Symbolický růst české ekonomiky nebo stále stagnace?

Podle aktuálně zveřejněných údajů statistického úřadu vykázala česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku mezikvartální růst ve výši 0,1 procenta.
Skokové zvýšení o 3,4 procenta obstaraly především nákupy dopravních prostředků. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po stagnaci v úvodu roku jde o nepatrné zlepšení, které ovšem nemá smysl příliš přeceňovat. Přece jen jde o tak malý růst na hranici statistické chyby, že bychom mohli klidně dál mluvit o stagnaci.

A potěšit snad nemůže ani srovnání s posledním předcovidovým obdobím, tedy koncem roku 2019. Ukazuje se totiž, že česká ekonomika stále svým výkonem vůči tomuto „startovacímu“ bodu zaostává o jedno procento, a to především v důsledku slabé spotřeby domácností. Ta je mimochodem reálně devět procent pod výchozí úrovní.

Opadávání inflační vlny sice zastavilo trend omezování reálných útrat domácností, protože ve druhém čtvrtletí se spotřeba tuzemských domácností zvýšila o 0,2 procenta.

Po roce a půl jde o první náznak stabilizace spotřeby, za kterým můžeme hledat už tak nízkou srovnávací základnu, a především pak alespoň částečné opadnutí inflační vlny. Vzhledem k tomu, že tento v podstatě zanedbatelný nárůst obstaraly nákupy zboží krátkodobé spotřeby, není zatím důvod mluvit o návratu nákupního apetitu.

Jestli něco dalšího stojí za pozornost v právě zveřejněných číslech, tak jsou to investice. Skokové zvýšení o 3,4 procenta obstaraly především nákupy dopravních prostředků, které se staly díky obnoveným logistickým řetězcům dostupnějšími, a investice do strojů a zařízení.

Je vidět, že tlak ze strany vysokých nákladů na energie i nedostatku pracovníků stimuluje firmy k větším investicím. Naproti tomu útlum bytové výstavby se jasně propisuje do vývoje investic právě v oblasti bydlení. Oproti konci roku 2019 jsou už dokonce reálně o 16 procent nižší.

Čerstvě zveřejněné výsledky nemění pohled na další vývoj české ekonomiky. Domácí poptávka se sice začíná stabilizovat, investiční dokonce růst, avšak nová rizika se objevují v zahraničí.

Negativní zprávy přicházející z Německa nedávají příliš velkou šanci pro rozjezd exportu, zvlášť když třeba automobilový průmysl vyčerpal svoji startovací výhodu nízkého srovnávacího základu. Kladná nula proto bude pro českou ekonomiku v letošním roce ještě dobrým výsledkem.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB