ČNB drží úrokové sazby na sedmi procentech, i kvůli zpomalování ekonomiky

Názor
Bankovní rada České národní banky (ČNB) tento týden již po páté v řadě ponechala základní úrokové sazby na sedmi procentech, čímž potvrdila svou dlouhodobou strategii udržování stability sazeb. Toto rozhodnutí bylo vzhledem k dlouhodobé rétorice členů bankovní rady a vzhledem k vážným známkám zpomalení české ekonomiky široce očekávané.
Tuzemské centrální bance vůbec nepomáhá uvolněná fiskální vládní politika, která aktuálně zcela rezignovala na jakoukoli snahu smysluplně řešit vyvážený poměr mezi příjmy a výdaji státního rozpočtu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Mohlo by se tak zdát, že sazby v Česku už jsou na svém vrcholu. Stále však existuje reálná šance, že ČNB bude muset své sazby na některém z příštích zasedání zvýšit. Údaje o listopadové inflaci minulý týden překvapily růstem na 16,2 procenta (oproti 15,1 % v říjnu, pozn. aut.). Zároveň se však v uplynulých týdnech objevilo několik signálů, které mohou naznačovat, že tuzemská inflace je blízko svého vrcholu.

Jde například o poslední neočekávaný pokles cen výrobců v listopadu, což pomohlo zmírnit meziroční růst cen průmyslových výrobců na 21,3 procenta oproti 24,1 procenta, kterých jsme byli svědky v říjnu. Navíc ekonomické údaje zveřejněné na začátku prosince byly horší, než se předpokládalo.

PSALI JSME:
Úrokové sazby ČNB zůstávají podle očekávání beze změny

Maloobchodní tržby v říjnu meziročně poklesly o 9,7 procenta. Šlo o největší pokles od dubna 2020, tedy od vrcholného momentu pandemického šoku. Průmyslová výroba navíc prudce zpomalila, když vykázala meziroční růst jen o pouhých 2,9 procenta (a -3,7 % meziměsíčně). Ačkoli jde pouze o první měsíc čtvrtého čtvrtletí, údaje naznačují, že se Česko pravděpodobně nevyhne technické recesi.

Na druhou stranu, od cíle ČNB dostat inflaci na úroveň okolo dvou procent nás dělí velmi vzdálený časový horizont. Centrální bance vůbec nepomáhá uvolněná fiskální vládní politika, která aktuálně zcela rezignovala na jakoukoli snahu smysluplně řešit vyvážený poměr mezi příjmy a výdaji státního rozpočtu. Život na vysoký dluh přitom zvyšuje inflační tlaky v tuzemské ekonomice a může ČNB na některém z příštích zasedání i v situaci ekonomického útlumu přinutit k nečekanému zvýšení sazeb.

PSALI JSME:
ČNB by mohla začít snižovat úrokové sazby ve druhém pololetí 2023

Česká koruna si v posledních týdnech vede velmi dobře i bez potřeby výraznějších zásahů centrální banky, což je pozitivní překvapení. V předcházejících měsících jsme totiž očekávali, že ČNB bude muset na obranu české koruny intervenovat ve výrazněji vyšším objemu. Na druhou stranu zástupci Evropské centrální banky (ECB) na svém zasedání minulý týden varovali, že banka bude zvyšovat sazby o 50 bazických bodů tak dlouho, jak to bude nutné.

Úrokový diferenciál mezi českou korunou se tak bude v následujících měsících nadále snižovat, což spolu se zpomalením české ekonomiky povede k nižší atraktivitě domácí měny. Předpokládáme však, že ČNB v takovém případě opět zasáhne a nedovolí české koruně oslabit výrazněji nad 24,75 koruny za euro.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Základní úrokové sazby beze změn. Jak to ovlivní hypotéky?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace se přestěhovala do služeb

Za poslední měsíc spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta a postaraly se o to dražší pohonné hmoty a dálniční známky. Meziroční inflace, která je v hledáčku České národní banky (ČNB), setrvala na úrovni dvou procent.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB