Běžte a pomáhejte s námi! Běh pro Jedličku

Ve čtvrtek 15. června proběhne již tradiční sportovně-charitativní akce Běh pro Jedličku. Akci pořádá Nadace Jedličkova ústavu a výtěžek ze startovného věnuje v plné výši na podporu dětí a mládeže s tělesným nebo kombinovaným postižením. Patrony Běhu pro Jedličku 2023 jsou: Herec Vladimír Polívka, zápasník Artur Omarov a olympijský vítěz v pětiboji David Svoboda.
Zdroj: Nadace Jedličkova ústavu

Jedličkův ústav je více než sto let nedílnou součástí Vyšehradu, a proto se poběží symbolicky po vyšehradských hradbách, kolem dominant Vyšehradu – baziliky sv. Petra a Pavla a rotundy sv. Martina. Hlavní běh odstartuje v 17 hodin.

Registrace byla již spuštěna a je možné se přihlašovat na stránkách: www.behprojedlicku.cz.

Překážka jako symbol

„Pro závodníky máme připravených několik závodních okruhů v různé délce a s různou obtížností – od dětských na 100 metrů až po ty náročnější na 2 800 a 5 800 metrů. Jednotlivé trasy budou obsahovat symbolické překážkové zóny, které budou reprezentovat bariéry, se kterými se denně setkávají děti a mládež s tělesným postižením,“ řekla výkonná ředitelka Nadace Jedličkova ústavu Markéta Balvínová.

Poběží i školy

Dlouhodobým cílem Nadace Jedličkova ústavu je posílení sociální empatie dětí a větší porozumění lidem s handicapem. Čtvrtý ročník Běhu pro Jedličku bude proto rozšířen o dopolední běhy žáků 2. stupně základních škol a studentů středních škol. Studenti budou závodit v týmech v počtu 5-15 běžců, přičemž hodnotit se budou časy pěti nejrychlejších. Běh však nebude jediným hlavním dopoledním programem.

Propojování se světem handicapu

Propojování zdravých dětí s dětmi s handicapem bude hlavním tématem celého dopoledního programu škol. Zajímavostí a zároveň novinkou bude hlavně doprovodný program pro školy, který si připravili přímo studenti z Jedličkova ústavu – bude to takové volná beseda a na téma: Život s handicapem, s hrou a možností si třeba vyzkoušet, jaké to je jezdit na invalidním vozíku.

„Jde nám především o to, aby zdravé děti měly možnost setkat se studenty Jedličkova ústavu, aby je měly možnost poznat blíže a zjistit, že se jedná o obyčejně děti – jejich vrstevníky, kteří jsou třeba jen na vozíku. Mohou tak třeba prostřednictvím akce navázat nová přátelství. Zjistí třeba, co obnáší chodit do školy s dětskou mozkovou obrnou, jak funguje vozík nebo společně vyvrátíme mýty o životě s handicapem.“ upřesnila Markéta Balvínová.

Pro učitele by setkání mohlo být inspirací pro podporu výuky podobnými projekty přímo v jejich škole.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB