Zahraniční dluh ČR v korunovém vyjádření symbolicky vzrostl, v eurech se snížil

Analýza
Hrubý zahraniční dluh ČR dosáhl na konci druhého čtvrtletí necelých 185 miliard eur a byl tak asi o 689 miliard nižší než v úvodu roku, meziročně se snížil dokonce o 2,6 miliardy eur (pozn. aut. – v korunách dokonce o 250 mld. Pokud se budeme dívat na dluh přepočtený do korun, musíme brát v úvahu kurzový efekt).
Významný podíl na zahraničním zadluženosti ČR mají banky přijímající mj. depozita ze zahraničí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde o souhrn všech závazků vlády, firem, bank vůči zahraničí, který ještě na konci předchozího kurzového závazku České národní banky (ČNB) dosahoval v prvním čtvrtletí roku 2017 asi 90 procent hrubého domácího produktu (HDP).

Od té doby máme v ekonomice výrazný balík finančního kapitálu těžícího z úrokového diferenciálu, který ovšem loni klesal s tím, jak ČNB intervenovala na devizovém kurzu ve prospěch koruny.

I nadále platí, že výraznou část závazků vůči zahraničí mají firmy financující se prostřednictvím cizoměnových – relativně levnějších – půjček od zahraničních bank nebo mateřských společností. Není to nic nového, jde především o vedlejší efekt existujícího úrokového diferenciálu.

PSALI JSME:
Zahraniční dluh Česka klesá

Druhý významný podíl na zahraničním zadluženosti ČR mají banky přijímající mj. depozita ze zahraničí. Byť to nemusí být hned jasné, ale pokud si nerezident uloží peníze v ČR, aby vydělal na zajímavých úrocích, automaticky se jeho vklad stane zahraničním závazkem. Obdobně, pokud korunový státní dluhopis obchodovaný v ČR koupí zahraniční investor, tak i ten se stává zahraničním dluhem.

Zahraniční dluh České republiky tedy primárně nevzniká proto, že by česká ekonomika byla závislá na externích půjčkách, ale v důsledku rozdílných úroků a výnosů státních dluhopisů. Není nebezpečný ani z pohledu své výše, ani struktury ani splatnosti.

Navíc v čase jeho relativní podíl na HDP klesá.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB