Dividenda ČEZu vylepšila hospodaření státu

Státní rozpočet ke konci srpna byl v deficitu 194,6 miliardy korun a třetí měsíc po sobě tak došlo ke snížení deficitu. Hlavním důvodem je výplata dividendy z energetické společnosti ČEZ, kde je stát hlavním akcionářem, a to ve výši 54 miliard korun. Růst příjmů převyšoval v srpnu růst výdajů, kdy příjmy vzrostly o 21,7 procenta (+222,2 mld. Kč), zatímco výdaje stouply o 14,8 procenta (+185,7 mld. Kč).
Státní rozpočet ke konci srpna byl v deficitu 194,6 miliardy korun a třetí měsíc po sobě tak došlo ke snížení deficitu. Hlavním důvodem je výplata dividendy z energetické společnosti ČEZ, kde je stát hlavním akcionářem. Ilustrační foto: ČEZ

Příjmová strana byly ovlivněna zejména zmíněnou výplatou dividendy z ČEZ a nárůstem výběru pojistného (+37,4 mld. Kč) a inkasem daní z právnických osob (+34,3 mld. Kč). To značí nejen zvýšené zisky firem, které navyšovaly své prodejní ceny nad rámec zvýšených nákladů, ale rovněž zvyšující se mzdy v národním hospodářství, kdy lidé zvyšují své mzdové požadavky v době vysoké inflace.

Růst daňového inkasa byl dosud posílený mimořádnými příjmy jen o 15,3 miliardy korun z titulu odvodů z nadměrných příjmů. Státní rozpočet inkasuje další finanční prostředky z neočekávaných zisků až v září a následně v prosinci, kdy je naplánována splatnost záloh. Dodatečné příjmy do státního rozpočtu přitekly i z vrácení spotřební daně z nafty na původní úroveň.

Výdaje rostly opět především v sociální oblasti, kde bylo vyplaceno o 72,2 miliardy korun na důchody více než v minulém roce. Další významnou položkou je pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií, která byla vyšší o 56,6 miliardy korun. Dále rostly investiční výdaje (+14,8 mld. Kč) či výplata úrokových výnosů z protiinflačních dluhopisů (+11,8 mld. Kč).

Pochopitelně i výdaje na obsluhu státního dluhu se zvýšily a dosáhly za dvě třetiny roku již 40 miliard korun, což je spojeno především s lednovou výplatou výnosů z protiinflačních dluhopisů a financování schodkového rozpočtu v období vyšších úrokových sazeb.

Přestože po prvních pěti měsících se zdálo, že naplánovaný rozpočet s deficitem ve výši 295 miliard korun nebude možné dodržet, tak letní měsíce přinesly naději. Rizika jsou stále značná, ale v tuto chvíli se zdá, že letošní deficit může být dosažitelný. Ač bude třeba udělat ještě další restriktivní opatření.

V závěru týdne ministerstvo financí představilo navržený rozpočet na příští rok, a to ve výši 252 miliardy korun. To je mnohem vyšší deficit, než se kterým se počítalo při představování konsolidačního balíčku v květnu. Příliš aktivistická rozpočtová politika může přispívat k vyšší inflaci i v příštím roce a ztěžovat tak Českou národní banku v dosažení jejího inflačního cíle.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. aA aAa

    Dobrý den. Tak hlavně aby vraceli přeplatky za energie v plné výši.

  2. Pa Pavel

    Ale dluží desítky miliard na nevyplacených dávkách, s tím se ale nechlubí. Mě například dluží cca 100000

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB