ČNB v říjnu pokračovala s odprodejem výnosů z devizových rezerv

Podle údajů zveřejněných ve čtvrtek Česká národní banka (ČNB) během letošního října uzavřela na devizovém trhu spotové operace za 284 miliony eur. Podobně, jako v září (277 mil. eur), je to o něco méně než měsíční limit ve výši 300 milionů. eur, který dříve zmínila viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.
ČNB během letošního října uzavřela na devizovém trhu spotové operace za 284 miliony eur. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pokračuje tak odprodej části výnosů z devizových rezerv, jehož obnovení bylo oznámeno zároveň s formálním ukončením intervenčního režimu na obranu koruny na srpnovém měnově-politickém zasedání centrální banky.

Současně zveřejněný stav devizových rezerv vzrostl ke konci listopadu meziměsíčně o 0,3 miliardy eur na 128,5 miliardy eur. V poměru k velikosti ekonomiky devizové rezervy dosahují více než 40 procent ročního hrubého domácího produktu (HDP) a jsou z tohoto pohledu stále jedny z největších na světě.

Stagnace domácí ekonomiky posilování koruny podle nás nenahrává. Formální ukončení intervenčního režimu centrální bankou na srpnovém zasedání na pozadí pokračujícího útlumu domácí ekonomiky a síly amerického dolaru vyústilo v citelné oslabení české koruny, které podle našeho odhadu odmazalo většinu jejího nadhodnocení vůči euru.

Krátkodobě by faktory na depreciační straně ještě mohly převažovat, avšak budou podle nás tlumeny mimo jiné odsunutím prvního snížení domácích měnově-politických sazeb až na únor příštího roku. Obnovení trendového posilování koruny k euru očekáváme v souvislosti s oživením domácí ekonomiky a slábnutím amerického dolaru až od druhé poloviny příštího roku.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB