Česká ekonomika padá, ale méně, než čekalo. Po půldruhém roce končí spotřebitelská recese

Názor
Česká ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí propadla, ovšem méně, než se původně čekalo. Hrubý domácí produkt (HDP) totiž klesl reálně meziročně o 0,4 procenta, zatímco před zveřejněním předběžného odhadu koncem července se počítalo spíše s poklesem 0,5 procenta.
Příznivější než očekávaný vývoj ekonomiky způsobuje zejména výrazné oživení zahraničního obchodu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Příznivější než očekávaný vývoj ekonomiky způsobuje zejména výrazné oživení zahraničního obchodu, který těží z odeznění krize mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců. Ta má svůj původ ještě v covidové pandemii.

Mezičtvrtletní růst, v očekávaném rozsahu 0,1 procenta, ovšem poháněl také růst reálné spotřeby domácností, k němuž došlo poprvé po šesti čtvrtletích; takzvaná spotřebitelské recese tedy po půldruhém roce končí.

Tuzemské domácnosti tedy po půldruhém roce překonaly dopady inflace, která v uplynulých kvartálech snižovala jejich kupní sílu nejvýraznějším tempem v historii České republiky od roku 1993.

PSALI JSME:
Spotřeba domácností naznačuje lepší zítřky

Příznivější než původně očekávané výsledky i odeznívání spotřebitelské recese představují pro Českou národní banku (ČNB) impuls pro odsunutí snížení základní úrokové sazby až na počátek příštího roku.

Centrální banka předčasným zahájením snižování sazeb nebude chtít oživit inflační tlaky. U časnějším snížení základní sazby by uvažovala spíše v tom případě, pokud by bylo patrnější, že relativně vysoké úroky již ekonomiku výrazně dusí, což ale není ten případ.

Za celý letošní rok tudíž česká ekonomika vykáže nevýrazný růst čítající jen 0,2 procenta. V příštím roce díky snížení inflace – dost možná i pod cíl ČNB ve výši dvou procent – a souvisejícímu citelnému snížení úrokových sazeb přidá zhruba dvě procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Symbolický růst české ekonomiky nebo stále stagnace?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.