Domácnostem letos vzrostou náklady na energie kvůli inflaci a zdražování některých dodavatelů

Domácnostem letos náklady na energie vzrostou v řádu stokorun za rok. Vyplývá to jak z odhadů Energetického regulačního úřadu a z vyjádření analytiků, ale také z toho, že klíčový dodavatel elektrické energie (pozn. red.: firma nezveřejňuje, kolik domácností od ní odebírá elektřinu) společnost ČEZ, od začátku června zdraží elektřinu většině svých odběratelů z řad domácností. Účet tak stoupne v průměru o čtyři procenta zákazníkům, kteří nemají zafixovány ceny.
Domácnostem letos vzrostou náklady na energie kvůli inflaci a zdražování některých dodavatelů. Foto: Pixabay

Zdražení elektřiny potvrdil minulý týden mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Hlavním důvodem je podle mluvčího růst cen na velkoobchodních burzách, které za poslední dva roky stouply téměř na dvojnásobek, napsal server České noviny.

„Pro většinu zákazníků bude mít tento krok jen velmi malý dopad, půjde o méně než 20 korun měsíčně. Zákazníků, kteří u nás mají ceny elektřiny zafixovány, se tato úprava cen samozřejmě po dobu fixace nedotkne,“ uvedl Gazdík s tím, že cenu elektřiny u ČEZ má zafixovanou cca 40 % zákazníků.

Zdražení energií domácnostem kvůli inflaci už vloni na podzim přichystal Energetický regulační úřad (ERÚ). Vloni v listopadu oznámil, že pro domácnosti u elektřiny zvýšil pro letošní rok část ceny, kterou určuje, průměrně o 2,5 procenta, tedy řádově o inflaci. U plynu pro letošek ERÚ očekává stagnaci konečných cen nebo jejich růst v rozmezí dvou až tří procent.

NEZDRAŽUJÍ JEN ALTERNATIVNÍ DODAVATELÉ

Z podobných důvodů jako ČEZ zvažuje zdražení také Pražská energetika, uvedly České noviny, které citovaly mluvčího firmy Petra Holubce: „Ještě není zcela jasné, kdy to uděláme, v jakém rozsahu a pro jaké produkty. Fixované produkty jsou fixované, tam je to tabu, takže by se také velmi pravděpodobně týkalo nefixovaných. Ale jestli všech, nebo jenom některých sazeb není v tuto chvíli zatím rozhodnuto.“

K navýšení cen přistoupil už od začátku roku další dominantní dodavatel, společnost E.ON. Zákazníkům, kterých se lednové zdražení firmy dotklo, se snažíme kompenzovat nárůst cen nabídkou nových produktů,“ uvedla mluvčí E.ON Božena Herodesová s tím, že společnost v současné době nepočítá s dalším navýšením cen.

Alternativní dodavatelé – např. Bohemia Energy, Centropol Energy a innogy – podle serveru úpravu cen zatím neplánují. „V tuto chvíli nevidíme ke zvyšování cen důvod,“ uvedl mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Nákupní centra před Vánoci? Ochranka vše nevyřeší, říká streetworker

Rozhovor
Tomáš Klumpar pracuje s dětmi a mladými lidmi z problematického prostředí na pražském Žižkově a v Nuslích. Je vedoucím Beztíže - specializovaného oddělení Domu dětí a mládeže Praha 3 – Ulita. Se svým týmem se pokouší snižovat v této skupině výskyt drogové závislosti nebo drobné kriminality. „Nedávno jsme s kolegy počítali, na kolik vyjde takový problémový mladý člověk daňové poplatníky, pokud s ním nikdo nezačne …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru