Blížící se vrchol cyklu zvyšování měnově-politických sazeb

Názor
Ostře sledovanou událostí tohoto týdne bylo zasedání amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.). K zásadnímu překvapení však nedošlo. Klíčovou úrokovou sazbu ponechal beze změny, prostor pro „hike“ v letošním roce, který stále implikuje aktualizovaný „dot plot“, si však ponechal. I přes pauzu je proto vyznění zasedání jestřábí. Podle nás k dalšímu zvýšení již nedojde a první snížení sazeb přijde až ve druhém čtvrtletí příštího roku.
Ostře sledovanou událostí tohoto týdne bylo zasedání americké centrální banky. K zásadnímu překvapení však nedošlo. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Britská Bank of England oproti analytickému konsensu (+25 bazických bodů, pozn. aut.) naopak překvapila ponecháním základní úrokové sazby na 5,25 procenta, k čemuž se v souvislosti s nižší, než očekávanou inflací zveřejněnou den před čtvrtečním zasedáním nakonec přikláněly i sázky finančního trhu.

Obecně se tak zdá, že globální cyklus zvyšování sazeb již vrcholí. Na frontě centrálních bank dále v tomto týdnu ještě zvýšily sazby švédská a norská centrální banka. Švýcarská zase překvapivě ponechala sazby beze změny a ta japonská potlačila sázky investorů na začátek utahování měnové politiky.

V pátek zveřejněné PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) v eurozóně byly smíšené. Zatímco ve zpracovatelském průmyslu index oproti očekáváním (44,0 b.) téměř stagnoval, resp. klesl o 0,1 bodu na 43,4 bodu, ve službách oproti konsensu (46,5 b.) vzrostl výrazněji na 47,1 bodu. Oba indexy však stále zůstávají poměrně výrazně v pásmu značícím pokles aktivity.

PSALI JSME:
Proč zvyšování sazeb nejvíc trápí Evropu

Výsledky byly smíšené i v jednotlivých členských zemích. Zatímco ve Francii jak průmysl, tak i služby výrazně zklamaly poklesem hlouběji do pásma kontrakce, v Německu došlo ke zlepšení, zejména pak ve službách (stále však pod 50bodovou hranicí, pozn. aut.). Celkově to vedlo k mírnému oslabení eura, které však do konce dne ztráty vymazalo a končilo tak poblíž otevírací úrovně.

Jestřábí pauza Fedu a slabší data z eurozóny pomohly dolaru vymazat ztráty vůči euru. V týdenním srovnání tak končí téměř beze změny. V regionu se tento týden dařilo zejména české koruně a polskému zlotému. Ty v pátek ještě výrazně navýšily solidní zisky a mezi týdně posílily o 0,8 procenta a 1,3 procenta.

Druhý zmíněný těžil z komentářů tamních centrálních bankéřů, kteří zmínili zužující se prostor pro další výrazný pokles sazeb podobný nedávnému 75bodovému snížení. Pro tuzemskou měnu byl oporou růst korunových sazeb o 20-25 bazických bodů dle splatnosti v týdenním srovnání, zatímco dolarové a eurové sazby vzrostly „pouze“ o 6-14 bazických bodů, resp. 3-9 bazických bodů. Maďarský forint naopak ztratil vůči euru 1,2 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Frait: ČNB může letos uvažovat o snížení sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Meziroční inflace v eurozóně výrazněji klesla

Meziroční inflace v eurozóně klesla výrazněji, než očekával trh (2,7 %), když z říjnových 2,9 procenta zpomalila na 2,4 procenta v listopadu. Rovněž jádrová inflace značně zpomalila (o 0,6 p. b. na 3,6 procenta …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.