Nižší přebytek zahraničního obchodu na začátku roku

Zahraniční obchod skončil v prvním měsíci nového roku s kladným saldem ve výši 3,7 miliardy korun, což je výrazně nižší přebytek, než který očekávala naše i tržní prognóza.
V dalších měsících existuje riziko, že se může opětovně začít prohlubovat schodek zahraničního obchodu vzhledem k rostoucím cenám ropy na světových trzích a oslabující koruně, která se nyní nachází na výrazně slabších úrovních, než predikovala ČNB. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přestože se meziročně zvýšil přebytek obchodu s motorovými vozidly o 2,8 miliardy korun, očekávali jsme silnější příspěvek automobilového průmyslu vzhledem k predikovanému nárůstu průmyslové výroby na začátku roku v tomto sektoru.

Zvýšilo se rovněž kladné saldo obchodu s elektrickými zařízeními (+2,0 mld. Kč). Pozitivní vliv měl i nižší deficit obchodu s ropou a zemním plynem, který se snížil o 1,8 miliardy korun.

Nicméně v dalších měsících existuje riziko, že se může opětovně začít prohlubovat schodek obchodu se zmíněnými komoditami vzhledem k rostoucím cenám zvláště ropy na světových trzích a oslabující koruně, která se nyní nachází na výrazně slabších úrovních, než predikovala Česká národní banka (ČNB).

Navíc nelze vyloučit ani další depreciaci vzhledem k velmi pravděpodobnému scénáři dalšího snižování sazeb ze strany ČNB na dalších zasedáních. To by sice znamenalo, že importy by se stávaly dražšími, na druhé straně výrobky českých exportérů by na zahraničních trzích byly levnější a tím pádem konkurenceschopnější.

Co se týká negativního vlivu na bilanci zahraničního obchodu, největší podíl měl obchod s ostatními dopravními prostředky, který dosáhl ve srovnání s lednem 2023 horšího výsledku o téměř čtyři miliardy korun. Následoval obchod s elektrickou energií, jehož zisky se začínají zmenšovat v důsledku poklesu cen na světových trzích.

Poměrně znepokojivé je zjištění, že meziročně vývoz poklesl o 6,5 procenta na 350,4 miliardy korun a v meziměsíčním srovnání po sezónním očištění došlo k jeho poklesu o 2,9 procenta. Dovoz se meziročně snížil o 5,5 procenta, ale meziměsíčně po sezónním očištění byl vyšší o 0,9 procenta.

Zároveň se meziročně snížil přebytek obchodní bilance se státy EU, a to o 8,6 miliardy korun. To je oblast, kam směřuje naprostá většina našeho vývozu a tento výsledek naznačuje, že zahraniční poptávka je stále utlumená a predikce růstu v eurozóně či Německu nejsou příliš povzbudivé směrem do dalších měsíců.

Lednový výsledek zahraničního obchodu je spíše zklamáním. Zdá se, že zahraniční poptávka stále nenabrala dech a predikce růstu v eurozóně a Německu nenaznačují, že by minimálně v první polovině roku mělo dojít k zásadnímu obratu.

I přesto vzhledem k mírnému oživení ekonomik našich hlavních obchodních partnerů očekáváme, že obchod se zahraničím bude táhnout naši ekonomiku směrem vzhůru.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB