Začíná chalupářská sezóna. Na co si dát pozor po zimní pauze?

Poradna
Co Čech, to chalupář. Toto rčení dlouhodobě potvrzuje i statistika, podle níž jsou Češi z pohledu počtu chat a chalup využívaných k rekreaci v přepočtu na obyvatele na druhém místě na celém světě. Stále více lidí tráví své víkendy v klidu své druhé rekreační nemovitosti a právě první jarní dny a týdny jsou každoročně ve znamení návratu k zazimovaným chalupám. Na co si ale při prvním příjezdu v sezóně dát největší pozor?
První víkend na chalupě po zimní pauze bude spíše ve znamení intenzivního úklidu, než nějakého odpočinku a relaxace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Letošní koronavirová epidemie a kvůli ní přijatá bezprecedentní opatření ovlivnila i chalupářskou sezónu. Někteří lidé, kteří zůstali několik týdnů nuceně doma, raději trávili volno mimo městský ruch a rozhodli se proto strávit karanténu v klidu na své chalupě. Spoustu volného času pak využili například pro dlouhodobě odkládané opravy či náročnější rekonstrukce.

Mnozí chalupáři ale čekali, až nejpřísnější omezení limitující pohyb obyvatelstva pominou. Jistě k tomu přispěli také časté zmínky v médiích o tom, jak nepřátelsky se starousedlíci dívají na hromadný příliv lidí z měst. Nyní po poslední vlně uvolnění však už víkendům na chalupě nic nebrání. Naopak očekávané teplé dny jsou pro to ideální.

Přijet na chalupu, která byla několik měsíců nevyužívaná, však není jen tak. Majitel by měl před prvním pobytem udělat několik základních věcí. Už před vstupem do budovy by měl zvenku zkontrolovat případná mechanická poškození. Už na první pohled lze odhalit nevítanou návštěvu zlodějů. Pokud zjistíte, že vaši chatu někdo vykradl, určitě nevstupujte dovnitř a ihned zavolejte policii a počkejte na ní venku. Pohybem po interiéru můžete zničit všechny stopy, které by mohly vést k dopadení nenechavých návštěvníků.

PSALI JSME:
Co Čech, to chalupář? Kdepak, jen každý pátý až šestý

Při vizuální kontrole však nejde jen o vypáčené dveře či jiné podobné znaky vykradení, ale také o odhalení následků zimních mrazů. Důkladnou kontrolu si proto zaslouží střecha, které vadí časté střídání vysokých a nízkých teplot. To může poškodit konstrukci střechy a vést až k zatékání. Podobnou péči je nutné věnovat také okapům, zda někde zmrzlá voda neroztrhala svody a nepoteče tak při nejbližším dešti po fasádě.

Důležité je také zkontrolovat komíny a kamna, každý majitel nemovitosti je musí nechat jednou ročně zkontrolovat. U sezónních zdrojů tepla navíc prováděcí předpis zákona o požární ochraně nařizuje dvakrát ročně důkladné vyčištění. Nános sazí v komíně totiž výrazně zvyšuje riziko požáru. Pravidelné revize komína vyžadují i pojišťovny a tyto kontroly navíc prodlužují životnost komína a zvyšují účinnost vytápění.

Před opětovným spuštěním vody je nutné zkontrolovat všechny trubky, jestli je náhodou mráz nepoškodil. Zkontrolovat se musí také elektroinstalace, nejlépe tím, že se zapnou všechna světla a vyzkouší všechny zásuvky. Jakýkoliv podezřelý zvuk je jasným signálem, že je něco v nepořádku a impulsem pro okamžité zavolání certifikovaného elektrikáře. Podcenění skutečného stavu elektroinstalace může vést až k vyhoření zásuvky či dokonce vzniku požáru.

PSALI JSME:
Chaty a chalupy jsou pro alergiky očistcem

Mnoho chalupářů se po prvním příjezdu na chalupu snaží okamžitě co nejrychleji vyvětrat zatuchlost dlouho uzavřeného prostoru. Intenzivní větrání, zvláště brzy z jara, kdy ještě ranní teploty atakují nulové hodnoty, však není nejvhodnější. Může se totiž začít srážet vlhkost a stěny pak vlhnou. Lepší je proto jen omezené větrání následované důkladným vytopením celého domu. Tato kombinace vlhkost a zatuchlinu spolehlivě vyžene.

I přes sebelepší zazimování majitel nezabrání tomu, aby neobývanou nemovitost nenavštívili nevítaní zvířecí hosté. Například myši a jiní drobní hlodavci opuštěné chaty přes zimu vyhledávají pravidelně. Důležitá je proto důkladná kontrola kuchyně i spižírny.

Všechno je nutné vyndat ven, zkontrolovat, utřít a vydesinfikovat. Totéž se týká lednice, podlah, koupelny i záchodu. Stejně tak je nutné vyprat všechny lůžkoviny, záclony, ubrusy, prostírání, potahy a další látky v interiéru. Matrace a koberce pak na čerstvém vzduchu vyvětrejte a vyprašte. První víkend na chalupě po zimní pauze tak bude spíše ve znamení intenzivního úklidu, než nějakého odpočinku a relaxace. Na to bude dost času později.

Autor je mluvčí společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zima klepe na dveře. Pár rad se zazimováním chaty či chalupy před počasím a zloději

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB