V lednu začalo podnikat nejvíc lidí za posledních deset let

Letošní leden patřil z pohledu vývoje počtu podnikatelů v České republice k nejlepším měsícům za posledních deset let, jak vyplývá z analýzy společnosti CRIF. Podnikat začalo 7 054 lidí, 2 546 jich své podnikání ukončilo a 17 600 ho přerušilo.
Letošní leden patřil z pohledu vývoje počtu podnikatelů v České republice k nejlepším měsícům za posledních deset let. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zatímco počet nových živnostníků byl v lednu nejvyšší za posledních deset let, počet ukončených živností patřil k jednomu z nejnižších za toto období. Počet přerušených živností odpovídal lednovému normálu z posledních let.

„Z hlediska placení záloh na daně a sociální a zdravotní pojištění je výhodnější začít s podnikáním spíše začátkem roku než na jeho konci. Proto lidé v prosinci vyčkávají. Zatímco koncem roku začíná s podnikáním nejméně lidí v rámci roku, v lednu naopak nejvíce,“ informovala naši redakci Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

PSALI JSME:
Máte pět dnů. Pak se připravte na daňovou kontrolu, vyhrožují finanční úřady

Leden je také každoročně měsícem s výrazně vyšším počtem přerušených živností, než je tomu po zbytek roku. Živnosti přerušené ke konci roku se totiž ukončují k 1. lednu následujícího roku. Jejich počet byl letos v lednu o pětinu nižší, než loni, a vrátil se tak na hodnoty běžné v letech před začátkem pandemie. Na leden obvykle připadá jedna pětina přerušených živností z celého roku.

Nejvíce lidí začalo letos v lednu podnikat v Praze, konkrétně 1 301. Následoval Středočeský kraj s 988 novými živnostníky a Jihomoravský kraj s 809 živnostníky. Nejméně lidí začalo podnikat v Karlovarském kraji (160), na Liberecku (256) a v Pardubickém kraji (281). V přepočtu na 100 tisíc obyvatel začalo nejvíce lidí podnikat v Praze (116 nových podnikatelů), nejméně v Olomouckém kraji, (60).

PSALI JSME:
Nápad z Karlových Varů: Podnikání, které se vejde do kabelky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB