Čeští řemeslníci citelně zdražují své služby

Názor
K citelné inflaci v Česku přispívá také růst cen řemeslnických prací. Ty za poslední dva roky podražily v průměru o čtvrtinu, jak plyne z údajů pracovního portálu Profesia.cz.
Největší sháňka je po zednících, elektrikářích, truhlářích a instalatérech. Foto: Depositphotos.com

Největší sháňka je po zednících, elektrikářích, truhlářích a instalatérech. Pracovníků v těchto profesích je nedostatek, který je v posledních letech stále akutnější. Jednak kvůli ekonomické prosperitě, jež podněcuje ekonomickou aktivitu, včetně té v oblasti řemesel, a jednak kvůli stárnutí populace.

V devadesátých letech a v prvním desetiletí milénia byly manuální obory mezi mládeží poměrně nepopulární. Nyní, když starší řemeslníci odcházejí do penze, nemá je kdo v adekvátní míře nahrazovat. I proto, že ročníky 90. let a přelomu milénia byly populačně dosti slabé. Nedostatek řemeslníků na trhu jim umožňuje diktovat si ceny, jejichž růst pak překonává růst cen i mezd napříč ekonomikou.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čerstvě vyučené řemeslníky verbují jako bílé koně. Nejde o podvod, brání se firma

Zavřít reklamu ×
  1. KECI! pracuji ve stavebnictví od roku 1993.Začínal jsem jako přidavač za 50 kč na hodinu.postoupil na zedníka na 90 kč na hodinu v roce 1999.Dnes prcuji za 120 kč hrubého a mám toho plné zuby.Platím si sám zdravotní pojištění na důchodové nemám.V Kravíně nabízejí 25 000kč hrubého.Tak proč bych se měl dřít jako zedník bez dovolené svátku a nemocenské.Plácáte tady nesmysli.Těží z toho pouze podnikatelé,kteří dřou své zaměstnance!Kdo vám dá na ruku dnes 200 až 300kč na hodinu???Jako instalatérům a elektrikářům.

      • No nevím komu to nemyslí…..
        psal, že si platí socko zdrávko sám, takže zaměstanec asi nebude, že……

      • Pán nenapsal, odkud je. Tak třeba na Severní Moravě, jsou rádi, že vůbec nějakou práci mají. A těžko se někam přestěhují, když jejich nemovitost při prodeji, má mizivou cenu. Myslel jste také na takovou variantu?Má ještě někdo v této zničené zemi nějaké ohledy na ostatní?

    • dnes sehnat dobrého zedníka je skoro nemožné.
      ti dobří se mají dobře, jen telata jdou do kravína

    • Tak proč neděláš v úkole? Dostaneš zaplaceno za co jsi udělal ne za hodiny. Za těch 120 za hodinu pod někým děláš, nesháníš si práci, neděláš faktury. Jen blbě kecáš. asi jsi UKáčko.

      • Přesně tak, dělám úkolovku, nikdo mi nevyčítá rauchenpauze, když si to ve finále přepočtu na hodinovku, tak se dostanu i na cca 500 kč/h.

    • To by mne zajímalo, kde pracujete, když za 120 (čistého !) dneska už neseženete ani Ukrajince. Běžná cena živnostníka je tak 250-300 (samozřejmě si to schová do ceny zakázky. Obkladač před 3mi lety chtěl po mně v přepočtu 330 Kč/h. Instalatér to samé. Proto si dnes už dělám skoro všechno sám (a to mám dvě VŠ a v práci 300 Kč/h)

      • Souhlas, ja strojar jsem se to pred 15 rokama,po zkusenostech se zednikama zacal ucit sam. Dneska si udelam vsechno sam. I vodu, topeni, a trochu elektriku.

    • Jako živnostník kominík pod 500,-Kč na hodinu nejdu. A to mám nejlevnější ceny v širokém okolí…:) A už odmítám nové zákazníky…trošku volněji až v březnu 2020!!!

