Zdravotnický sektor
Silnou podporu na trzích našly i společnosti v tomto sektoru, kde nejvýrazněji rostly biotechnologické a informačně analytické zdravotnické společnosti. Mezi ně patří například Moderna, Novo Nordisk, Regeneron Pharmaceuticals, nebo GE Healthcare Technologies.
Solidní růst zažily i výrobci zdravotnických přístrojů a pomůcek, výzkumné společnosti, výrobci léčiv atd. Stejně jako v případě finančního a cyklického sektoru je zde velmi málo segmentů, které by v posledních třech měsících nevyrostly.
Průmyslový sektor
Tento sektor zažil silný a celkem diverzifikovaný růst v popředí s výrobci elektronických komponentů, stavebnických výrobků a nářadí. Dařilo se i aerolinkám, přepravním společnostem, výrobcům specializovaných přístrojů a těžké techniky a v podstatě drtivé většině průmyslových segmentů. V růstu pokračovaly i zbrojaři.
Ovšem proběhla korekce u některých přepravních společností, které byly ovlivněny vývojem v Rudém moři. Vyšší důvěra spotřebitelů v ekonomiku, silnější finanční trhy vedou k oživující agregátní poptávce a díky tomu jsou společnosti ochotny investovat do podniku ve vyšší míře.
Tomu pomáhá i optimistický výhled do budoucna, kdy trh očekává, že inflace stabilně spadne ke dvěma procentům, že úrokové sazby se začnou snižovat již tento rok a že ekonomická recese není v dohledu. Díky tomu se zákonitě daří i průmyslovým společnostem, které zaplňují tuto novou poptávku svými produkty.
Nemovitostní sektor
V rámci nemovitostního sektoru je vedení užší a méně diverzifikované, nejvíce se dařilo společnostem, které vlastní kanceláře, hotely a průmyslové objekty. V menší míře se dařilo společnostem i v oblasti rezidenčních nemovitostí. Velké potíže jsou spojovány se segmentem komerčních nemovitostí, obzvlášť kancelářských budov.
Problém je v tom, že po pandemii permanentně došlo v jisté míře k odklonu práce z kanceláří do domovů, což ve spojitosti s osláblou ekonomikou silně zredukovalo poptávku po kancelářských budovách. Tyto budovy tak často ztratily významnou část své hodnoty a ohrožuje to rozvahy bankovních domů, které jsou méně diverzifikované a více zainvestované v komerčních nemovitostech.
To je jeden z důvodů proč se těmto společnostem dařilo nejvíce v posledních třech měsících, neboť se akcie těchto společností v minulém roce výrazně vyprodávaly. Nemovitostní sektor je silně citlivý na úrokové sazby, a vidina nižších sazeb tedy tomuto sektoru určitě prospívá.
Segment kancelářských budov ovšem i nadále podle našeho názoru zůstává problematickým, neboť mnohé společnosti v letošním roce budou refinancovat úvěry těchto komerčních nemovitostí na vyšší úrovni.
Pokud je často hodnota těchto nemovitostí například o třetinu nižší, motivace splácet takový úvěr, a ještě dráž, je výrazně nižší a může to vést k vyšší delikvenci klientů úvěrových společností.
Veřejná infrastruktura (Utilities)
Toto je pravděpodobně sektor, jenž v posledním roce utrpěl nejvíce škody. Vysoké úrokové sazby, silnější ekonomika v poslední době a menší pravděpodobnost recese neprospívají akciím společností zabývajících se distribucí a výrobou elektrické energie.
Tento sektor je často vnímán silně defenzivně a při vysoké výnosnosti státních dluhopisů jeho atraktivita klesá. Lze předpokládat, že další střednědobý vývoj výnosů státních dluhopisů tomuto sektoru nepomůže. Silná ekonomika totiž oddaluje množství snížení úrokových sazeb v tomto roce.
Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)
Dokončení