Další pokles důvěry v ekonomiku eurozóny

Názor
Důvěra v ekonomiku eurozóny se v srpnu opět snížila. Ukazatel od Evropské komise zaznamenal pokles z červencových 94,5 bodu na 93,3 bodu, což bylo jen nepatrně pod tržním konsensem ve výši 93,5 bodu. Důvěra tak klesala již čtvrtý měsíc v radě a byla nejnižší od listopadu 2020. Podle průzkumu Evropské komise se zhoršila situace jak v průmyslu, tak i ve službách.
Důvěra v ekonomiku eurozóny se v srpnu opět snížila. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zpřesněný odhad spotřebitelské důvěry pak potvrdil meziměsíční pokles i v jejím případě. Zdá se tedy, že obavy týkající se slábnoucí poptávky se již rozšířily i do spotřebitelského sektoru. Jde tak o další z mnoha předstihových indikátorů, které nyní ukazují na převládající pesimismus ohledně dalšího vývoje evropské ekonomiky.

Předběžné odhady španělské a německé inflace za srpen zásadním způsobem nepřekvapily. Meziroční růst spotřebitelských cen ve Španělsku v souladu s očekáváními zrychlil v harmonizovaném vyjádření z 2,1 na 2,4 procenta, zatímco v Německu zpomalil z 6,5 na 6,4 procenta, tedy o něco méně, než čekal tržní konsensus (6,3 %).

Struktura vývoje inflace zatím známa není, nicméně s ohledem na nárůst ceny surové ropy lze předpokládat, že dražší pohonné hmoty byly významným zdrojem meziměsíčního růstu spotřebitelských cen.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny zřejmě půjde do mínusu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB