Dividenda ČEZu vylepšila hospodaření státu

Názor
Státní rozpočet ke konci srpna byl v deficitu 194,6 miliardy korun a třetí měsíc po sobě tak došlo ke snížení deficitu. Hlavním důvodem je výplata dividendy z energetické společnosti ČEZ, kde je stát hlavním akcionářem, a to ve výši 54 miliard korun. Růst příjmů převyšoval v srpnu růst výdajů, kdy příjmy vzrostly o 21,7 procenta (+222,2 mld. Kč), zatímco výdaje stouply o 14,8 procenta (+185,7 mld. Kč).
Státní rozpočet ke konci srpna byl v deficitu 194,6 miliardy korun a třetí měsíc po sobě tak došlo ke snížení deficitu. Hlavním důvodem je výplata dividendy z energetické společnosti ČEZ, kde je stát hlavním akcionářem. Ilustrační foto: ČEZ

Příjmová strana byly ovlivněna zejména zmíněnou výplatou dividendy z ČEZ a nárůstem výběru pojistného (+37,4 mld. Kč) a inkasem daní z právnických osob (+34,3 mld. Kč). To značí nejen zvýšené zisky firem, které navyšovaly své prodejní ceny nad rámec zvýšených nákladů, ale rovněž zvyšující se mzdy v národním hospodářství, kdy lidé zvyšují své mzdové požadavky v době vysoké inflace.

Růst daňového inkasa byl dosud posílený mimořádnými příjmy jen o 15,3 miliardy korun z titulu odvodů z nadměrných příjmů. Státní rozpočet inkasuje další finanční prostředky z neočekávaných zisků až v září a následně v prosinci, kdy je naplánována splatnost záloh. Dodatečné příjmy do státního rozpočtu přitekly i z vrácení spotřební daně z nafty na původní úroveň.

Výdaje rostly opět především v sociální oblasti, kde bylo vyplaceno o 72,2 miliardy korun na důchody více než v minulém roce. Další významnou položkou je pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií, která byla vyšší o 56,6 miliardy korun. Dále rostly investiční výdaje (+14,8 mld. Kč) či výplata úrokových výnosů z protiinflačních dluhopisů (+11,8 mld. Kč).

PSALI JSME:
ČEZ: Výsledky podstatně nad odhady, celoroční cíle potvrzeny

Pochopitelně i výdaje na obsluhu státního dluhu se zvýšily a dosáhly za dvě třetiny roku již 40 miliard korun, což je spojeno především s lednovou výplatou výnosů z protiinflačních dluhopisů a financování schodkového rozpočtu v období vyšších úrokových sazeb.

Přestože po prvních pěti měsících se zdálo, že naplánovaný rozpočet s deficitem ve výši 295 miliard korun nebude možné dodržet, tak letní měsíce přinesly naději. Rizika jsou stále značná, ale v tuto chvíli se zdá, že letošní deficit může být dosažitelný. Ač bude třeba udělat ještě další restriktivní opatření.

V závěru týdne ministerstvo financí představilo navržený rozpočet na příští rok, a to ve výši 252 miliardy korun. To je mnohem vyšší deficit, než se kterým se počítalo při představování konsolidačního balíčku v květnu. Příliš aktivistická rozpočtová politika může přispívat k vyšší inflaci i v příštím roce a ztěžovat tak Českou národní banku v dosažení jejího inflačního cíle.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu má být příští rok 252 miliardy

Zavřít reklamu ×
  1. Ale dluží desítky miliard na nevyplacených dávkách, s tím se ale nechlubí. Mě například dluží cca 100000

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB