Dostali jsme se tak leda k velké sekeře, kterou máme z dluhového pařezu veřejných financí vydolovat opět společně, a ještě si myslet, že to děláme hlavně pro sebe a naše děti.
● Všem zaměstnancům bude strháváno pojistné na nemocenské pojištění ve výši 0,6 procenta (např. z příjmu 50 000 Kč je to 300 Kč).
● Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění se zvyšuje o 246 Kč na 2 968 korun.
● Státní podpora stavebního spoření se snižuje na polovinu a může být zdaněna, pokud součet všech podpor v roce překročí 50 000 Kč.
● O 1 600 korun na 18 900 Kč se zvyšuje minimální mzda.
● Mění se DPH u většiny služeb a zboží, které i v případě nižší sazby podle předpokladů povede ke zdražení.
● Zvyšuje se regulovaná část plateb za energie. O desítky procent poroste cena dálkově dodávaného tepla.
● Navyšuje se rodičovský příspěvek na děti narozené v roce 2024 na 350 000 korun (525 000 Kč u vícerčat) a o rok je kratší minimální doba jeho čerpání (3 roky).
● Znovu je zavedeno omezení vstupní ceny vozidla pro daňové účely. Bez ohledu na jeho cenu lze ve výdajích uplatnit jen částku do dvou milionů korun.
● Zvyšuje se daň z nemovitosti v průměru o 1,8násobek.
● Od března 2024 naroste cena dálniční známky o 800 korun na 2 300 Kč. Od ledna je možné známku koupit pouze s 30denním předstihem (dříve 90 dní).
● Podpora v nezaměstnanosti bude bez ohledu na odstupné od posledního zaměstnavatele vyplácena bez dřívějšího odkladu. Naopak se zpřísňují podmínky pro opětovné zařazení uchazeče do evidence.
● Od ledna se zvedá stravné na služebních cestách o 10 až 24 korun a větší částku budou zaměstnavatelé platit za využití soukromých automobilů a motocyklů pro služební účely.
Co se od ledna změní? Prakticky všechno, co se točí kolem peněz. Výplaty, důchody, daně, spoření, podnikání, ceny zboží, služeb, energií, poplatky apod. Pokud vám z toho jde hlava kolem a máte pocit, že na tyhle novoty byste potřebovali snad pět peněženek, můžeme vás uklidnit.
Stačit bude jediná a budete se do ní koukat smutně, protože jedno mají lednové změny společné. Mnohem víc budeme odevzdávat než přijímat.
Větší podpora penzijního spoření
Věnujme se však především pozitivním změnám, protože i takové se ve výhledu na příští rok objevují, byť s výhradami a ve zřetelné menšině.
Tou první je zvýšená státní podpora penzijnímu spoření určená především pro bohatší střádaly. Od měsíční úložky 1 700 korun a vyšší se zvyšuje státní příspěvek na 340 Kč, tedy až 4 080 korun ročně.
Naopak alespoň nějaký státní příspěvek je podmíněn spořením nejméně 500 Kč měsíčně (dosud 90 Kč za 300 uložených, pozn. aut.). Navíc je i tato nejmenší podpora ponížena z letošních 1 560 Kč na 1 200 korun ročně.
Prodlužuje se přitom minimální délka trvání spořící smlouvy z pěti na deset let. Změna se bude týkat také již uzavřených smluv a od poloviny roku 2024 o jakýkoli příspěvek přijdou všichni starobní důchodci. Toto nejen diskriminační omezení se však možná ještě změní, protože navíc jde o další retroaktivitu v naší legislativě. U posledních vlád s oblibou využívanou.
Stát navádí k riskování
Druhá, alespoň relativně dobrá zpráva? Nově je objem prostředků, které si může poplatník odečíst od daňového základu, navýšen na 48 000 investovaných korun a sami si můžete určit, u kterého produktu odpočet využijete či jak jej rozdělíte. Při maximálním využití této výhody činí roční úspora na dani 7 200 Kč.
Kromě klasických spoření a pojištění bude možné uplatnit daňový odpočet i prostřednictvím novinky – dlouhodobým investičním produktem (DIP).
Stát tímto krokem občany přímo revolučně pobízí k riskantnímu zhodnocování úspor, protože v rámci DIP budou daňově uznatelnými náklady nejen investice konzervativní (např. státní dluhopisy), ale i značně nejisté (akcie, podílové fondy). Vyjmuty z podpory jsou pouze velmi rizikové produkty – deriváty a hedgeové fondy.