    • Tak někde děláš chybu ty. Jak sám píšeš, že „u vás v kravíně“, tak jsi jistě venkovan že?
      Také pracuji ve stavebnictví a v dnešní době žádný řemeslník již nedělá na hodinu, ale účtuje se ta práci. Tj. za m2, za m3 atd . To, že ty jsi zaměstnanec a necháváš se zaměstnavatelem okrádat, he jen tvá blbost!

      • To by jste si u štukování zdí, kdy to neschne, moc nevydělal. Nebo to musí podle toho potom vypadat. Rychlé metry.

    • 120Kč na hodinu? Nespletl jste si dobu? Kde za tyhle peníze pracujete? tady by Vás bral každý všema dvaceti a ještě by se o Vás prali …. Ani na vsi nelze ze známosti sehnat melouchaře pod 200,-/h a to ještě lempla či důchodce. Dobrý zedník jsou minimálně 300-400Kč/h. Za takhle směšné peníze už nedělá ani negramotný ukrajinec u pásu ve fabrice (37,5h/týdně), anžto na stavbě si jako pomocný zedník vydělá (i po odečtění „poplatků“ svým Bossům – tedy pardon „pracovním agenturám“) 100-150Kč čistého. A kraviny plácáte sám (myslím ty bolševické propagandistické žvásty o „vykořisťovní“ podnikateli). A když to dělat nechcete, tak nedělejte!!! Komunismus a jeho umělá (tedy „povinná“) zaměstannost již dávno neplatí….

      • Nesrovnávejte UK s českým zaměstnancem. Oni neplatí odvody, daně a za rok se agentura přepíše z Igora na Vasila. Nekřesťanské odvody estébácké vládě ve výši 55% tedy těmto „zaměstnancům“ odpadají. Tak proč by jim nezaplatili více, než Čechovi? Tohle zřízení to podporuje, tak se nemůžeme divit.

    • Vaše gramatika skutečně odpovídá minimální nutné kvalifikaci přicmrndávače. OSVČ, 420,-/hod., 35 let praxe, státní zkoušky TiČR – co za těch 120,- Kč děláte Vy?

  2. Však se načekali…., byly časy, kdy bylo tak,tak na chleba a přitom prostě manuál vytváří konkrétní hodnotu, bílé límečky se šklebily a drali je až běda, teď se to otočilo….

  3. Jsou dvě možnosti… Buď má člověk na řemeslníka štěstí, nebo smůlu…
    Já měl třikrát smůlu a dvakrát štěstí… Bohužel spousta laiků by tu fušeřinu nepoznalo… A proto říkám Řemeslníci se dělí na Pánové řemeslníci a hospodští ochlastové co si o sobě myslí, že jsou řemeslníci. Těm prvním by mělo přijít uznání a především finanční… Ať jsou klidně na postavení managerů ve společnosti… Těm druhým bohužel výprask. Ale žijeme bohužel v ČR a jakmile má člověk na sobě modráky/montérky, tak se společnost chová jak ke zvířeti… Mám tu možnost pozorovat rozdíly v chování… Půl týdne chodím v čistých montérkách a druhou půlku týdne v obleku… Hold zaostalá ČR

  4. Tak na to je jednoduchá obrana! Za větší peníz chci kvalitu! Dobře si jejich práci prohlédnu a potom buď platím,nebo neplatím!

      • Před šesti léty jsem se „stal“ z manažéra kominíkem. Dnes mám 5x víc, než tehdy. Ano, makám 7 dní v týdnu, ale mohu si dovolit každý rok nové auto, luxusní dovču atd.

        • 7 dní v týdnu maká jen ten, kdo nemá žádný rodinný nebo jiný život, aby si to mohl odůvodnit. A nové auto si nekupuje každý rok nikdo, jenom kecal. Dělat od rána do večera na věci, na které člověk nemá díky tomu ani čas si je užít, může s prominutím jenom pitomec. Začátek diskuze byl o tom, že takhle platí vydřiduši starší řemeslníky a ještě chtějí po nich práci fakturovat, aby jim odpadly daně a odvody. Když si někdo zřídí živnost, tak jen paběrkuje po menších pracech od rána do večera a k pořádné zakázce se nedostane, protože to je mafie, která mezi sebe nikoho nepustí. A nikdo ať mi netvrdí opak.

