Zima už je tu: Likvidita vysychá

Analýza
Spotové objemy kryptoměn se za poslední rok a půl výrazně propadly. Trh kryptoměn se mezitím snaží najít svou roli v současném prostředí s vysokými úrokovými sazbami. Likviditě a efektivitě trhů také nepomáhá, že po konci Silvergate Bank a Signature Bank, už market makeři nemohou obchodovat tak efektivně jako dřív.
K zatím poslední kryptoměnové krizi došlo letos v březnu, kdy skončily banky Silvergate Bank, Signature Bank a Silicon Valley Bank. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Poslední rok a půl byly kryptotrhy obětí řady negativních událostí, které následovaly jedna za druhou. Téměř každý například ví o kolapsu kryptoměnové burzy FTX nebo stablecoinu Terra, ale jen málokdo rozumí tomu dalšímu, jímž byl vážný propad spotových objemů kryptoměn. Od konce býčího období v roce 2021 začaly spotové objemy postupně klesat a spolu s nimi i tržní likvidita.

Propad objemů kryptoměn hezky ilustruje následující graf. Ten ukazuje měsíční spotové objemy na Coinbase a Krakenu od počátku roku 2021 až do července 2023. Coinbase a Kraken jsou pro většinu světa, zejména pro Evropu a Severní Ameriku, hlavními vstupními branami na kryptoměnový trh s klíčovou úlohou.

Je evidentní, že se za posledního 2,5 roku spotové objemy na Coinbase i na Krakenu značně propadly. Nejnižší celkový objem obchodování byl zaznamenán v květnu letošního roku, kdy na obou burzách dohromady dosáhl pouhých 39 miliard dolarů. Ještě v květnu 2021 činil kombinovaný objem obchodování Coinbase a Krakenu 369 miliard dolarů. To je za dva roky už pořádný propad.

Menší objem znamená zpravidla menší likviditu. Hloubka trhu Coinbase se od začátku letošního roku do poloviny června snížila zhruba o 25 procent, zatímco u Krakenu se podle datové platformy Kaiko likvidita o něco zlepšila. Horší likvidita znamená méně účastníků. Zároveň stačí menší objem, aby se vychýlila cena, zvlášť když se obchoduje ve větších objemech.

Jedna věc je obecně nižší likvidita v oblasti kryptoměn. Náhlý volný pád likvidity na pozadí kryptoměnové krize je věc druhá. Vezměte si například kolaps burzy FTX a jejího hedgeového fondu Alameda Research. Tehdy se celková hloubka trhu v rozmezí dvou procent od střední ceny bitcoinu vůči dolarovým párům snížila zhruba o 40 procent, i když se poté tyto páry zase rychle oklepaly.

Během takové krize trh obvykle více, než kdy jindy potřebuje likviditu a její náhlý nedostatek s sebou nese výrazně negativní dopady. Přispívá totiž k nadměrné volatilitě a neefektivitě v okamžiku, kdy má trh už tak svých problémů dost.

K zatím poslední kryptoměnové krizi došlo letos v březnu, kdy skončily banky Silvergate Bank, Signature Bank a Silicon Valley Bank. Všechny nějakým způsobem zapojené do obchodování s kryptoměnami. Od té doby byl na kryptoměnovém trhu prozatím klid.

Raději bychom však měli počítat s tím, že ještě není vyhráno. Pokud skutečně nastanou další problémy, musí si účastníci trhu uvědomit, že se může likvidita trhu okamžitě propadnout. A na to by měli adekvátně reagovat, protože nelze vyloučit ani podobný propad v likviditě jako v případě krachu FTX. Vše je o to pravděpodobnější, že jsou tržní podmínky market makerů horší než koncem roku 2022.

Může za to krach Silvergate a Signature Bank, jejichž prostřednictvím si mohli market makeři na směnárenské účty okamžitě ukládat či z nich vybírat dolary či eura, vydělávat na měnové arbitráži a udržovat tak efektivní trh. V posledních měsících se sice objevily alternativy k těmto bankám. Ty ale nejsou zdaleka tak populární jako jejich předchůdkyně. A tak je současná likvidita ještě víc ohrožena volatilitou.

Autor je analytik kryptoměn Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Klienti padlých amerických bank budou plně podpořeni, Fed neměl na výběr

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB