

Koruna možná i vlivem nižšího než očekávaného meziročního růstu tuzemské průmyslové produkce oslabila, avšak pouze nepatrně o 0,2 miliardy eur. Její kurz se tak dostal k 25,35 CZK/EUR. Polský zlotý a maďarský forint naproti tomu mírně posílily. Globální finanční trhy nyní vyhlížejí především středeční zveřejnění americké inflace.

Totéž lze říci i o korunovém trhu, když ve stejný den bude zveřejněna rovněž tuzemská inflace za březen. Očekáváme její pokles z únorových dvou procent na 1,9 procenta. Poblíž cíle České národní banky by inflaci měly nadále držet hlavně klesající ceny potravin. Na růst spotřebitelských cen v březnu naopak působilo zdražení pohonných hmot a také roční dálniční známky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v eurozóně v březnu klesla výrazněji

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.