Vyplatí se ještě topit dřevem? Oproti loňsku už teď zdražuje o 67 procent

Názor
Cena palivového dříví letí prudce nahoru. V letošním prvním čtvrtletí činila cena palivového dříví z jehličnanů 831 korun za metr krychlový, jak vyplývá z údajů České statistického úřadu (viz graf níže, pozn. aut.).
Strmě stoupá zájem Čechů o vytápění třeba kusovým dřevem, lisovanými briketami nebo peletami. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tato cena představuje více než 66procentní nárůst oproti průměrné loňské ceně, činící 499 korun. Cena palivového dříví v letošním prvním čtvrtletí předčí průměrné ceny toho samého paliva v uplynulých jedenácti letech. A dále poroste.

Dřevo je i přesto stále cenově nejdostupnějším zdrojem energie k vytápění. I když totiž zdražuje poměrně dramaticky, ostatní paliva a energie zdražují ještě dramatičtěji.

Proč tomu tak je? Postačí intuitivní úvaha: Zatímco třeba takřka veškerý plyn, který v Česku spotřebováváme, je z Ruska, dřeva máme hojně v tuzemských hvozdech.

PSALI JSME:
Kůrovec už sežral lesy za miliardy

Ty v uplynulých letech fatálně poškodil kůrovec, avšak to vytvořilo tlak na pokles jeho ceny. Na dně se tak cena dřeva ocitla v roce 2020, i kvůli efektu pandemie a tehdejšímu citelnému zlevnění paliv v čele s ropou.

Současnou relativní cenovou výhodnost dřeva si uvědomuje stále více Čechů. Strmě stoupá jejich zájem o vytápění třeba kusovým dřevem, lisovanými briketami nebo peletami. Sháňka je i po kamnech. Kamnářské firmy mají termíny plné na měsíce dopředu.

Už během poslední topné sezony platilo, že pokud lidé měli alternativu a vedle elektrokotle nebo plynového kotle mohli využít kotel na dřevo, kachlová nebo krbová kamna, volili zpravidla právě vytápění dřevem.

Zdroj: ČSÚ/Trinity Bank

Vytápění plynem a elektřinou, jejíž podstatná část se v celé EU vyrábí právě z plynu, loni a letos velmi dramaticky zdražuje. A kvůli ekonomickým dopadům války na Ukrajině a souvisejícím sankcím ještě dále zdražovat bude. Stále panuje nejistota ohledně možného přerušení dodávek plynu.

A růst cen, který nastal nejen v důsledku války, ale již dříve i v důsledku odeznívání pandemie a oživování ekonomiky, se bude do cen plynu a elektřiny propisovat postupně – takže citelný růst plynu a elektřiny bude pokračovat i letos, příští rok a pak v dalších letech.

Dřevo v tomto ohledu představuje neskonale větší jistotu a je pochopitelně ekologičtější než uhlí. V případě běžného domku vyjde vytápění dřevem, třeba peletami, na zhruba 30 tisíc korun ročně, zhruba jako vytápění hnědým uhlím, které tradičně představovalo nejlevnější způsob vytápění. Stejný domek lze plynem vytopit za asi 60 tisíc korun ročně, vytápění elektřinou vyjde na osmdesát tisíc.

PSALI JSME:
Mezi Čechy rychle roste zájem o vytápění dřevem

Ale pozor. Není domek jako domek. Vytápění elektřinou, například přímotopem nebo akumulačním kotlem, se nyní vyplatí třeba v případě pasivních a některých nízkoenergetických domů. Ty totiž mají tak nízkou spotřebu, že se „nerentuje“ investovat do drahého plynového kotle, nebo dokonce tepelného čerpadla.

Vytápění dřevem už dnes není nutně o tom, že člověk každou půlhodinku přikládá do romanticky praskajících, ale jinak nepříliš praktických kamen a že ráno, když jsou dávno vyhaslá, se po probuzení klepe zimou. Roste obliba akumulačních systémů, které dřevem vytopí celý dům na jedno nebo dvě přiložení.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jste chudí? Stát vám zaplatí skoro celý nový kotel na vytápění

Zavřít reklamu ×
  1. Dřevem se vyplatí pokud si ho uděláš sám. Ale chudáci lidi, co uvěřili peletové lobby a nemají kombi kotle, ti jsou doslova v zadnici.

  2. Jo, máte recht. Loni jsme kupovali pelety za 5,10 za kg, teď jsou za 9 Kč. Aspoň že máme jako alternativu ještě krbovky a elektrokotel..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Praha se letos zatím rozrostla jen o 16 tisíc lidí

Nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší kulturní a sportovní vyžití. Nejen tyto přednosti lákají do českého hlavního města stále více lidí a tento trend nekončí. Jen za první pololetí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?