Zbavte se akcií ČEZ, radí svým klientům velké americké banky

Analýza
Třetí největší americká banka Citigroup vydala v pondělí novou prognózu vývoje ceny akcií české energetické společnosti ČEZ. V následujících dvanácti měsících by měly zlevnit z nynějších zhruba 1 200 korun za akcii na 790 korun. Svým klientům proto doporučuje se akcií ČEZ zbavovat.
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

 Minulý týden přitom svoji podobně pesimistickou prognózu zveřejnila jiná významná americká banka, Morgan Stanley. Její analytici míní, že „do roka a do dne“ spadnou akcie ČEZ na 830 korun.

Zatímco tedy Američané nevěří akciím ČEZ, Češi ano. Ale nestačí to. Finanční profesionálové tak v souhrnu v nadcházející době čekají prudký propad akcií ČEZ. Jde přitom doslova o anomálii.

Zahraniční finanční instituce, zejména americké, v příštích dvanácti měsících očekávají citelný propad akcií ČEZ, zatímco ty české naopak vyhlíží další růst. Zdroj: Bloomberg

Zmíněné nejnovější doporučení Citigroup totiž jen podtrhuje již tak dramatický rozdíl ve výhledu profesionálních analytiků na jedné straně a širokého trhu na straně druhé. Tento rozdíl je právě teď prakticky nejpropastnější minimálně od roku 2008.

Aktuální cena akcií ČEZ totiž překonává jejich cílovou cenu (čili konsensus odhadů profesionálních analytiků stran toho, kolik budou akcie stát za dvanáct měsíců, pozn. aut.) s takřka největším náskokem minimálně právě od roku 2008. Jde vskutku o anomálii.

PSALI JSME:
Akciové trhy: ČEZ stále jasně září na akciovém nebi

Zpravidla je totiž tomu tak, a nejen v případě akcií ČEZ, ale obecně, že profesionální analytici jsou optimističtější než trh. Optimismus totiž mají tak trochu „povinný“ a v popisu práce. Aby zejména drobné, často nepříliš zkušené investory přílišnou mrzutostí neodrazovali od investování a nepřipravovali tak své zaměstnavatele, třeba makléřské firmy či banky, o poplatky za obchodování.

O to pozoruhodnější je tedy nyní to, že profesionálové jsou o tolik pesimističtější než trh jako celek. Zejména ovšem profesionálové zahraničních, zejména právě amerických bank. České banky a finanční domy jsou ohledně akcií ČEZ optimističtější. 

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciový výhled na letošní druhé čtvrtletí: Vzhůru do neznáma

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.