Zbytečný „průzkum“ BNP Paribas Cardif Pojišťovny

Názor
BNP Paribas Cardif Pojišťovna, tuzemská odnož francouzské BNP Paribas Cardif, minulý týden v tiskové zprávě informovala o svém „průzkumu“ na téma, jak dlouho by lidé vydrželi hradit své závazky, pokud by byli bez příjmu. Pojišťovna nejenže ve zprávě neuvedla, na jak velkém vzorku, kdy a kým (a jakou metodou) byl „průzkum“ uskutečněn, ale navíc se její PR agentura ani po týdnu neobtěžovala odpovědět redakci FAEI.cz na doplňující dotazy.
Tuto a několik dalších fotografií nabídla PR agentura pojišťovny ke stažení jako ilustraci k tiskové zprávě ve svém „tiskovém středisku“. Ve skutečnosti jde o fotografie z portálu Pixabay.com. Foto: Pixabay.com

Zarazila nás totiž práce s čísly, a to už počínaje titulkem a první větou zprávy. Zatímco titulek hlásá, že „Až 70 % lidí by bez příjmu nevydrželo ani 3 měsíce“, hned v první větě se píše, že „Téměř 2/3 lidí nepokryjí při výpadku pravidelného příjmu své výdaje a závazky déle než 3 měsíce“.

Přesné číslo, tedy kolika procent lidí u nás se taková situace má týkat, ale v textu nikde nenajdete. Podle použití slov „až“ a „téměř“ tedy v redakci usuzujeme, že to bude mezi 65 (téměř dvě třetiny) až 69 (až 70 %) procenty.

Dá se předpokládat, že v dotazníku byla položena otázka „jak dlouho budete schopni pokrývat své finanční výdaje a závazky, pokud přijdete o pravidelný příjem“. Pak by bylo logické, pokud by odpovědi respondentů dávaly dohromady sto procent.

PSALI JSME:
Divné počty bankovní asociace. V jejím průzkumu odpovídalo až 113 procent Čechů

Z citace Martina Steinera, obchodního ředitele (a místopředsedy představenstva) BNP Paribas Cardif Pojišťovny, v tiskové zprávě jsme se ale dopočetli téměř dvou set procent respondentů:

  • 36 % s rezervou nevydrží ani měsíc,
  • Až 70 % Čechů nepokryje své výdaje a závazky déle než 3 měsíce,
  • 90 % Čechů finance vyčerpá za 6 až 12 měsíců.

I kdyby se poslední údaj vztahoval k jiné otázce, pořád je 36+70 (první dva údaje) více než sto procent, a pokud „až 70 % Čechů“ v „průzkumu“ přestavovalo hodnotu 64 procent (což by dávalo součet 100 %), měla by se suma zaokrouhlovat směrem dolů. To se, pokud se nepletu, učí už na základní škole.

PSALI JSME:
Na vodě nejčastěji pijeme pivo. Polovina vodáků přímo na lodi

Tisková zpráva pojišťovny také operuje srovnáním se zahraničím: „Nejvíce ohroženou skupinou jsou mladí lidé ve věku 18 – 25 let, z nichž by až 50 % vystačilo s financemi maximálně 1 měsíc. Mezi mladými jsou na tom lépe v Rakousku, kde by uvedený čas nevystačily finance 16 %.“ Ani v tomto případě jsme se nedozvěděli, s jakými daty z několika evropských zemí byl tuzemský „průzkum“ porovnáván.

Třetinu rozsahu zprávy BNP Paribas Cardif Pojišťovny přitom tvoří informace o schopnosti splácet úvěr anebo hypotéku. Dodejme, že převážná část médií, která o „průzkumu“ informovala, tuto část vypustila, anebo osekala na dřeň.

Na začátku možná mohl stát dobrý nápad – motivovat Čechy k tomu, aby se pojistili pro výpadek příjmů třeba kvůli splátce hypotéky, aby nepřišli o střechu nad hlavou. Výsledkem jsou ale nevěrohodná a nepřesně podaná data, která nelze nijak ověřit. Takže – bohužel – další zbytečný „průzkum“.

PSALI JSME:
Každá druhá hypotéka je dnes pojištěná

Zavřít reklamu ×
  1. Daná studie asi neměla valnou kvalitu, ale stejně tak jí nemá tenhle článek. Sčítání daných procent nedává smysl. Když osoba nevydrží s rezervou ani měsíc (36 %), tak je logicky započítán i do skupiny, která vyčerpá úspory do 6 měsíců (70 %). Tudíž sčítat tyho hodnoty je fakt nesmysl.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru