Co všechno jsme chtěli vědět o Fondee a nebáli se zeptat (3)

Téma týdne
V předchozích dvou dnech jsme se v Tématu týdne věnovali českému start-upu Fondee, jenž o sobě tvrdí, že mění způsob, jakým lidé uvažují o investicích. A také přinesli odpovědi jeho spoluzakladatele a ředitele Jana Hlavsy, proč firma nezveřejňuje své hospodářské výsledky. A rovněž jsme zjistili, kdo je oním prověřeným brokerem, na něhož se Fondee na svém webu odvolává.
Firma, kterou manželé Eva a Jan Hlavsovi (na snímku) spustili loni v lednu, čerpá ze zkušeností ze světa financí, které nasbírali za devět let působení v londýnském City. Foto: Fondee

Investiční platforma Fondee ve své poslední tiskové zprávě z poloviny března pochlubila, že kromě klientů jí také přibývá i peněz pod správou – za dva měsíce o více než 50 procent. Hodnota AUM se podle zprávy během ledna a února dostala na stejná čísla, jako za prvních deset měsíců na trhu.

„Jen za letošní leden a únor se počet klientů a AUM zvýšil o více než 50 procent,“ uvádí zpráva Fondee. Jan Hlavsa ale odmítl odpovědět na otázku, kolik to bylo v korunovém vyjádření ke konci roku 2020 a kolik ke konci února 2021. „Tyto údaje nezveřejňujeme,“ odpovídá stručně na dotaz redakce portálu FAEI.cz.

Jeden z mála zveřejněných konkrétních údajů se tak týká aktuálního počtu zákazníků investiční platformy Fondee, který podle zmíněné tiskové zprávy přesáhl dva a půl tisíce. Ze zprávy rovněž vyplývá, že firma, kterou manželé Eva a Jan Hlavsovi spustili loni v lednu (čerpali ze svých zkušeností ze světa financí, které nasbírali za devět let působení v londýnském City – pozn. aut.), začínala s dvaceti zákazníky a za jediný rok rozšířila jejich množství na dva tisíce.

PSALI JSME:
V bankách leží 1,4 bilionu korun s nulovým úrokem

„Češi se pomalu, ale jistě učí investovat na vlastní pěst a bez finančních poradců,“ domnívá se Jan Hlavsa. Češi jsou, připomíná, tradičně spíše konzervativnější investoři. „Když už investují, tak do nemovitostí, případně nechávají peníze nečinně ležet na spořicích účtech nebo stavebních spořeních,“ dodává.

Výše průměrně investované částky se ve Fondee od loňského dubna zdvojnásobila a investoři si prý dnes sami vybírají zejména odvážnější portfolia. „Velmi mě těší, že se pomalu přestávají bát i odvážnějších investic – a především že si uvědomují, že k nim rozhodně nepotřebují žádné poradce, kteří často spolknou zbytečně mnoho na poplatcích,“ říká Hlavsa.

Fondee si – jak podle informací na svých webových stránkách – účtuje roční poplatek ve výši 0,9 procenta z hodnoty investic klienta. Jednou za měsíc se odečte 1/12 ročních poplatků, tedy 0,075 procenta z hodnoty zákazníkova portfolia. Například při investované částce 200 000 Kč tak měsíčně na poplatcích klient zaplatí 150 korun. Měsíční poplatky se vypočítávají z konečné hodnoty portfolia poslední obchodní den v měsíci a jsou strženy na začátku následujícího měsíce.

PSALI JSME:
Co všechno jsme chtěli vědět o Fondee a nebáli se zeptat (1)

Podle Hlavsy nemá Fondee vstupní nebo výstupní poplatek, což je v porovnání s investičními fondy, které jsou pro start-up hlavní a tradiční konkurencí, „další velká výhoda“. Zakladatelé platformy se také věnují jejímu neustálému vylepšování. Mezi nejnovější funkce patří zrychlené vklady a výběry, které nově příchozím mohou usnadnit rozhodování, zda budou s Fondee investovat.

„V prosinci 2020 jsme zásadně zrychlili vyřízení vkladů a výběrů, které obojí probíhá v nejbližší obchodní den. Kdykoli má klient finanční prostředky, které chce zainvestovat, stačí je poslat,“ vysvětluje Hlavsa a dodává: „Vylepšili jsme naše systémy a obchodování probíhá každý den. Když klient jeden den pošle peníze, druhý den jsou zainvestovány. Stejně tak opačně – když požádá o výběr, další den je jeho požadavek zpracován a do tří pracovních dnů přijdou peníze na jeho účet.“

„Když všechno půjde podle plánu – a zatím jde – do jednoho nebo dvou let budeme v černých číslech. Naší ambicí je vytvořit přední platformu na českém trhu, která naučí Čechy investovat, proto se nyní soustředíme především na růst počtu klientů a jejich edukaci,“ uzavírá Hlavsa.

Vyhnul se ale odpovědi na naši otázku, zda stále platí, že tzv. balancování portfolií probíhá jednou za dva týdny. Konkurence, tedy investiční fondy, to totiž dělají denně.

PSALI JSME:
Co všechno jsme chtěli vědět o Fondee a nebáli se zeptat (2)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.