Úspory domácností oproti závěru loňského roku v prvním čtvrtletí mírně klesly

Analýza
Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o výkonu hrubého domácího produktu (HDP) za letošní první čtvrtletí potvrzují mezičtvrtletní pokles o 0,3 procenta, v souladu s předchozím údajem, s tím jak na ekonomickou aktivitu dopadala omezení související s koronavirem. Meziroční pokles HDP dle zpřesněných údajů činil 2,4 procenta, předchozí údaj hovořil o poklesu o 2,3 procenta.
Míra úspor domácností oproti závěru loňského roku mírně klesla a naopak se mírně zvýšila míra investic. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zároveň byly revidovány údaje za roky 2019 a 2020: Dle aktualizovaných údajů vrostl HDP v roce 2019 o tři procenta (původní statistika pracovala s růstem 2,2 %, pozn. aut.), v roce 2020 činil propad HDP 5,8 procenta (původně byl loňský pokles HDP reportován na úrovni 5,6 %).

Meziroční pokles HDP v letošním prvním čtvrtletí způsobil propad spotřeby domácností a hrubé tvorby fixního kapitálu, nepříznivý vliv měl také zahraniční obchod (čisté exporty zboží a služeb). Naopak, meziroční růst v prvním čtvrtletí vykázala spotřeba vlády, příznivý příspěvek k výkonu HDP měla také tvorba zásob.

Na straně tvorby HDP byl meziroční pokles v letošním prvním čtvrtletí způsoben nižším výkonem v některých odvětvích služeb, v prvé řadě v obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství, meziroční propad vykázalo také stavebnictví.

Letošní druhé čtvrtletí s veškerou pravděpodobností přinese mezičtvrtletní růst HDP a díky statistickým efektům nízké srovnávací základny bude ve druhém čtvrtletí vykázán rekordně silný meziroční přírůstek HDP. Za celý rok 2021 lze čekat návrat HDP k celoročnímu růstu, náš odhad růstu české ekonomiky v letošním roce činí 3,3 procenta.

PSALI JSME:
Češi se stále více bojí inflace, nálada v tuzemském průmyslu je ale nejlepší za více než deset let

Oživení ekonomiky souvisí s pokrokem ve vakcinaci, s nímž je spojeno uvolňování omezení souvisejících s pandemií v odvětvích služeb a v maloobchodu. Tuzemskému průmyslu a exportérům zároveň pomáhá oživení ekonomik našich hlavních obchodních partnerů, ať již hovoříme o západní či střední Evropě.

Zajímavý je pohled na statistiku sektorových účtů za letošní první čtvrtletí: Ta ukazuje stále velmi vysokou míru úspor domácností, což stále souviselo s faktickou nemožností výrazněji utrácet s tím, jak fungování služeb i maloobchodu bylo v prvním čtvrtletí stále výrazně omezeno.

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na jednoho obyvatele sice v letošním prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 3,5 procenta, reálná spotřeba na obyvatele se ale meziročně snížila o 3,4 procenta. Přesto ale míra úspor domácností oproti závěru loňského roku mírně klesla a naopak se mírně zvýšila míra investic.

PSALI JSME:
Češi rekordně spoří. Za první čtvrtletí navýšili úspory o 100 miliard korun

Na straně nefinančních podniků se v letošním prvním čtvrtletí zvýšila míra zisku, a to na nejvyšší úroveň od závěrečného čtvrtletí roku 2017, zde je ale nutno zdůraznit, že na růst míry zisku v letošním prvním čtvrtletí měly významný vliv přijaté dotace. Dále se ale mírně snížila míra investic nefinančních podniků, což lze přiřadit omezením a nejistotám souvisejícím s pandemií.

Do dalších čtvrtletí včetně letošního druhého čtvrtletí lze čekat další pokles míry úspor domácností s tím, jak se se znovuotevřením služeb a maloobchodu rozšířila škála příležitostí pro realizaci spotřeby a tedy pro výraznější utrácení. Vývoj příjmů dává domácnostem prostor k navýšení spotřebních výdajů z úrovní, jež byly v souvislosti s pandemií hodně nízké.

Směrem nahoru by se měla vydat také míra investic nefinančních podniků: Tento obrat se sice nemusí nezbytně dostavit hned v letošním druhém čtvrtletí, nicméně lze předpokládat, že k němu v průběhu letošního roku dojde s tím, jak ukončení pandemických omezení a s ním spojené oživení ekonomiky dodají podnikům impuls pro navyšování jejich výrobních kapacit.

Autor je hlavní ekonom Generali Investment CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku pokračuje v růstu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.