VítěznéPortfolio: Americké akcie nehledí vpravo vlevo a dál míří vzhůru. Může rally vůbec něco zastavit?

Anketa
(Geo)politické turbulence nabírají na síle, globální obchod i proto trpí, a ekonomika se tak nutně nemusí dočkat měkkého přistání, na které většina trhu sází. Akcie a další riziková aktiva přesto opět atakují historická maxima.
Ačkoli se sázky na březnové uvolnění monetární politiky USA v poslední době citelně snížily, trh stále předpovídá, že americká centrální banka, Fed, stáhne v roce 2024 sazby o 150 bazických bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vzhledem k objemu likvidity číhající mimo trh na příležitosti se ale ani tím potenciál dalšího růstu zdaleka nevyčerpal. Aktuální vyhlídky komentují členové expertního týmu projektu #VítěznéPortfolio a hosté.

Jan Macek (Conseq IM): „V polovině února jsme byli svědky menšího klopýtnutí rally na americkém akciovém trhu, které navázalo na mírně vyšší než očekávanou lednovou inflaci v USA, a tedy ochlazení očekávání rychlého poklesu sazeb.

Dle mého názoru je toto předzvěstí dění nejen v nejbližších týdnech, ale i v celém prvním pololetí. Dokud si Fed (centrální banka USA, pozn. red.) nebude zcela jistý, že má inflaci plně pod kontrolou, bude stran snižování sazeb opatrný. Nadále tedy vůči americkým akciím doporučuji opatrný přístup.

V podobném duchu reagují i dluhopisové výnosy, americký desetiletý bond se od začátku roku šplhá vzhůru a prostor pro další růst zde je. I zde bych tedy nejen pro březen, ale pro celé první pololetí volil opatrný přístup a nevydával bych se vstříc dlouhé duraci.“

PSALI JSME:
VítěznéPortfolio: Pivot centrálních bank zatím nepřichází, investoři znovu hledají rovnováhu mezi bezpečím a rizikem

Tomas Michálek (STARTer Investment Partners): „Jak to, že ceny akcií stále rostou, když úrokové sazby zůstávají vysoké? Je zřejmé, že není problém mít vysoké kapitálové náklady, pokud je můžete přenést na konečného spotřebitele. A přesně to se zdá být realitou dnešní doby.

Nízká nezaměstnanost ve Spojených státech a v Evropské unii vytváří podmínky pro mimořádně vysoký růst mezd, a kompenzuje tak vysoké náklady na život. Výjimkou je Čína. Zajímavou strategií tedy může být nakupování akcií s nízkou korelací s ‚čínským syndromem‘ a soustředění se na sílu spotřebitelů v EU a USA.“

Barbara O’Donnell (Saxo Bank): „Zasáhla mě zpráva, že čokoláda bude nedostatkovým zbožím. Kvůli nepříznivému počasí a klimatickým změnám se futures na kakao poprvé obchodovaly nad 5 000 amerických dolarů (od začátku roku 44% nárůst), březnový kontrakt se poté skoro dotknul hranice 6 000 dolarů.

Na ceně a velikosti valentýnských srdíček a velikonočních zajíčků se tato změna odrazí až s ročním zpožděním, na maximech ale není jen kakao. Benchmark S&P 500 posouvá maxima, dolar zpevňuje.

Jsme svědky růstu, jaký jsme naposledy viděli v době tzv. dot com bubble. Hospodářské výsledky za poslední loňský kvartál už reportovala většina společností a trh zůstává imunní vůči vysokým valuacím.“

PSALI JSME:
Zdraží čokoláda. Cena kakaových bobů prudce roste, je už skoro na historickém rekordu

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): „Březen je první měsíc, pro který trhy ještě nedávno započítávaly úvodní snížení sazeb Fedu a Evropské centrální banky. Třetí měsíc roku může v otázce sazeb mnohé rozlousknout.

Dezinflační trend je jasný, avšak absence recese v Americe a možné první známky oživení v Evropě právě za přispění klesající inflace a mizejícího komoditního šoku mohou vést ke změně očekávání, co přijde po letošním snižování sazeb.

Můj názor je, že letošní pokles sazeb bude korekcí mnohaletého růstového trendu kvůli deglobalizaci, deficitním rozpočtům a letům nadměrného pumpování peněz do ekonomiky.“

Petr Novotný (Investiční web): „Březen bude na trzích ovlivněn americkou předvolební horečkou a rozhodnutím Fedu o nastavení úrokových sazeb. Hned 5. března čeká USA tzv. volební superúterý, kdy se konají primárky v desítkách amerických států a jejich výsledky už s velkou pravděpodobností předurčí vítězného kandidáta hlavních politických stran do listopadových prezidentských voleb.

PSALI JSME:
Šestá šokující předpověď pro rok 2024: Robert F. Kennedy vyhraje prezidentské volby v USA

Burzovnímu kalendáři vévodí 20. březen, kdy skončí dvoudenní zasedání měnového výboru Fedu a kdy by mohlo dojít k prvnímu snížení sazeb.

Ačkoli se sázky na březnové uvolnění monetární politiky v poslední době citelně snížily, trh stále předpovídá, že Fed stáhne v roce 2024 sazby o 150 bazických bodů. Je třeba upozornit, že některé z největších úvěrových (kalamitních) událostí nastaly, právě když Fed otočil kormidlo a přistoupil k prvnímu snížení sazeb.“

Jak sestavit #VítěznéPortfolio (nejen) na březen? To bude téma debaty stratéga Romana Chlupatého se senior relationship managerem v Conseq Investment Management Davidem Novotným, partnerem a portfoliomanažerem STARTer Investment Partners Tomasem V. Michálkem a portfoliomanažerem a investičním analytikem v YDeal Funds Davidem Zabadalem na semináři konaném v pondělí 4. března od 16:30 na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a vysílaném živě na YouTube kanálu Investičního webu.

Máte zájem zúčastnit se semináře osobně? Informace najdete zde, podrobnosti o projektu pak zde.

Autor je členem organizačního týmu projektu #VítěznéPortfolio
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
2024: Rok plný investičních výzev a příležitostí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.