V Česku je 32 300 dolarových milionářů

Propadem akciových trhů přišli dolaroví milionáři na celém světě o jmění v hodnotě kolem tří miliard dolarů. Severní Amerika si přesto udržela prvenství v žebříčku bohatství, byť jedinými růstovými regiony byly Afrika, Latinská Amerika a Blízký východ. Na světě tak rekordně ubylo dolarových milionářů, v Česku se však jejich počet mírně zvýšil.
V České republice počet dolarových milionářů mírně narostl o 0,2 procenta. Zatímco v roce 2021 to bylo 32 200 lidí, v roce 2022 se počet českých dolarových milionářů o stovku zvýšil. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zpráva o světovém bohatství francouzského výzkumného institutu Capgemini uvedla, že se v roce 2022 celosvětově snížil počet dolarových milionářů o 3,3 procenta na 21,7 milionu a zároveň hodnota jejich majetku klesla o 3,6 procenta na 83 bilionů amerických dolarů. Jde o nejprudší pokles za posledních deset let způsobený geopolitickou a makroekonomickou nejistotou.

Nejvýraznější pokles bohatství zaznamenala Severní Amerika (-7,4 %), následovaná Evropou (-3,2 %) a Asií s Tichomořím (-2,7 %). Naopak Afriky, Latinské Ameriky a Blízkého východu se to netýkalo, protože v roce 2022 zaznamenaly finanční růst díky rostoucí produkci ropy a zemního plynu.

PSALI JSME:
Kolik je na světě dolarových milionářů? Výpočty se výrazně různí

V České republice počet dolarových milionářů mírně narostl o 0,2 procenta. Zatímco v roce 2021 to bylo 32 200 lidí, v roce 2022 se počet českých dolarových milionářů o stovku zvýšil. I tuzemští dolaroví milionáři ale zaznamenali pokles svého bohatství, konkrétně o 0,6 procenta. Jejich jmění v roce 2022 dosáhlo 78,2 miliardy amerických dolarů oproti 78,7 miliardy v roce 2021.

Podle Martina Maláníka z české pobočky Capgemini však tuzemští dolaroví milionáři zchudli ve srovnání se zahraničím minimálně. V poklesu vévodili především nejmajetnější Češi, zatímco ti, jejichž majetek dosahuje maximálně pěti milionů dolarů, byli v zelených číslech.

PSALI JSME:
Deset procent nejbohatších lidí vlastní 82 procent světového bohatství

„Obecně lze říci, že hlavní ztráta, proč české milionáře dopady krize nezasáhly, je fakt, že pokles tržní kapitalizace v tuzemsku dosáhl pouhých devět procent ve srovnání s americkým trhem NASDAQ, kde ve stejném období došlo k poklesu o 33 procent.

Zadruhé je podíl nemovitostí v portfoliu aktiv tuzemských milionářů ve srovnání se zahraničím nižší, a tak ani pokles jejich hodnoty o 9,4 procenta neměl výraznější efekt. Svou roli sehrálo i omezení investic z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu, růst úrokových sazeb, posílení koruny a samozřejmě i geopolitická krize na Ukrajině,“ dodává Maláník.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Průměrný Čech je nejbohatší z celé východní Evropy

Zavřít reklamu ×
  1. V Česku jsou tito dolarový milionáři napojeni na státní cecík a tak je žádný propad nějaké burzy netíží. Oni žijí ze státních zakázek popř. jsou zaměstnanci na vysokých postech ve státních organizacích jako např. ČEZ kde si za jeden rok přijde pracovník na vysoké pozici i k 15 mil. kč za rok. A takových je hodně na ČP a ČD…

  2. Je opravdu smutné (spíš trapné), že na serveru, který se zabývá financemi, nepřijde autorovi divné, že by mělo 21,7 milionu milionářů majetek jen 78,2 miliard :-))) Chápal bych to možná v článku na téma „živočišná výroba“ apod.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace se přestěhovala do služeb

Za poslední měsíc spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta a postaraly se o to dražší pohonné hmoty a dálniční známky. Meziroční inflace, která je v hledáčku České národní banky (ČNB), setrvala na úrovni dvou procent.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB