Čerstvý judikát: Krátkodobé pronájmy přes Airbnb nejsou nájmem

Judikát
Městský soud v Praze se nedávno zabýval žalobou, jíž se majitelka několika bytů využívající služeb portálu Airbnb domáhala zrušení rozhodnutí, ve kterém jí byla finančním úřadem doměřena vyšší daň a byla nucena podat opravné daňové přiznání. Žalobkyně se odvolávala na skutečnost, že její činnost spadá do zákonného rámce nájmu a že do daňového přiznání příjmy z této činnosti řádně uvedla.
Krátkodobé pronájmy přes Airbnb nejsou nájmem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Při vyměření zvýšené daně finanční úřad vycházel zejména z výpisů účtů žalobkyně, z nichž bylo patrné, že příjmy z internetové platformy Airbnb jí přicházely často a nepravidelně, průměrně jednou za dva dny. „Na základě toho finanční úřad usoudil, že žalobkyně vykonává podnikatelskou činnost spadající pod vyšší daňový tarif,“ informovala advokátní kancelář Konečná & Zacha.

Městský soud v Praze tak rozhodl, že krátkodobý pronájem přes platformy Airbnb, Booking.com a podobné formy tzv. sdílené ekonomiky spadá pod ubytovací služby, a měl by se proto danit jako podnikatelská činnost.

Soud se zabýval konkrétním případem, kdy se žalobkyně ohradila proti doměření daně za rok 2017 z její podnikatelské činnosti a kdy následně musela podat opravné daňové přiznání, přičemž šlo právě o příjmy z krátkodobých pronájmů nemovitosti prostřednictvím platformy Airbnb.

„Podle soudu nejde o tzv. nesouvislou podnikatelskou činnost, za kterou pronájem považovala žalobkyně, nýbrž o podnikatelskou činnost v ubytovacích službách,“ informoval naši redakci manažer společnosti Smart Office & Companies Michael Dobrovolný.

PSALI JSME:
Kryje Airbnb daňové úniky?

Výše uvedené rozhodnutí podle něj kvitovala Finanční správa ČR „Podle ní byl rozsudkem akceptován závěr finanční správy, že příjmy plynoucí z činnosti ubytování je nutné klasifikovat jako ubytovací službu, jelikož dochází k uspokojování potřeby na ubytování, nikoliv potřeby bydlení, jak je tomu v případě nájmu,“ uvedl Dobrovolný.

Podle Kristiána Červinky, daňového konzultanta skupiny Apogeo, si pronajímatelé dříve velmi často dávali pozor, aby krátkodobý pronájem neměl charakter ubytovací služby, tedy aby nebyly poskytovány žádné doplňkové služby, jako je například výměna povlečení, úklid, snídaně, apod.

„Nyní však lze předpokládat, že se finanční správa na základě tohoto rozsudku zaměří kromě zkoumání těchto znaků také na soustavnost a četnost poskytování krátkodobého pronájmu,“ upozornil Červinka.

Každý majitel nemovitosti, kterou hodlá pronajímat jinak, než dlouhodobým nájemcům, by měl podle něj zvážit, jestli bude krátkodobý pronájem, nebo ubytovací služby, poskytovat nadále jako fyzická osoba, nebo zda se mu již vyplatí založit např. společnost s ručením omezeným. Někteří ubytovatelé se tímto řešením prý nijak netají.

PSALI JSME:
Digitální daň se netýká jen internetových gigantů, ale i Airbnb a Uberu

Podle Dobrovolného rozsudek zasáhne zejména ty, kteří krátkodobě pronajímají více bytů najednou: „Ačkoliv spor, ale i celá problematika, může skončit až u Nejvyššího správního soudu, nyní je výsledkem právní nejistota provozovatelů ubytování, protože rozhodnutí má dopad pro ubytovatele spočívající v platbě sociálního a zdravotního pojištění. Od toho jsou v případě klasického nájmu osvobozeni.“

Platforma Airbnb, jak uvedla advokátní kancelář Konečná & Zacha, podle soudu nabízí ubytovací služby způsobem, jenž svědčí o zacílení na osoby, které nehledají uspokojení bytové potřeby, ale pouze potřeby přechodného ubytování, kdy je cena za poskytnutí služby zpravidla vázána na krátké časové období.

Soud dal za pravdu finančnímu úřadu a své rozhodnutí odůvodnil zejména odkazem na judikaturu Ústavního soudu věnujícímu se pojmu bydlení, podle níž „bydlení nespočívá pouze v přenocování, ale v celém komplexu zajišťování potřeb člověka v jeho materiální i duševní rovině“.

Ubytování poskytnuté skrze Airbnb podle soudu pouze „uspokojí potřebu na ubytování, a proto je nutné jej klasifikovat jako ubytovací službu“. Všechny tyto aspekty podle názoru soudu vedou k jednoznačnému závěru, že činnost žalobkyně nebylo možno klasifikovat jako nájem, ale že šlo o provozování ubytovacích služeb.

PSALI JSME:
Praha se dohodla s Airbnb na platbách za hosty, majitelům se krátkodobé pronájmy nevyplatí

Zavřít reklamu ×
  1. Jsem velmi ráda, že konečně dojde i na Airbnb, měly by se jim ještě zvýšit daně o něco víc. Snad je to naučí o spravedlnosti a radši budou pronajímat dlouhodobě. Ještě by se mohly snížit daně pro ty, kdo sníží částku dlouhodobého nájmu na přijatelnou úroveň.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Chodče, při mrazech na chodník nelez!

Je týden před Vánoci a paní Vendula vyráží z bytu pro poslední dárky pro vnoučata. Dojde však sotva do poloviny obvyklé trasy k metru a sen o poklidných Vánocích se jí rozplyne. Pád na namrzlém chodníku v první …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB