Akciový trh ignoruje realitu (2.)

Téma týdne
Za poslední tři měsíce cyklický spotřební sektor silně vyrostl ve spojitosti s lepší ekonomickou aktivitou v USA, lepšími výsledky hospodaření, než se čekalo a také očekáváním snižování úrokových sazeb. V podstatě všem segmentům v daném sektoru se dařilo. Ukazuje to, že spotřebitelé nepřestávají utrácet a obavy z negativního cyklického vývoje ekonomiky USA silně vyprchaly.
Finanční sektor, stejně jako cyklický spotřební sektor, zažil silný růst díky lepší ekonomice USA a očekávání, že úrokové sazby brzy spadnou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V čele tohoto vývoje jsou obchodní domy, prodejci luxusního zboží, stavební společnosti, prodejci zahradnického a domácího zbytného zboží, výrobci oblečení, hazardní společnosti, cestovní kanceláře a maloobchodní prodejci.

Defenzivní spotřební sektor

Společnostem v tomto sektoru se daří v obdobích pomalého nebo záporného ekonomického růstu, neboť se často jedná o prodejce/výrobce nezbytného zboží či služeb. Od prosince 2023 se dařilo i tomuto sektoru, který byl hnán vpřed především prodejci a distributory potravin a supermarkety.

Klesající ceny podkladových komodit a potravin zvyšují marže těmto potravinovým distributorům. Naopak sektor stahoval dolů segment výrobců potravin, tedy zemědělské společnosti, především kvůli poklesům akcií velikánů Archer Daniels Midland a Bunge Global.

PSALI JSME:
VítěznéPortfolio: Americké akcie nehledí vpravo vlevo a dál míří vzhůru. Může rally vůbec něco zastavit?

Méně se také dařilo tabákovým koncernům, jako jsou Altria Group, Philip Morris International nebo British American Tobacco. Tyto společnosti čelí protivětrům, jako jsou rostoucí regulatorní překážky v EU a USA a menší kupní síla spotřebitelů.

Energetický sektor

Zde většina segmentů v posledních 90 dnech klesala a pouze jeden výrazněji rostl: Zpracovatelé ropy a zemního plynu v čele s Phillips 66, Valvoline, Sunoco, Marathon Petroleum a Valero Energy. Méně se dařilo těžařům a prodejcům uhlí, ropy a zemního plynu. To je pravděpodobně spojeno s poklesem cen těchto komodit, vyjma ropy.

Celkově se tento sektor spíše ochlazuje a stagnuje, neboť ceny energií se normalizují s tím, jak zlevňuje uhlí a zemní plyn. V tomto sektoru ovšem prováděl investice ve čtvrtém kvartále 2023 známý investor Warren Buffett, který dokupoval akcie společností Occidental Petroleum a Chevron.

Sází tak pravděpodobně na dlouhodobě rostoucí trend energetické spotřeby i ve spojitosti s umělou inteligencí a na to, že alternativní zdroje energie jsou zatím slabé. Také technologie odsávání oxidu uhličitého ze vzduchu, kterým se věnuje Occidental Petroleum může umožnit spalování ropy a plynu i do budoucna bez negativních následků pro životní prostředí.

PSALI JSME:
Skutečný důvod, proč akcie rostou. Pravidla hry se změnila

Finanční sektor

Stejně jako cyklický spotřební sektor, i tento zažil silný růst díky lepší ekonomice USA a očekávání, že úrokové sazby brzy spadnou. Téměř všechny segmenty zde vyrostly v posledních třech měsících a v čele jsou nebankovní společnosti, které poskytují hypoteční půjčky, investiční správci, těžaři kryptoměn, brokerské společnosti, finanční správci a poradci, banky, pojišťovny apod.

Tento sektor byl pod velkým tlakem ve světle událostí v březnu 2023, kdy krachovaly americké regionální banky a také kvůli zpomalujícímu spotřebiteli.

Nedávný makroekonomický vývoj ovšem tento sektor výrazně pozvedl, a především spotřebitelé neztrácejí zájem o půjčky. Sektor podpořil také silný růst na finančních trzích – především na akciových trzích, což zlepšuje spotřebitelský sentiment a ziskovost investičních zprostředkovatelů.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Pokračování zítra

PSALI JSME:
Akciový trh ignoruje realitu (1.)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.