Cestu ruských sportovců na olympiádu mohou zastavit světoví sponzoři

Názor
Olympiáda se bez peněz neobejde. Skandální rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) pustit příští rok do Paříže ruské a běloruské sportovce pod „neutrální“ vlajkou mohou zvrátit největší globální sponzoři, jako je Coca-Cola, Samsung nebo Visa.
Olympiáda v Paříži se může stát další akcí, kterou Putin využije ve své propagandě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zásadní krok Plzeňského Prazdroje, který vlastní japonská skupina Asahi, nepodporovat příští rok olympiádu v Paříži je třeba ocenit. Nedávné rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který povolil start sportovců z Ruska a Běloruska na OH 2024 pod neutrální vlajkou, je totiž naprosto skandální a při pokračování vojenské agrese na Ukrajině neobhajitelný.

Ačkoli Prazdroj je největším tuzemským pivovarem a jeho tržby se v loňském roce přiblížily dvaceti miliardám korun, na zvrácení kroku Mezinárodního olympijského výboru to pochopitelně nebude mít žádný vliv. V tomto směru je Prazdroj spíše malým pánem. Ale i tak pivovar mluví vůči veřejnosti jasným jazykem: Nesouhlasíme s tím, aby pod pěti kruhy závodili sportovci, jejichž země se dopouštějí válečných zločinů.

V tomto směru je zapotřebí ocenit také to, že firma bude i nadále pokračovat v podpoře domácího sportu. Slíbené peníze pošle českým sportovcům i na rozvoj tuzemských sportovišť. Jiný oficiální partner – společnosti CPI Property Group – se rozhodla spolupráci s Českým olympijským výborem zcela ukončit.

PSALI JSME:
Končí nejztrátovější olympiáda dějin, ztráty zaplatí je japonští občané, sponzoři i pojišťovny

Sport se bez peněz neobejde. Ani ten olympijský. Pokud by se proti rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru v čele s Thomasem Bachem začaly bouřit největší globální partneři, mezi něž patří Coca-Cola, Visa, Bridgestone, Allianz nebo Samsung, byla by to jiná káva. Není nereálné, že by pod tímto finančním tlakem funkcionáři MOV Thomas Bach a spol. byli nuceni své rozhodnutí změnit.

Další možností například je, aby se spojila významná skupina vlivných zemí a pohrozila bojkotem pařížské olympiády – pokud by tam jejich sportovci museli soupeřit se zástupci Ruska a Běloruska. Vzhledem ke stovkám zabitých ukrajinských sportovců a dalším obětem neexistuje žádné jiné správné rozhodnutí, než nechat Rusy a Bělorusy doma.

Slavnostní zahájení I. Evropských her v Baku v roce 2015. Zprava: Ruský prezident Vladimir Putin, Thomas Bach a prezident Ázerbajdžánu Ilcham Alijev s chotí. Ilustrační foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40936639

Mezinárodní olympijský výbor sice mluví o tom, jak se nemá sport míchat s politikou, ale takové řečičky může možná vykládat leda tak malým dětem. Nic takového totiž dávno neplatí. A zvláště v autoritářských a totalitních zemích slouží sport jako nástroj státní propagandy. Ostatně i několik významných ruských sportovců se osobně veřejně zapojilo do otevřené podpory agrese vůči sousednímu státu.

Rusko je rovněž mistrem v obcházení různých mezinárodních sankcí, nařízení a dalších podmínek. A týká se to i sportovní oblasti. Pokud si tedy Bach & com. stanovil nějaká „závazná“ pravidla, při jejichž splnění se mohou ruští a běloruští sportovci zúčastnit pod „neutrální“ vlajkou OH 2024, už teď se ukazuje, jak jsou k ničemu.

PSALI JSME:
Plať a buď hrdý: Skutečným poraženým olympijských her je daňový poplatník

Ukázalo se to například na podzimním Mistrovství Evropy v judu, kterého se coby neutrální sportovci účastnily i desítky Rusů. Byla mezi nimi také Madina Tajmazovová, která dokonce získala stříbrnou medaili. Jde o členku armádního klubu CSKA a praporčice Ruské armády, dokonce držitelkou ocenění Voják roku – byť byla před časem převelena do civilního Federálního sportovního centra (právě kvůli splnění mezinárodních podmínek).

Existuje fotka, na níž Tajmazovová pózuje před transparentem s fotografií prezidenta Putina a s nápisem „Za Putina! Za vítězství! Za národ!“ Text je sice celý v azbuce, až na písmeno Z, které je v latince – právě Z je symbolem ruských invazních vojsk.

Tajmazovová se v uplynulém roce zúčastnila také turnaje na oslavu 70. narozenin ruského diktátora Vladimira Putina (velkého milovníka juda, pozn. aut.) a vedla propagandistické tréninky dětí, které ruští okupanti unesli z obsazených ukrajinských území.

Podobní sportovci se mají příští rok představit na Letních olympijských hrách v Paříži. Opravdu to chceme?

PSALI JSME:
Olympijský „podvod“. Zlaté medaile jsou hlavně ze stříbra

Zavřít reklamu ×
  1. Dám si pozor, abych pokud možno nekupoval nic od firem, které sponzorují ruskou státní propagandu – umožněním účasti „neutrálních sportovců“. A nic od Babišových firem, pro úplnost.

  2. Žádný Ruský sportovec nepatří na OH.
    I za cenu zrušení OH, nebo že budou startovat v Paříži jen Rusové Bělorusové.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB