Češi jsou maniaci ve srovnávání cen. Neplatí to ovšem u pojištění, půjček či spoření

Jen málokterý Čech při pořizování například nového počítače, mobilního telefonu nebo ledničky nejprve neporovná ceny jednotlivých obchodů. Pokud jde o všem o finanční produkty – půjčky, pojištění či spoření – najednou toto zažité pravidlo zdaleka tak neplatí. Nabídky bank a dalších institucí si nesrovná ani polovina lidí. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Ilustrační foto: Pixabay

Češi se rychle naučili hledat v nabídkách klasických i internetových obchodů slevové akce nebo si pomocí různých porovnávačů cen najít nejvýhodnější nabídku nové televize, pračky nebo mobilu. Právě u spotřební elektroniky se bez prozkoumání cen neobejde takřka žádný nákup. Počítač či smartphone si bez srovnání nabídek pořídí jen každý dvacátý zákazník.

Když však přijde řada na finanční produkty, jako by na nejvýhodnější nabídce českým rodinám ani moc nezáleželo. Různé typy pojištění, půjčky nebo třeba spoření si podle průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit porovnává sotva polovina lidí.

„Výsledky potvrzují, že se Češi snaží zboží zbytečně nepřeplácet a jejich cílem je co nejvíce ušetřit. Pokud se tedy chystají koupit pračku, mikrovlnku nebo novou televizi, velmi pečlivě zkoumají, který obchod jim nabídne tu nejlepší cenu. To ale zdaleka neplatí, pokud si vybírají finanční produkt,“ okomentoval výsledky průzkumu Roman Müller, analytik spotřebitelského financování společnosti Home Credit. Při výběru pojištění či úvěru totiž srovnává jen zhruba každý druhý.

NEHLEDĚT JEN NA CENU

Cena ovšem není jediným faktorem, který rozhoduje o výběru daného zboží nebo služby. „Pokud lidé kupují notebook, nekoukají jen na peníze, ale srovnávají třeba velikost paměti, výkon procesoru nebo kvalitu grafické karty. Stejně tak by se měli chovat u výběru finančních produktů – sledovat nejen cenu, ale i další parametry. Je pro ně důležité podívat se na to, jaké nabízí doplňkové služby, zda je u produktu pojištění a podobně,“ poznamenal Müller.

Právě finanční produkty je totiž vhodné vybírat velmi uvážlivě a vzít si čas na průzkum toho, jaké celkové podmínky jednotlivé společnosti nabízejí. S úvěrem či pojištěním může žít rodina dlouhé roky. Vyplatí se tedy vybrat takového partnera, který má kromě rozumně nastavených cen rovněž další zajímavé nabídky – například pro případ, pokud se klient dostane přechodně do finančních potíží a potřebuje posunout splátky. Nebo pokud naopak chce splatit celou půjčku dříve.

ZADLUŽENÍ ČEŠI

Experti proto doporučují široké veřejnosti, aby u finančních produktů důkladně porovnávali různé nabídky – jako to dělá více než 90 procent Čechů v případě spotřební či bílé elektroniky. Zvláště to platí u půjček. Zadlužení domácností totiž neustále roste, na konci roku stouplo oproti listopadu o dalších 8,4 miliardy korun, takže Češi bankám dluží už více než 1,5 bilionu korun.

Současně se neustále zvyšuje i počet lidí, kteří mají nějakou exekuci. Podle aktualizované mapy exekucí, kterou sestavila Otevřená společnost, měla v únoru nějakou exekuci téměř desetina Čechů a Češek starších 15 let. Celkem to je 863 tisíc lidí, tedy o 31 tisíc více než před rokem.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Finance

Br, vážený kliente!

Od dětství mám zafixováno, že když je něco „br“, tak se mi to nelíbí. „Br, to je ale zima.“ Nebo: „Br, to je hnus.“ Shodou okolností je Br chemickou značkou bromu, který se prý za totáče dával mladým vojákům do …

Hon na hypotéky pokračuje. Další regulace na obzoru

Pozvolný růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se očekával. Proto není překvapením, že křivka Fincentrum Hypoindexu od srpna 2017 stabilně roste. Přidala již půl procenta a dnes se tak průměrná hypotéka prodává …

Nejčtenější

„Investiční životní pojištění je hra pro střední třídu,“ říká respektovaný ekonom, profesor Jaroslav Vostatek

RozhovorTéma týdne
V poslední době se hodně mluví a píše o investičním životním pojištění. Požádali jsme proto o rozhovor jednoho z předních českých odborníků, profesora Jaroslava Vostatka. „Investiční životní pojištění není nic jiného, než investiční fond zabalený jako pojištění. To říkám svým studentům dlouhodobě. A kdyby se takové pojištění státu nelíbilo, tak je může zakázat,“ říká v rozhovoru, kterým dnes zahajujeme Téma …
Rolovat nahoru