Akciový trh ignoruje realitu (3.)

Téma týdne
V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur Barotov. Dnes přinášíme závěrečnou část Tématu týdne.
Stejně jako v případě finančního a cyklického sektoru je ve zdravotnickém sektoru v USA velmi málo segmentů, které by v posledních třech měsících nevyrostly. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zdravotnický sektor

Silnou podporu na trzích našly i společnosti v tomto sektoru, kde nejvýrazněji rostly biotechnologické a informačně analytické zdravotnické společnosti. Mezi ně patří například Moderna, Novo Nordisk, Regeneron Pharmaceuticals, nebo GE Healthcare Technologies.

Solidní růst zažily i výrobci zdravotnických přístrojů a pomůcek, výzkumné společnosti, výrobci léčiv atd. Stejně jako v případě finančního a cyklického sektoru je zde velmi málo segmentů, které by v posledních třech měsících nevyrostly.

Průmyslový sektor

Tento sektor zažil silný a celkem diverzifikovaný růst v popředí s výrobci elektronických komponentů, stavebnických výrobků a nářadí. Dařilo se i aerolinkám, přepravním společnostem, výrobcům specializovaných přístrojů a těžké techniky a v podstatě drtivé většině průmyslových segmentů.  V růstu pokračovaly i zbrojaři.

PSALI JSME:
Největší evropskou firmou se stal Novo Nordisk

Ovšem proběhla korekce u některých přepravních společností, které byly ovlivněny vývojem v Rudém moři. Vyšší důvěra spotřebitelů v ekonomiku, silnější finanční trhy vedou k oživující agregátní poptávce a díky tomu jsou společnosti ochotny investovat do podniku ve vyšší míře.

Tomu pomáhá i optimistický výhled do budoucna, kdy trh očekává, že inflace stabilně spadne ke dvěma procentům, že úrokové sazby se začnou snižovat již tento rok a že ekonomická recese není v dohledu. Díky tomu se zákonitě daří i průmyslovým společnostem, které zaplňují tuto novou poptávku svými produkty.

Nemovitostní sektor

V rámci nemovitostního sektoru je vedení užší a méně diverzifikované, nejvíce se dařilo společnostem, které vlastní kanceláře, hotely a průmyslové objekty. V menší míře se dařilo společnostem i v oblasti rezidenčních nemovitostí. Velké potíže jsou spojovány se segmentem komerčních nemovitostí, obzvlášť kancelářských budov.

PSALI JSME:
Komerční nemovitosti: Privátní investoři loni předstihli institucionální kupce

Problém je v tom, že po pandemii permanentně došlo v jisté míře k odklonu práce z kanceláří do domovů, což ve spojitosti s osláblou ekonomikou silně zredukovalo poptávku po kancelářských budovách. Tyto budovy tak často ztratily významnou část své hodnoty a ohrožuje to rozvahy bankovních domů, které jsou méně diverzifikované a více zainvestované v komerčních nemovitostech.

To je jeden z důvodů proč se těmto společnostem dařilo nejvíce v posledních třech měsících, neboť se akcie těchto společností v minulém roce výrazně vyprodávaly. Nemovitostní sektor je silně citlivý na úrokové sazby, a vidina nižších sazeb tedy tomuto sektoru určitě prospívá.

Segment kancelářských budov ovšem i nadále podle našeho názoru zůstává problematickým, neboť mnohé společnosti v letošním roce budou refinancovat úvěry těchto komerčních nemovitostí na vyšší úrovni.

PSALI JSME:
Blíží se USA do nemovitostní krize?

Pokud je často hodnota těchto nemovitostí například o třetinu nižší, motivace splácet takový úvěr, a ještě dráž, je výrazně nižší a může to vést k vyšší delikvenci klientů úvěrových společností.

Veřejná infrastruktura (Utilities)

Toto je pravděpodobně sektor, jenž v posledním roce utrpěl nejvíce škody. Vysoké úrokové sazby, silnější ekonomika v poslední době a menší pravděpodobnost recese neprospívají akciím společností zabývajících se distribucí a výrobou elektrické energie.

Tento sektor je často vnímán silně defenzivně a při vysoké výnosnosti státních dluhopisů jeho atraktivita klesá. Lze předpokládat, že další střednědobý vývoj výnosů státních dluhopisů tomuto sektoru nepomůže. Silná ekonomika totiž oddaluje množství snížení úrokových sazeb v tomto roce.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Dokončení

PSALI JSME:
„Měli bychom se stále zamýšlet nad tím, kde můžeme energie ušetřit,“ říká Martin Kupka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB