Zahraniční turisté utratí v Česku za zážitky dvakrát víc než před pandemií

V prvním čtvrtletí utratili zahraniční turisté v České republice přibližně dvakrát více za zážitky než ve stejném období posledního předcovidového roku 2019. Za zboží přitom cizinci utratili zhruba stejně. Vyplývá to z nejnovější analýzy společnosti Mastercard, kterou firma poskytla také redakci FAEI.cz.
Do Prahy i dalších českých a moravských měst se po covidové pandemii opět vracejí zahraniční turisté. Ilustrační foto: Pixabay.com

Studie Travel Indrustry Trends 2023 tak potvrdila, že zahraniční cestovatelé jezdí do Česka především za unikátními zážitky. A nikoli za nákupy. Rozdíl mezi útratami za zážitky a za věci je přitom ještě větší v zemích, orientujících se zejména o turisty s vysokými příjmy, kteří jsou ochotni více utrácet za luxusní hotely, restaurace i unikátní zážitky. Mezi tyto země patří podle studie také Česko.

„V prvním roce cestování bez protipandemických omezení se spotřebitelé snaží uspokojit svou odkládanou poptávku po objevování nových destinací, setkávání s přáteli a členy rodiny a získávání nových zážitků, které si museli během pandemie odepírat,“ uvedl Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou a Slovensko.

Tisíce korun denně

Nárůst výdajů za zážitky není jen záležitostí České republiky. Mastercard s odvoláním na své údaje z letošního března uvedl, že výdaje za zážitky s porovnáním s rokem 2019 vzrostly celosvětově o 65 procent, zatímco za zboží jen o 12 procent.

PSALI JSME:
Michal Čarný končí ve vedení českého a slovenského Mastercardu

V některých zemích je to ovšem naopak. Mnohem silnější růst výdajů turistů za pořizování zboží než za nakupování zážitků evidují podle Mastercard například v Polsku, Norsku nebo ve Slovinsku.

Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism sdělila, že zahraniční turisté při poznávání českých měst i přírody utratí za den i několik tisíc korun. I proto jsou velkým přínosem pro tuzemskou ekonomiku.

Loni příjmy z turismu dosáhly podle centrály 118 miliard korun, byly tak o téměř 51,2 miliardy vyšší než v roce 2021. V předcovidovém roce 2019 však šlo o částku 167 miliard. Agentura CzechTourism se proto snaží podporovat návrat zahraničních turistů do Česka.

Jihokorejský potenciál

Značný potenciál skýtají mimo jiné turisté z Jižní Koreje. Loni Korejci v Česku za osobu a den utratili 4 819 korun, což je také důkazem, že se ochota utrácet vrací u cizinců na předcovidovou úroveň a v některých ohledech – jak ukazují data Mastercard – ji dokonce překonávají. Pro srovnání: V roce 2021 utratili Korejci v průměru jen necelé dva tisíce korun denně.

PSALI JSME:
Pro čínské turisty přestalo Česko existovat

„Korejci vyhledávají Česko mimo jiné i proto, že naše země jim nabízí autentický zážitek evropské kultury i životního stylu, protože jsme pro ně nejbližší evropskou zemí při cestování na dlouhé vzdálenosti,“ řekl Jan Herget, ředitel agentury CzechTourism.

Dodal, že podle nejnovějších dat, které má centrála k dispozici, se ukazuje, že Korejci se v Česku cítí dobře a svobodně. „Užívají si u nás objevování evropské kultury, vydávají se k nám na romantické líbánky a také milují naše pivo, víno a české speciality, jako je zelňačka nebo bramborák,“ uvedl Herget.

Od března funguje přímé letecké spojení mezi Prahou a Soulem, které by mohlo podle CzechTourism vrátit významnou část korejských turistů z předcovidových let, kdy jich každý rok dorazily stovky tisíc.

PSALI JSME:
Obejdeme se bez zahraničních turistů?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Poradna
Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí od 2. do 24. sudého dne v měsíci, ale druhý svátek už změnu přinese.