Česká ekonomika byla v září slabá

Výkon české ekonomiky podle dat zveřejněných tento týden zůstal i v září slabý. Průmyslová produkce se po srpnové stagnaci meziměsíčně snížila o 1,8 procenta. V meziročním srovnání došlo k poklesu o 7,8 procenta, což bylo oproti tržnímu konsensu (-5,4 %) výrazně více.
Tuzemská průmyslová produkce se po srpnové stagnaci meziměsíčně snížila o 1,8 procenta. V meziročním srovnání došlo k poklesu o 7,8 procenta. V energetickém průmyslu byl znát zejména vliv neobvykle teplého počasí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziměsíčně nižší byla výroba jak v energetickém průmyslu (-6,9 % m/m), kde byl znát zejména vliv neobvykle teplého počasí, tak i v tom zpracovatelském (-1,3 %). Za celé třetí čtvrtletí propadla výroba ve zpracovatelském průmyslu o výrazná 2,9 procenta. Kromě klesající poptávky po průmyslovém zboží působilo rovněž obnovení problémů s dodávkami dílů v automobilovém průmyslu.

Stavební produkce byla v září meziměsíčně nižší o 0,2 procenta. K poklesu v září nedošlo pouze ve výrobním sektoru, ale opět i na straně spotřebitelské poptávky. Maloobchodní tržby bez prodejů aut byly v reálném vyjádření meziměsíčně nižší o 0,4 procenta, zatímco v srpnu klesly o 0,8 procenta. Za celé třetí čtvrtletí pak byly tržby bez prodejů aut mezičtvrtletně slabší o 0,3 procenta.

Tržby v oblasti služeb sice v září meziměsíčně vzrostly o 0,4 procenta, za celé třetí čtvrtletí ale kvůli předchozímu negativnímu vývoji zaznamenaly výrazný mezičtvrtletní pokles o 1,2 procenta. Data za září tak pouze potvrdila přetrvávající slabost ekonomiky – hrubý domácí produkt (HDP) se podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu ve třetím kvartálu mezičtvrtletně snížil o 0,3 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. konas

    Chci vidět v únoru jejich „věštbu“ 2% lednové inflace! Bulíkují nás už hodně dlouho, mám jich už plné zuby. Když to neumějí, proč se do vlády hrnuli? Přenášet problémy na obyvatelstvo ale umějí dokonale! Vlastní konstruktivní manažerský nápad chybí. Jsou to jen hodně špatní úředníci.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB