Průměrný plat v České republice je podle statistik necelých 30 tisíc korun. Většina zaměstnanců ovšem bere méně, někteří dokonce výrazně méně. Teď, když mají formy nedostatek kvalifikovaných pracovníků, je podle expertů ideální doba k tomu, jak si svůj příjem zvýšit.
Úřady práce se sice chlubí rekordním počtem volných pracovních míst, mnoho lidí má ovšem každý měsíc na výplatní pásce výrazně nižší sumu, než je průměrný příjem. „Lidé s velmi nízkou mzdou by měli využít současné situace a vážně zapřemýšlet o změně,“ radí Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.
ŘEKNĚTE SI O VÍC
Surka doporučuje, aby si zaměstnanec s podprůměrným příjmem nejprve promluvil se svým nadřízeným, jestli neexistuje možnost navýšení platu. Pokud ne, měl by pracovník začít hledat jinde. Než se do toho ale pustí, měl by si nejprve připravit svůj životopis, kde by kromě osobních údajů o věku či bydlišti neměly chybět takové údaje jako dosažené vzdělání nebo pracovní zkušenosti.
Zájemci o místo s vyšším platem se mohou při hledání nové práce rozhlédnout po internetových portálech nabízejících volné pozice, poptat se přímo v personálních agenturách nebo se poradit s přáteli a známými, jestli o něčem nevědí. U výrazně výhodnějších pracovních nabídek nelze vyloučit to, že bude muset dotyčný dojíždět nebo se přestěhovat.
DNES UŽ NIC NEOBVYKLÉHO
„Zájemce o novou práci by si měl udělat zeširoka obrázek o různých nabídkách. Podívejte se také na zajímavé společnosti sídlící ve vašem okolí,“ doporučuje Tomáš Surka. Pro mnoho lidí je však změna práce něčím hodně neobvyklým a z nového působiště mohou mít obavy. „Lidé jsou navyklí na zavedený rytmus, na jistý druh práce, na oblíbený kolektiv a změna je pro ně velkým strašákem. Obávají se toho, že si na novém místě nebudou s lidmi rozumět,“ uznává Surka.
Přesto je dobré využít současnou situaci a zkusit si najít lépe placenou práci. Jedné věci se při tom není nutné obávat. Zatímco dříve lidé vnímali kladně, když někdo zůstával věrný jedné práci půlku svého života nebo ještě déle, dnes už to tak zdaleka není. Měnit práci po třech či pěti letech není nic neobvyklého.
Na druhou stranu se podle Tomáše Surky ze společnosti McROY není vhodné zařadit mezi tak zvané job hoppery, kteří mění práci každý rok. Takový přístup nemají zaměstnavatelé většinou rádi, protože budí obavy, že jim sotva zaškolený pracovník brzy uteče zase jinam.