Blížící se vrchol cyklu zvyšování měnově-politických sazeb

Názor
Ostře sledovanou událostí tohoto týdne bylo zasedání amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.). K zásadnímu překvapení však nedošlo. Klíčovou úrokovou sazbu ponechal beze změny, prostor pro „hike“ v letošním roce, který stále implikuje aktualizovaný „dot plot“, si však ponechal. I přes pauzu je proto vyznění zasedání jestřábí. Podle nás k dalšímu zvýšení již nedojde a první snížení sazeb přijde až ve druhém čtvrtletí příštího roku.
Ostře sledovanou událostí tohoto týdne bylo zasedání americké centrální banky. K zásadnímu překvapení však nedošlo. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Britská Bank of England oproti analytickému konsensu (+25 bazických bodů, pozn. aut.) naopak překvapila ponecháním základní úrokové sazby na 5,25 procenta, k čemuž se v souvislosti s nižší, než očekávanou inflací zveřejněnou den před čtvrtečním zasedáním nakonec přikláněly i sázky finančního trhu.

Obecně se tak zdá, že globální cyklus zvyšování sazeb již vrcholí. Na frontě centrálních bank dále v tomto týdnu ještě zvýšily sazby švédská a norská centrální banka. Švýcarská zase překvapivě ponechala sazby beze změny a ta japonská potlačila sázky investorů na začátek utahování měnové politiky.

V pátek zveřejněné PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) v eurozóně byly smíšené. Zatímco ve zpracovatelském průmyslu index oproti očekáváním (44,0 b.) téměř stagnoval, resp. klesl o 0,1 bodu na 43,4 bodu, ve službách oproti konsensu (46,5 b.) vzrostl výrazněji na 47,1 bodu. Oba indexy však stále zůstávají poměrně výrazně v pásmu značícím pokles aktivity.

PSALI JSME:
Proč zvyšování sazeb nejvíc trápí Evropu

Výsledky byly smíšené i v jednotlivých členských zemích. Zatímco ve Francii jak průmysl, tak i služby výrazně zklamaly poklesem hlouběji do pásma kontrakce, v Německu došlo ke zlepšení, zejména pak ve službách (stále však pod 50bodovou hranicí, pozn. aut.). Celkově to vedlo k mírnému oslabení eura, které však do konce dne ztráty vymazalo a končilo tak poblíž otevírací úrovně.

Jestřábí pauza Fedu a slabší data z eurozóny pomohly dolaru vymazat ztráty vůči euru. V týdenním srovnání tak končí téměř beze změny. V regionu se tento týden dařilo zejména české koruně a polskému zlotému. Ty v pátek ještě výrazně navýšily solidní zisky a mezi týdně posílily o 0,8 procenta a 1,3 procenta.

Druhý zmíněný těžil z komentářů tamních centrálních bankéřů, kteří zmínili zužující se prostor pro další výrazný pokles sazeb podobný nedávnému 75bodovému snížení. Pro tuzemskou měnu byl oporou růst korunových sazeb o 20-25 bazických bodů dle splatnosti v týdenním srovnání, zatímco dolarové a eurové sazby vzrostly „pouze“ o 6-14 bazických bodů, resp. 3-9 bazických bodů. Maďarský forint naopak ztratil vůči euru 1,2 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Frait: ČNB může letos uvažovat o snížení sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB