Antigenní testy jednou týdně jsou fajn, ale nezachytí počátek covidu

Rozhovor
Odborníci kritizují antigenní testy, protože ze své povahy nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium. „Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová.
Dnes je velké množství preventivních vyšetření, testují se lidé, kteří z různých důvodů potřebují nákazu vyloučit, říká šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová. Foto: Synlab

Vaše laboratoře testují covid-19 od loňského března. Jak se od té doby testování proměnilo?
V jarní vlně jsme získávali zkušenosti a stabilizovali logistiku procesu. Potýkali jsme s nedostatkem ochranných prostředků či materiálu potřebného pro odběry a testování.
Velký rozdíl byl tehdy také ve spektru zasílaných vzorků. Na jaře šlo převážně o testování vzorků lidí z rizikových skupin, pacientů přijímaných k hospitalizaci, indikovaných lidí s příznaky, seniorů z domovů a pacientů z LDN.
Dnes je velké množství vyšetření preventivních, tedy testují se lidé, kteří příznaky nemají, s nikým nakaženým se vědomě nesetkali, ale z různých důvodů potřebují nákazu vyloučit.
Na začátku pandemie jsme testovali denně stovky vzorků, aktuálně jsme schopni zpracovat až čtyři tisíce vzorků denně. Mimo klasického nasofaryngeálního odběru se začínají objevovat například odběry ze slin či formou kloktání.

PSALI JSME:
Na vlastní kůži: Jak jsem se testovala na koronavirus

Je testování spolehlivé?
Testování antigenními testy jedenkrát za týden kritizují odborníci, protože není tolik přínosné, a to z povahy těchto testů, které vyhledávají bílkovinu na povrchu viru. Tím odhalují nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium onemocnění a testovaní se poté chovají vlivem negativního výsledku málo obezřetně.
Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve.

Co si myslíte o kvalitě výsledků samotestů?
V případě samotestu nevíme, zdali byl odběr provedený kvalitně, ani zdali tato osoba počkala na výsledek testu adekvátní dobu. Zároveň jsou však tyto testy jedinou možností, jak provést rychlé plošné vyšetření skupiny lidí.

Jak zvládají nekončící nápor zaměstnanci laboratoří a odběrových pracovišť?
Kde je to možné, využíváme kvalifikace zaměstnanců, které dovolují jejich širší zapojení do více činností. Kvalifikovaní laboranti se zapojují i do odběru vzorků. Máme ale spoustu nováčků. Uplynulý rok byl ve znamení náboru pracovníků primárně pro naše covidové týmy. Do těchto týmů nabíráme zaměstnance prakticky neustále.

PSALI JSME:
Česká vláda vyhodí oknem přes miliardu korun. Antigenní testy nejsou podle amerických vědců plošně účinné

Jak je podle vás možné, že se testování ve firmách nijak výrazně neprojevilo na nárůstu pozitivních případů onemocnění koronavirem?
Zde může hrát roli řada faktorů. Jednak nejde o plošné, ale cílené testování skupiny lidí, u kterých předpokládáme negativitu a chceme pouze vyloučit případné nosiče infekce SARS-CoV-2. Dále je to samotná povaha antigenních testů, které neprokážou počínající onemocnění před nástupem klinických příznaků. Dalším aspektem je kontrola testování.
Nízký záchyt pozitivních případů ve firmách ale může být způsobený i dodržováním bezpečnostních opatření. Řada z nich si už prošla situací, kdy musela čelit výskytu pozitivních případů, a dbá tak důsledně na jejich dodržování. Jsou to ale jen spekulace. Jsme laboratoř, která testuje, nikoliv hygienická stanice či epidemiologové, kterým tato otázka náleží.

PSALI JSME:
Zpověď ženy s Covid-19: Nenakazila jsem někoho dalšího?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru