Týden na akciových trzích: Akcie v Praze pouze rostly, za mořem se opět posouvala rekordní laťka výše a výše

Názor
Tak, jako se minulý týden čekalo na hlavní událost, kterou bylo setkání v Jackson Hole, tento týden to byla dnešní data z amerického trhu  práce. Ta jsou důležitým vodítkem pro americkou centrální banku (Fed) kvůli nastavení měnové politiky. Zklamala, bohužel, když nová pracovní místa mimo zemědělství hluboce zaostala o odhady trhu.
Burzovní palác v Praze. Foto: Aktron, CC BY-SA 3.0

Tentokrát se tak potvrdily předstihové ukazatele. Dobře nedopadla ani spotřebitelská důvěra podle University of Michigan. Naproti tomu ISM Index měřící aktivitu v průmyslu v USA nejenže neoslabil, ale ještě dokázal vylepšit již tak vysokou úroveň.

Americký trh

Až na kosmetickou korekci v úterý, hlavní index S&P500 rostl (po-čt). Netřeba dodávat, že se opět posunovala historická maxima. Hodnota indexu se bezpečně usadila nad magickou hranicí 4 500 bodů. Od pondělí do čtvrtka index přidal 0,61 procenta (4 536,95 bodu).

Dnes začalo obchodování níže o cca 0,2 procenta, což je pravděpodobně reakce na dnešní špatná data z trhu práce. Dnes to tedy na další zápis do knihy rekordů nevypadá, spíše se dočkáme korekce.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Akcie v Praze, Evropě i Americe tento týden rostly

Evropské akciové trhy

Evropský index (Stoxx Europe 600) byl dnes krátce před koncem obchodování slabší o 0,58 procenta (471,84 b.). Na výkonu se podepsal pokles v závěru obchodování. Celý týden byl ovlivněn právě pátečním poklesem, zejména v závěru obchodování.  Za celý týden skončí index slabší o cca desetinku.

Pražská burza

Každý den v týdnu index PX bez výjimky rostl. Za celý týden si index PX připsal 0,88 procenta (1 293,62 b.). Jednoznačným vítězem se tento týden stala Kofola. Celkem vyskočila o 9,30 procenta na 329 korun. Posiluje tak prakticky deset obchodních seancí v řadě. Důvod je jednoduchý. Velmi silné hospodářské výsledky za druhý letošní kvartál, růstový výhled na další období a zvýšení celoročního cíle.

Výkonu Kofoly se snažily sekundovat akcie bank: Erste Group (+3,66 %, 883,20 Kč), Monety (+2,24 %, 89 Kč), Komerční banky (+0,79 %, 828 Kč) a ČEZu (+1,86 %, 684,50 Kč). Beze zpráv oslabily pouze Avast (-1,76 %, 175,80 Kč), VIG (-1,26 %, 629 Kč) a Stock (-0,17 %, 117 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
VGP stahuje své akcie z hlavního trhu pražské burzy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB