Česká ekonomika byla v září slabá

Názor
Výkon české ekonomiky podle dat zveřejněných tento týden zůstal i v září slabý. Průmyslová produkce se po srpnové stagnaci meziměsíčně snížila o 1,8 procenta. V meziročním srovnání došlo k poklesu o 7,8 procenta, což bylo oproti tržnímu konsensu (-5,4 %) výrazně více.
Tuzemská průmyslová produkce se po srpnové stagnaci meziměsíčně snížila o 1,8 procenta. V meziročním srovnání došlo k poklesu o 7,8 procenta. V energetickém průmyslu byl znát zejména vliv neobvykle teplého počasí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziměsíčně nižší byla výroba jak v energetickém průmyslu (-6,9 % m/m), kde byl znát zejména vliv neobvykle teplého počasí, tak i v tom zpracovatelském (-1,3 %). Za celé třetí čtvrtletí propadla výroba ve zpracovatelském průmyslu o výrazná 2,9 procenta. Kromě klesající poptávky po průmyslovém zboží působilo rovněž obnovení problémů s dodávkami dílů v automobilovém průmyslu.

Stavební produkce byla v září meziměsíčně nižší o 0,2 procenta. K poklesu v září nedošlo pouze ve výrobním sektoru, ale opět i na straně spotřebitelské poptávky. Maloobchodní tržby bez prodejů aut byly v reálném vyjádření meziměsíčně nižší o 0,4 procenta, zatímco v srpnu klesly o 0,8 procenta. Za celé třetí čtvrtletí pak byly tržby bez prodejů aut mezičtvrtletně slabší o 0,3 procenta.

Tržby v oblasti služeb sice v září meziměsíčně vzrostly o 0,4 procenta, za celé třetí čtvrtletí ale kvůli předchozímu negativnímu vývoji zaznamenaly výrazný mezičtvrtletní pokles o 1,2 procenta. Data za září tak pouze potvrdila přetrvávající slabost ekonomiky – hrubý domácí produkt (HDP) se podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu ve třetím kvartálu mezičtvrtletně snížil o 0,3 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Smutný příběh, zklamání. Analytici hodnotí zářijový propad průmyslové výroby

Zavřít reklamu ×
  1. Chci vidět v únoru jejich „věštbu“ 2% lednové inflace! Bulíkují nás už hodně dlouho, mám jich už plné zuby. Když to neumějí, proč se do vlády hrnuli? Přenášet problémy na obyvatelstvo ale umějí dokonale! Vlastní konstruktivní manažerský nápad chybí. Jsou to jen hodně špatní úředníci.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ještě výraznější propad české ekonomiky

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla mezikvartálně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.