        • Kdy jezdíte na tu Vaši „dovču“, když sedm dní v týdnu makáte? Nemohu se zbavit dojmu, že makáte jenom tady a hubou…

  5. Někteří lidé by si měli uvědomit , že zedničina a podobná řemesla jsou jedny z netěžších . Proč by měl mít kvalitní zedník míň peněz než třeba automechanik ? U těch lidem nevadí , když si řeknou za práci dost velké peníze , ale kdyby to byl zedník , tak už mají přiblblé řeči , Každý i to může zkusit . V zimě , v létě , za deště , mnohdy za podmínek , které si nikdo neumí ani představit . A jedna poznámka . Když zedník nepostaví určitou budovu , tak nikdo nemá kde provádět svoji činnost . Zase je to o kvalitě řemeslníka . Pamatuji doby , kdy se o zednících mluvilo jako o placmaltech . Z těžkou práci byla mzda , škoda hovořit . A dnes ? Je to samej přivandrovalec , co doma v lepším případě pásl kozy , a chtěl by balík a přitom umí kulový . A těch mistrů jsou marky . Podnikatelé našincům nechtějí platit a práce podle toho vypadá . Jde to do kopru .

    • Jeden zedník, co to dělá přes 20 let mi stavěl plot. Nejenže je křivý, ale nosná patka samonosné brány (500 kg) měla základ 25 cm 🙂 A to jsem mu říkal, že výrobce brány požaduje hloubku 100 cm, ale mně stačí jen 80 🙂 Zjistil jsem to náhodou, když jsem potřeboval vedle kopat elektřinu. A to, že mi ten plot staví už přes rok je jiný příběh. Takže příště zase sám a na řemeslníky kašlu.

  6. nevadí Schillerová nás pomstí. Zničí zbytky živnostníků a bude klid. řemeslníky bude dodávat Agrofert Komunál.

  7. Tak vážení nevím co tady řešíte , základní problém je v tom že máme tisíce vysokoškoláků „k ničemu“ a nemá kdo manuálně pracovat !!!! On ten řemeslník to taky nemá lehké, v létě chcete-li „v sezóně“ musí vydělat na cely rok a v zimě z toho vyžít . Jsem na stavbě každý den, pracovní morálka najímaných sil ze zahraničí je otřesná a těch pár jedinců, kteří za něco stoji to nezachrání. Tak si najděte řemeslníka podle doporučení známých a ne přihlouplých placených reklam!!!!!

    • Ja jsem vyučený zedník ale tento obor mě neživí.pracuji jako technik ve fabrice.Zedničinu provozuji jen pro známé a kamarády a to jen nárazově.reklamu mě dělá odvedená práce.lidé si to přepouští mezi sebou a tak kdybych chtěl tak mám práce jak na kostele.ale pravdou je že za 10 dní 12.hod denně jako melouchář vydělam více jak za měsíc ve fabrice.

    • Máte stoprocentní pravdu, vysoké školy chrlí samé politology, sociology, psychology, právníky a řadu jiných zbytečných „expertů“, kteří nikdy nebudou tvořit žádné hodnoty a jen poučují a mudrují, školy technického zaměření mají problémy naplnit kvóty požadovaných studentů, chybějí inženýři ve firmách a to raději nemluvím o učňovském školství. Řemeslníkům jejich peníze nezávidím. Pár sousedů se řemeslem živí a díky tomu, že jsou neustále v jednom kole, je nemám šanci skoro vidět. A nějaké Mercedesy, dovolené apod.? Dřina a jen dřina. A je-li někdo skutečný machr, pak i za zaplacený velký peníz hluboký úklon a klobouk dolů. A kdo či co za současný stav může? Bláznivá doba, odpor velké části těch tzv. vyvolených k manuální práci, nastavení českého školství apod.

  8. To je legrace,
    dřív jsem dělal za pár šlupek eletrikáře a teď by mě ruce utrhali.
    Jenže já na to kašlu stejně jako většina řemeslníků.
    Máte to :>)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.