Akciový trh ignoruje realitu (3.)

Téma týdne
V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur Barotov. Dnes přinášíme závěrečnou část Tématu týdne.
Stejně jako v případě finančního a cyklického sektoru je ve zdravotnickém sektoru v USA velmi málo segmentů, které by v posledních třech měsících nevyrostly. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zdravotnický sektor

Silnou podporu na trzích našly i společnosti v tomto sektoru, kde nejvýrazněji rostly biotechnologické a informačně analytické zdravotnické společnosti. Mezi ně patří například Moderna, Novo Nordisk, Regeneron Pharmaceuticals, nebo GE Healthcare Technologies.

Solidní růst zažily i výrobci zdravotnických přístrojů a pomůcek, výzkumné společnosti, výrobci léčiv atd. Stejně jako v případě finančního a cyklického sektoru je zde velmi málo segmentů, které by v posledních třech měsících nevyrostly.

Průmyslový sektor

Tento sektor zažil silný a celkem diverzifikovaný růst v popředí s výrobci elektronických komponentů, stavebnických výrobků a nářadí. Dařilo se i aerolinkám, přepravním společnostem, výrobcům specializovaných přístrojů a těžké techniky a v podstatě drtivé většině průmyslových segmentů.  V růstu pokračovaly i zbrojaři.

PSALI JSME:
Největší evropskou firmou se stal Novo Nordisk

Ovšem proběhla korekce u některých přepravních společností, které byly ovlivněny vývojem v Rudém moři. Vyšší důvěra spotřebitelů v ekonomiku, silnější finanční trhy vedou k oživující agregátní poptávce a díky tomu jsou společnosti ochotny investovat do podniku ve vyšší míře.

Tomu pomáhá i optimistický výhled do budoucna, kdy trh očekává, že inflace stabilně spadne ke dvěma procentům, že úrokové sazby se začnou snižovat již tento rok a že ekonomická recese není v dohledu. Díky tomu se zákonitě daří i průmyslovým společnostem, které zaplňují tuto novou poptávku svými produkty.

Nemovitostní sektor

V rámci nemovitostního sektoru je vedení užší a méně diverzifikované, nejvíce se dařilo společnostem, které vlastní kanceláře, hotely a průmyslové objekty. V menší míře se dařilo společnostem i v oblasti rezidenčních nemovitostí. Velké potíže jsou spojovány se segmentem komerčních nemovitostí, obzvlášť kancelářských budov.

PSALI JSME:
Komerční nemovitosti: Privátní investoři loni předstihli institucionální kupce

Problém je v tom, že po pandemii permanentně došlo v jisté míře k odklonu práce z kanceláří do domovů, což ve spojitosti s osláblou ekonomikou silně zredukovalo poptávku po kancelářských budovách. Tyto budovy tak často ztratily významnou část své hodnoty a ohrožuje to rozvahy bankovních domů, které jsou méně diverzifikované a více zainvestované v komerčních nemovitostech.

To je jeden z důvodů proč se těmto společnostem dařilo nejvíce v posledních třech měsících, neboť se akcie těchto společností v minulém roce výrazně vyprodávaly. Nemovitostní sektor je silně citlivý na úrokové sazby, a vidina nižších sazeb tedy tomuto sektoru určitě prospívá.

Segment kancelářských budov ovšem i nadále podle našeho názoru zůstává problematickým, neboť mnohé společnosti v letošním roce budou refinancovat úvěry těchto komerčních nemovitostí na vyšší úrovni.

PSALI JSME:
Blíží se USA do nemovitostní krize?

Pokud je často hodnota těchto nemovitostí například o třetinu nižší, motivace splácet takový úvěr, a ještě dráž, je výrazně nižší a může to vést k vyšší delikvenci klientů úvěrových společností.

Veřejná infrastruktura (Utilities)

Toto je pravděpodobně sektor, jenž v posledním roce utrpěl nejvíce škody. Vysoké úrokové sazby, silnější ekonomika v poslední době a menší pravděpodobnost recese neprospívají akciím společností zabývajících se distribucí a výrobou elektrické energie.

Tento sektor je často vnímán silně defenzivně a při vysoké výnosnosti státních dluhopisů jeho atraktivita klesá. Lze předpokládat, že další střednědobý vývoj výnosů státních dluhopisů tomuto sektoru nepomůže. Silná ekonomika totiž oddaluje množství snížení úrokových sazeb v tomto roce.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Dokončení

PSALI JSME:
„Měli bychom se stále zamýšlet nad tím, kde můžeme energie ušetřit,“ říká Martin Kupka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.