U této novinky bude nezbytné dodržet minimální trvání smlouvy 120 měsíců s koncem po 60. roce života. Nebude možné prostředky vybírat, pouze je převádět do jiných produktů. Zato velmi operativně, protože na rozdíl od dosavadních investic nebude uplatňován tříletý daňový test.
Odvážíme se předpovědět, že tenhle krok nebude mít dlouhé trvání. Novinka možná vypadá na papíře dynamicky a moderně, v praxi však přinese problémy vyplývající z její nedomyšlenosti.
Hlavní slabina? Není jasné, komu má pomoci. Opravdu to mají být noví nízko a středněpříjmoví investoři na burze, kteří sice pomoc potřebují nejvíce, ale v oblasti finanční gramotnosti bývají nejzranitelnější?
Výrazně zvýšené sociální odvody
Od ledna se všechny důchody zvyšují o 360 korun díky navýšení základní výměry na 4 000 Kč. Nově se procentní výměra přiznaného důchodu bude valorizovat až od ledna následujícího roku.
Už v říjnu se změnila pravidla pro přiznávání předčasných důchodů a způsob jejich valorizace (pouze z indexu spotřebitelských cen domácností důchodců), od prosince 2023 je možné žádosti o důchod podávat on-line.
Výrazně se od Nového roku zvyšuje pojistné na sociální zabezpečení. Minimální měsíční základ pro začínající OSVČ (jejich hlavní činnost) je 10 992 korun, minimální záloha na pojistné 3 210 Kč měsíčně. Pro ostatní OSVČ je minimální měsíční základ 13 191 korun a záloha 3 852 Kč.
Minimální vyměřovací základ pro vypočtení záloh se pro OSVČ zvyšuje ze 25 na 30 procent průměrné mzdy a už je jasné, že v dalších letech procenta dále porostou.
Daňový základ pro OSVČ vykonávající vedlejší činnost je nově 105 520 korun ročně (toto je možné si vydělat bez přihlášení se k pojistnému).
Ruší se daňová zvýhodnění
Od ledna jsou platné změny rovněž v oblasti daní, i když se většinou promítnou až do přiznání podaného v roce 2025. Ruší se tzv. školkovné, tedy daňová sleva za umístění dítěte do předškolního zařízení ve výši až úrovně minimální mzdy.
Slevu na manželku, která si vydělá maximálně 68 000 korun ročně, bude možné uplatnit jen do doby, kdy dítě dovrší třetí rok věku. Končí sleva na studenta i mladšího 26 let a soustavně se připravujícího na budoucí povolání i odečet až 10 000 korun na úhradu zkoušek při dalším vzdělávání.
Sazba daně z příjmu fyzických osob ve výši 23 procent se bude týkat měsíčních příjmů už ve výši trojnásobku průměrné mzdy (dosud čtyřnásobek).
Zastropováno bude osvobození od daní zaměstnaneckých benefitů až do poloviny průměrné mzdy v daném roce.
Vyšší odvody, zejména na sociální pojištění, se týkají také zvýšení paušální daně. Zatímco limit dvou milionů ročních příjmů pro přihlášení se k dani (do 10. ledna) zůstává zachován, zvedají se platby paušální daně ve všech třech pásmech – nejvíce v prvním o 1 290 korun měsíčně.
Prodlužuje se přitom minimální délka trvání spořící smlouvy z pěti na deset let. Změna se bude týkat také již uzavřených smluv. To je nesmysl. Nemohou mi měnit podmínky již uzavřené smlouvy. V tom případě by došlo k porušení smlouvy a mohlo by dojít k jednorázovému vypovězení a vyplacení.
Fiala hlásal ve vánočním projevu že už bude stále lépe!!!
Jak pro koho bude lépe ?Pro normálního člověka těžko.
Pro normálního člověka bude těžko lépe.Same utahování opasku a u vlády i poslanců povolování .Odměny a přidávání peněz.
Vždyť mi jako důchodci změnily stávající smlouvu,oni můžou vše,já nic.
Spoléhají na to, že spousta lidí nemají na drahé právníky peníze a taky nervy na dlouhé soudní procesy. Ten ale kdo má – pravděpodobně soudní spor vyhraje!
Pryč s Fialovým hnusem.