Češi jsou maniaci ve srovnávání cen. Neplatí to ovšem u pojištění, půjček či spoření

Jen málokterý Čech při pořizování například nového počítače, mobilního telefonu nebo ledničky nejprve neporovná ceny jednotlivých obchodů. Pokud jde o všem o finanční produkty – půjčky, pojištění či spoření – najednou toto zažité pravidlo zdaleka tak neplatí. Nabídky bank a dalších institucí si nesrovná ani polovina lidí. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.
Ilustrační foto: Pixabay

Češi se rychle naučili hledat v nabídkách klasických i internetových obchodů slevové akce nebo si pomocí různých porovnávačů cen najít nejvýhodnější nabídku nové televize, pračky nebo mobilu. Právě u spotřební elektroniky se bez prozkoumání cen neobejde takřka žádný nákup. Počítač či smartphone si bez srovnání nabídek pořídí jen každý dvacátý zákazník.

Když však přijde řada na finanční produkty, jako by na nejvýhodnější nabídce českým rodinám ani moc nezáleželo. Různé typy pojištění, půjčky nebo třeba spoření si podle průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit porovnává sotva polovina lidí.

„Výsledky potvrzují, že se Češi snaží zboží zbytečně nepřeplácet a jejich cílem je co nejvíce ušetřit. Pokud se tedy chystají koupit pračku, mikrovlnku nebo novou televizi, velmi pečlivě zkoumají, který obchod jim nabídne tu nejlepší cenu. To ale zdaleka neplatí, pokud si vybírají finanční produkt,“ okomentoval výsledky průzkumu Roman Müller, analytik spotřebitelského financování společnosti Home Credit. Při výběru pojištění či úvěru totiž srovnává jen zhruba každý druhý.

NEHLEDĚT JEN NA CENU

Cena ovšem není jediným faktorem, který rozhoduje o výběru daného zboží nebo služby. „Pokud lidé kupují notebook, nekoukají jen na peníze, ale srovnávají třeba velikost paměti, výkon procesoru nebo kvalitu grafické karty. Stejně tak by se měli chovat u výběru finančních produktů – sledovat nejen cenu, ale i další parametry. Je pro ně důležité podívat se na to, jaké nabízí doplňkové služby, zda je u produktu pojištění a podobně,“ poznamenal Müller.

Právě finanční produkty je totiž vhodné vybírat velmi uvážlivě a vzít si čas na průzkum toho, jaké celkové podmínky jednotlivé společnosti nabízejí. S úvěrem či pojištěním může žít rodina dlouhé roky. Vyplatí se tedy vybrat takového partnera, který má kromě rozumně nastavených cen rovněž další zajímavé nabídky – například pro případ, pokud se klient dostane přechodně do finančních potíží a potřebuje posunout splátky. Nebo pokud naopak chce splatit celou půjčku dříve.

ZADLUŽENÍ ČEŠI

Experti proto doporučují široké veřejnosti, aby u finančních produktů důkladně porovnávali různé nabídky – jako to dělá více než 90 procent Čechů v případě spotřební či bílé elektroniky. Zvláště to platí u půjček. Zadlužení domácností totiž neustále roste, na konci roku stouplo oproti listopadu o dalších 8,4 miliardy korun, takže Češi bankám dluží už více než 1,5 bilionu korun.

Současně se neustále zvyšuje i počet lidí, kteří mají nějakou exekuci. Podle aktualizované mapy exekucí, kterou sestavila Otevřená společnost, měla v únoru nějakou exekuci téměř desetina Čechů a Češek starších 15 let. Celkem to je 863 tisíc lidí, tedy o 31 tisíc více než před rokem.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Inflace výrazně zrychluje

Růst spotřebitelských cen v listopadu překonal očekávání. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,3 %, a to především v důsledku rychlého zdražování potravin. Ty si jen v tomto měsíci připsaly 1,2 % a oproti stejnému měsíci …

Pečení vánočního cukroví se letos prodraží

Pečení vánočního cukroví se letos prodraží. Ceny mouky a cukru raketově vzrostly. Obchodníci využívají zvýšené poptávky v adventním čase a navyšují ceny zboží a služeb. Rostoucí mzdy v soukromém sektoru, platy ve …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru