Do Lucernu za nejstarším zastřešeným dřevěným mostem v Evropě

Reportáž
Pokud se zeptáte Švýcarů, která města ve své zemi pokládají za nejkrásnější, nepochybně nezapomenou na Lucern. Jeho symbolem je nejstarší dřevěný zastřešený most v Evropě – Kapellbrücke.
Nejstarší zastřešený dřevěný most na starém kontinentě pochází ze 14. století. Foto: FAEI.cz/Petr Starý

Prakticky každý den se po něm projdou davy turistů. Kapličkový most, který vede úhlopříčně přes řeku Reuss a spojuje starou a novou část města, je oprávněně největším lákadlem pro návštěvníky Lucernu.

Založení města se datuje až do 8. století a právě díky této dlouhé historii zde vznikla spousta úchvatných památek. Jednou z nich je právě zhruba dvě stě metrů dlouhý Kapličkový most, který byl postaven už v roce 1333 a dnes je národní kulturní památkou.

Jeden z obrazů pod střechou Kapličkového mostu. Foto: FAEI.cz/Petr Starý

Trojhranné obrazy

Most je z venku neuvěřitelně působivý, přes léto ho navíc zdobí květiny. Zajímavý je také uvnitř. Ve stříškách „kapliček“ nad hlavou se totiž nachází trojhranné obrazy z doby protireformace, kdy představitelé města propagovali loajalitu ke katolické církvi.

Původně zde bylo 158 obrazů, ale do roku 1993 se dochovalo 147 panelů, přičemž po zkrácení mostu v 19. století bylo vystaveno 110 maleb. Noční požár v srpnu 1993 ale část historické stavby včetně obrazů zničil, proto bylo vytvořeno 146 kopií. Most byl bleskurychle opraven a v dubnu 1994 znovu otevřen.

Vodní věž fungovala také jako vězení a mučírna. Foto: FAEI.cz/Petr Starý

Na jižním konci Kapličkového mostu stojí další dominanta, a to osmihranná Vodní věž. Je 35 metrů vysoká a původně byla součástí městského opevnění. Sloužila ale také jako vězení, nacházela se zde dokonce mučírna a jednu dobu tu byl dokonce přechováván státní poklad.

Níže po proudu se nachází druhý most přes řeku Reuss nazývaný Spreuerbrücke, který pochází z počátku 15. století. Pokud vám nevelké obrazy uvnitř Kapellbrücke přijdou poněkud nezáživné, na Spreuerbrücke se nacházejí pochnurná galerie „tanců smrti“. Výjevy ukazují například rozšklebeného kostlivce, jak vede krále, udatné prince, soudce nebo jeptišky.

Historické centrum švýcarského Lucernu. Foto: FAEI.cz/Petr Starý

Výhled z hradeb

Od mostů se můžete vydat přes staré město k původním městským hradbám. Středověké domy nedaleko Kapličkového mostu mají fasádu zdobenou různými motivy. Budovy jsou navíc vyvedené v různých barvách, ale nepůsobí to nijak kýčovitě, spíše působivě. Dobovou atmosféru ještě umocňují takové „drobnosti“, jako jsou například kašny.

Příjemná je i procházka po nábřeží od Kapličkového mostu, kde je spoustu kaváren a restaurací s výhledem na řeku a most. Budete-li mít štěstí a dorazíte na nábřeží ve vhodnou dobu, zažijete nefalšovaný trh s místními produkty včetně pravých švýcarských sýrů.

Součástí městských hradeb byly i věže. Foto: FAEI.cz/Petr Starý

K městským hradbám to je sice kousek do kopce, ale není to nic hrozného. Je možné se projít po cimbuří a vystoupat do několika věží, odkud je Lucern s přilehlým jezerem jako na dlani. V jedné z věží se navíc nachází například výstava starých hodinářských strojů. A ačkoli je Švýcarsko poměrně drahé, na staré hradby je přístup zdarma.

Lví památník

Při cestě nazpátek se vyplatí udělat malou zacházku ke Lvímu památníku, který se nachází v malém parku nedaleko od náměstí Löwenplatz. Jde o další z hojně fotografovaných míst v Lucernu.

Lví památník v parku nedaleko historického centra. Foto: FAEI.cz/Petr Starý

Desetimetrový lev byl vytesán do skály na památku více než 800 švýcarských žoldnéřů, kteří položili své životy na obranu krále Ludvíka XVI. během Francouzské revoluce (při útoku na Tuilerie v roce 1792). Slavný americký spisovatel Mark Twain popsal památník jako nejsmutnější kus kamene, který kdy v životě viděl.

Od Lvího památníku to je už jenom kousek k Hofkirchu – kostelu stojícímu uprostřed kláštera, jenž se na tomto místě vyskytoval už v 8. století. Kostel má dvě románské věže, které unikly plamenům při středověkém požáru a dnes jsou zasazeny do renesanční zdi.

Hofkirch stojí uprostřed areálu kláštera. Foto: FAEI.cz/Petr Starý

Uvnitř jsou k vidění mimo jiné mohutné varhany. Kostel je věnovaný patronům Lucernu: Svatému Leodegarovi a svatému Mořicovi. Od kostela to je už jenom pár kroků k nábřeží a odkud nazpátek ke Kapličkovému mostu.

PSALI JSME:
Po stopách Chaplina a Bonda. Letošní Švýcarsko v deseti tipech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.