Dramatické změny na trhu s nemovitostmi

Názor
Od vypuknutí covidové pandemie se trh s nemovitostmi stal svědkem dramatických změn, které ovlivnily poptávku i nabídku v tomto sektoru. Mezi tyto trendy patří nejen nové pracovní procesy, ale i další ekonomické a sociální faktory. V rámci svého příspěvku jsem se pokusil na některé z nich podívat blíže.
Mnoho společností zmenšuje své kancelářské prostory nebo přechází na hybridní pracovní modely. Ilustrační foto: Pixabay.com

V důsledku pandemie mnoho lidí přehodnotilo své potřeby v oblasti bydlení. Roste poptávka po domech s větším vnitřním i venkovním prostorem, který umožňuje určitý kontakt s přírodou. V příměstských a venkovských oblastech se razantně zvýšila poptávka, protože lidé hledají větší domy s dvory, daleko od přeplněných center měst.

Ve většině měst s více než 1,5 milionu obyvatel došlo ke snížení příplatku za bydlení v městských centrech. Transakce s bydlením ukazují podobný obrázek: Ve většině významných aglomerací míra transakcí v městských jádrech klesla, zatímco na předměstích vzrostla.

PSALI JSME:
Sbohem drahá Praho. Jsme on-line, jdeme jinam. Velká města opustila řada nájemníků

Dalším významným faktorem, který ovlivňuje trh s nemovitostmi, je vzestup práce doma. Pandemie urychlila přechod na práci na dálku (fenomén pracovat tzv. na „remote“, pozn. aut.), což má významný dopad na trh komerčních nemovitostí.

Mnoho společností zmenšuje své kancelářské prostory nebo přechází na hybridní pracovní modely. To vede k přebytku volných kancelářských prostor, zejména v městských oblastech. To má dopad i na stabilitu finančních institucí v budoucnu.

Podle údajů společnosti Trepp hrozí bankám do konce roku 2025 splatnost úvěrů pro komerční nemovitosti ve výši 560 miliard dolarů, kdy řada z nich může být velmi riziková. Náklady na úvěry s pohyblivou sazbou (tzv. floatery) se totiž po razantním růstu sazeb ze strany centrálních bank dostaly na nejvyšší úrovně za více než 15 let.

PSALI JSME:
Trend: Češi si během posledních dvou let zařídili domácí kanceláře

V neposlední řadě je zde zpomalení výstavby z důvodu předchozího růstu inflace, narušených dodavatelských řetězců a složitějšího financování. Developeři se pak potýkají kromě vysokých cen stavebních materiálů rovněž s náročnými ESG kritérii (především energetická úspornost budov).

Tyto faktory mají mít dlouhodobý dopad, který by měl přetrvat až do roku 2030. V konečném důsledku právě to bude mít nakonec opět asi největší vliv na vývoj cen, poptávka se i vlivem migrace může zvyšovat, ale nabídka zůstane poměrně strnulá.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Realitní trh? Čeká nás rok plný výzev

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Poradna
Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí od 2. do 24. sudého dne v měsíci, ale druhý svátek už změnu přinese.